pred 4 mesiacmi

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

FP (17)

V najnovšom vydaní denného komentára z 18. júla 2024 sa zaoberáme viacerými aktuálnymi témami, ktoré ovplyvňujú globálne trhy. Diskutujeme o výraznom poklese akcií čipového priemyslu, stabilizácii eura a aktuálnej situácii na trhu s ropou a zlatom. Okrem toho prinášame makroekonomické dáta z USA, Ázie, Austrálie a Európy, ktoré formujú svetové hospodárstvo.

Absolútna správa

Globálne akcie čipového priemyslu zaznamenali výrazný pokles v reakcii na sprísnenie exportných obmedzení USA a nárast geopolitického napätia. Medzi stratovými akciami boli giganti ako Nvidia a ASML. Spoločnosťou, ktorá z politických správ profitovala, bol Intel, ktorého akcie vzrástli na 37,16 USD. Na amerických trhoch začal S&P 500 stabilne s minimálnymi zmenami na 5 608,56 bodoch, pričom Nasdaq Composite klesol o 0,38 %, a Dow Jones Industrial Average vzrástol o 0,72 %. Po technologickom výpredaji na Wall Street klesali aj akcie čipov v Ázii. Hoci taiwanská spoločnosť TSMC prekonala očakávania tržieb a zisku v druhom štvrťroku 2024, jej akcie klesli o 4,3 %, zatiaľ čo taiwanský vážený index sa znížil o 1,50 %. Japonské spoločnosti Tokyo Electron a Screen Holdings tiež evidovali stratu, s miestnym indexom Nikkei 225 poklesnutým o 2,36 %. Na druhej strane, čínsky trh bol optimistický, keď Shanghai Shenzhen CSI 300 vzrástol o 0,55 % a hongkonský Hang Seng o 0,22 %. Európsky trh sa držal v zelených číslach vďaka nezmeneným úrokovým sadzbám. Celoeurópsky Euro Stoxx 600 hodinu pred zatvorením vzrástol o 0,60 %, poháňaný silnými ziskami automobiliek. Akcie spoločnosti Volvo Cars vzrástli počas dňa o viac než 7 %.

Na dnešnom menovom trhu sa euro stabilizovalo po tom, čo Európska centrálna banka ponechala úrokové sadzby nezmenené a nenaznačila priamu prípravu na ich zníženie v septembri. Kurz eura sa ustálil na 1,09325 USD, pričom na začiatku obchodného dňa dosahoval približne 1,09278 USD. Voči britskej libre euro posilnilo o 0,12 % na 84,20 pence. Index amerického dolára sa počas dnešnej európskej seansy posilnil na úroveň okolo 103,80, podporený rastúcimi výnosmi amerických štátnych dlhopisov. Na kryptotrhu hlavná virtuálna mena bitcoin zaznamenala nárast, čím obrátila trend z predchádzajúceho dňa.

Ceny ropy zas vo štvrtok preukázali mierne straty, keď o 15:30 SELČ futures na ropu Brent klesli o 0,02 % na 85,06 USD za barel a americká ropa WTI o 0,26 % na 81,23 USD za barel. Investori reagovali na neočakávaný pokles zásob ropy v USA o 4,9 milióna barelov, čo prekročilo očakávania analytikov o 30 000 barelov. Celkové zásoby ropy v USA sú teraz približne o 5 % pod päťročným priemerom pre toto obdobie. Na druhej strane, hodnota zlata rástla na 2462,91 USD za uncu, čím sa priblížila k svojmu rekordnému maximu. Tento nárast bol spôsobený rastúcimi špekuláciami okolo nižších úrokových sadzieb v USA a slabším dolárom, zvyšujúc záujem o drahé kovy.

Makroekonomické dáta a správy

USA: V týždni končiacom 12. júla sa žiadosti o hypotéky v USA zvýšili o 3,9 %, čím sa zastavil trojtýždňový pokles. Market Composite Index stúpol na sezónne upravenom základe o 3,9  % a o 30 % na neočistenom základe. Index refinancovania vzrástol o 15 % týždenne a o 37 % ročne. Úrokové sadzby 30-ročnej fixnej hypotéky klesli na 6,87 %, najnižšiu úroveň od marca 2024. Zároveň Atlanta Fed zvýšil svoj odhad rastu HDP USA v 2. štvrťroku na 2,7 % a guvernér Christopher Waller naznačil možné zníženie úrokových sadzieb v blízkej budúcnosti, podporované poklesom inflácie v júni.

Ázia: Japonský obchodný prebytok dosiahol v júni výšku 224,038 miliardy jenov, čím prekonal očakávania deficitu 240,0 miliárd jenov. Medziročný nárast vývozu bol 5,4 % na 9,208 bilióna jenov, zatiaľ čo dovoz vzrástol o 3,2 % na 8,984 bilióna jenov. V Hongkongu sa zas miera nezamestnanosti v období od apríla až po jún držala stabilne na úrovni 3,0 %, zodpovedajúc predchádzajúcemu obdobiu. Počet nezamestnaných klesol na 114 700 osôb z 116 200 osôb.

Austrália: Miera nezamestnanosti v Austrálii v júni mierne vzrástla na sezónne upravených 4,1 %, čo je o niečo viac ako očakávané 4,0 %. Zamestnanosť sa zvýšila o 50 200 ľudí, presahujúc výrazne predpokladaných 20 000 nových pracovných miest. Miera participácie dosiahla 66,9 %, čo je o 0,1 % viac ako v máji, a pomer zamestnanosti k obyvateľstvu sa zvýšil na 64,2 %. Aj napriek tomu, že zamestnanosť rastie, tieto údaje naznačujú pokračujúce napätie na trhu práce, keďže miera nezamestnanosti stúpla o 0,1 %.

Európa: Európska centrálna banka (ECB) rozhodla ponechať úrokové sadzby nezmenené po ich znížení v júni, čo bolo prvýkrát od septembra 2019. Toto rozhodnutie bolo motivované neistotou ohľadom inflácie a situácie na trhu práce. Index nákupných manažérov z júla ukázal pokles vo výrobnom sektore, zatiaľ kým index ZEW pre Nemecko zaznamenal väčší pokles, než sa očakávalo. Hoci celková inflácia poklesla, rast miezd predstavuje problém pri dosahovaní inflačného cieľa 2 %. Okrem toho bola zaznamenaný aj pokles stavebnej produkcie v eurozóne o 0,9 % v máji, resp. o 1,0 % v celej EÚ27.

Prečítané: 321x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
F (5)
pred dňom

Rast amerických trhov cez Broadcom, Ázia v červených číslach kvôli Číne a Európa v neistote

Shutterstock_no (14)
pred 2 dňami

Dôležité pohyby akcií a zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou

Shutterstock_2525871999
pred 3 dňami

Americké akcie ťažili z inflačných údajov. Cybertruck bude dostupný aj v Číne.

Shutterstock_no (13)
pred 4 dňami

Google predstavil prelomový čip, trhy v očakávaní údajov

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.