pred mesiacom

Stane sa Alibaba čínskym Amazonom?

shutterstock_1785708704

Spoločnosť Alibaba Group Holding Ltd. mala dlhé roky oprávnenú šancu stať sa čínskym Amazon.com Inc., gigantom elektronického obchodu, ktorý by využil svoje vzťahy so zákazníkmi a technologickú zdatnosť na ovládnutie rozsiahlych oblastí internetu. Má Alibaba stále taký potenciál?  

Absolútna správa:

Trhová hodnota spoločnosti sa v roku 2020 vyšplhala na viac ako 850 miliárd USD, pretože expandovala do nových oblastí podnikania a zmenšila odstup od svojho amerického rivala. Pekingské zásahy proti súkromnému sektoru túto stratégiu zničili. Hlavná činnosť spoločnosti Alibaba v oblasti elektronického obchodu je v obkľúčení regulačných orgánov a jej finančná časť bola nútená ustúpiť od niektorých najlukratívnejších iniciatív. Nič však neilustruje zmenu jej osudu viac ako nedávne problémy jej cloudovej výpočtovej prevádzky Aliyun, ktorá sa často označuje ako AliCloud. Cloud computing je dôležitou súčasťou vzorca spoločnosti Amazon, ktorej Amazon Web Services vyhadzuje toľko peňazí, že môže dotovať elektronický obchod a financovať nové iniciatívy, ktoré sa môžu vyplatiť až o niekoľko rokov. Vo štvrtom štvrťroku 2021 tvorila AWS viac ako 100 % prevádzkového zisku spoločnosti. Alibaba si predstavovala, že jej cloudové podnikanie bude plniť v podstate rovnakú funkciu, a označila ho za jeden zo "strategických pilierov" spoločnosti. Výkonný riaditeľ Daniel Zhangonce uviedol, že tento biznis by sa nakoniec mohol stať "hlavným biznisom spoločnosti Alibaba". Vo februári počas hovoru k výsledkom hospodárenia povedal analytikom, že čínsky trh s cloudovými službami sa do roku 2025 rozrastie na "príležitosť v hodnote bilióna jüanov". Peking však prekazil ambiciózne plány Alibaby a naznačil, že čínsky technologický gigant možno nikdy nedosiahne úspech na úrovni Amazonu. V posledných rokoch sa komunistická strana čoraz viac zameriava na využívanie a bezpečnosť údajov a vyhlásila, že údaje sú rozhodujúcim výrobným faktorom, čím sa ich ochrana stala prioritou vlády. Toto označenie, ktoré sa vzťahuje aj na pôdu a palivá, vyžaduje, aby spoločnosti a vládne agentúry chránili svoje údaje ako vec národnej bezpečnosti. Podľa ľudí oboznámených so záležitosťou reagovala široká skupina čínskych inštitúcií vrátane China Construction Bank a miestnych samospráv tým, že sa priblížili k štátom podporovaným cloudovým platformám namiesto platforiem súkromných firiem, ako je Alibaba. Ľudia v spoločnosti aj mimo nej tvrdia, že tento incident by mohol zvýšiť nedôveru medzi spoločnosťou Alibaba a čínskymi regulačnými orgánmi, čo by mohlo ohroziť jej schopnosť získať zákazky od subjektov napojených na vládu. Keď ide o výber cloudového partnera v Číne, politické úvahy často prevažujú nad technologickými.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Twitter, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,59 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 232,19 %). Twitter, Inc. poskytuje online sociálne siete a mikroblogovacie služby. Spoločnosť ponúka používateľom možnosť sledovať aktivitu ostatných používateľov, čítať a uverejňovať tweety. Twitter slúži zákazníkom po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Indická inflácia WPI v marci stúpla na 14,55 %, čo predstavuje zvýšenie oproti februárovej 13,11 % a z januárovej 13,68 %. Inflácia zostala od apríla 2021 už dvanásty mesiac po sebe na dvojcifernej úrovni. Vysoká miera inflácie v marci 2022 je spôsobená predovšetkým rastom cien ropy a zemného plynu, minerálnych olejov, základných kovov atď. v dôsledku narušenia globálneho dodávateľského reťazca spôsobeného rusko-ukrajinským konfliktom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,53 %, Hang Seng +0,67 %, Nikkei 225 -1,08 %.

GBP/USD sa na začiatku pondelka posunul nižšie ku kľúčovej hodnote 1,3000. Dolár si zachováva svoju silu v dôsledku rastúcich výnosov z amerických dlhopisov. Trhy sa na začiatku týždňa stavajú k riziku odmietavo. Počas európskych obchodných hodín zostáva pár v zápornom teritóriu a technický výhľad naznačuje, že v krátkodobom horizonte budú na páre pravdepodobne dominovať predávajúci. Európske akciové indexy sa kvôli sviatku neobchodovali: Eurostoxx 50 +0,00 %, CAC 40 +0,00 %, DAX +0,00 %.

Podľa amerického indexu Národnej asociácie staviteľov domov/Wells Fargo Housing Market Index sa dôvera staviteľov v trh s novými rodinnými domami v apríli znížila o 2 body na 77 bodov. Priemerná sadzba 30-ročnej fixnej hypotéky sa začiatkom marca pohybovala na úrovni približne 3,90 % a teraz podľa denníka Mortgage News Daily dosahuje 5,15 %. To je najvyššia sadzba za viac ako desať rokov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,11 %, S&P 500 -0,40 %, NASDAQ -0,14 %.   

Prečítané: 266x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_249300013
pred 18 hodinami

Americké akcie v piatok rástli, a ukončili tým sériu siedmych červených týždňov v rade

shutterstock_1043606782
pred dňom

Prichádza oživenie na akciovom trhu?

shutterstock_455343949 (1)
pred 2 dňami

Zápisnica zo zasadnutia Fedu podporila trhy

shutterstock_2073275018
pred 3 dňami

Technológie dnes ťahali americké akcie nadol.

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.