pred 2 mesiacmi

Stimuly v Číne podporujú akcie napriek varovaniam o sadzbách

Shutterstock_2307891387 FX

Najnovšie opatrenia na podporu čínskej ekonomiky v utorok podporili akcie a komodity, hoci náladu zmiernili varovania politikov pred vyššími dlhodobými úrokovými sadzbami.

Absolútna správa

Futures na index S&P 500 a Nasdaq 100 sa snažili nadviazať na pondelkové mierne zisky po tom, ako viacerí predstavitelia Federálneho rezervného systému zopakovali potrebu ďalšieho sprísnenia v tomto roku, čo vyvolalo obavy, že najväčšia svetová ekonomika sa môže dostať do recesie. Výnosy štátnych dlhopisov klesli a dolár klesal už tretí deň po sebe. Predstavitelia centrálnych bánk v Európe a USA čoraz častejšie naznačujú, že v boji proti inflácii dosiahli bod obratu, zároveň však upozorňujú, že na zabezpečenie cenovej stability sú potrebné vyššie sadzby na dlhšie obdobie. To je zmiešaným znamenaním pre investorov, ktorí museli prežiť neuspokojivý začiatok druhého polroka po výrazných ziskoch v prvých šiestich mesiacoch tohto roka. Blížiaca sa výsledková sezóna za druhý štvrťrok im poskytne viac podnetov na zamyslenie. Index Stoxx Europe 600 bol na ceste k tretiemu dňu rastu po tom, ako člen Rady guvernérov Francois Villeroy de Galhau povedal, že Európska centrálna banka už takmer skončila zvyšovanie úrokových sadzieb, ale dodal, že úrokové sadzby zostanú ešte nejaký čas na "vysokej úrovni". Objemy obchodovania boli o tretinu nižšie ako 20-dňový priemer. Britský benchmark klesol, keďže najnovšie údaje o mzdách zvýšili tlak na Bank of England, aby pokračovala vo zvyšovaní sadzieb. Výrobcovia luxusného tovaru a ťažiarov patrili medzi najväčšie zisky v Európe po tom, čo Čína oznámila opatrenia na podporu svojho sužovaného sektora nehnuteľností a naznačila, že možno prídu ďalšie stimuly. Spoločnosti LVMH a Hermes International si pripísali viac ako 2 %, zatiaľ čo L'Oreal SA a Richemont tiež vzrástli. Spoločnosť Daimler Truck Holding AG poskočila po oznámení spätného odkúpenia akcií a Kingspan Group Plc stúpla až o 14 % po tom, ako spoločnosť vyrábajúca stavebné materiály vydala pozitívnu aktualizáciu obchodovania. Ukazovateľ ázijských akcií sa zvýšil o viac ako 1 %, pričom najväčšie zisky zaznamenali Hongkong, Južná Kórea a Taiwan. Akcie ázijských čipov vzrástli po tom, čo spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. vykázala lepšie ako očakávané tržby.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Čínske banky poskytli v júni 2023 nové úvery v yuanoch v objeme 3,05 bilióna CNY, čo predstavuje výrazný nárast oproti 1,36 bilióna CNY v predchádzajúcom mesiaci a výrazne prevyšuje trhové očakávania na úrovni 2,34 bilióna CNY. Išlo zároveň o najväčší objem nových bankových úverov za júnový mesiac minimálne od roku 2004, keďže dopyt po úveroch sa zvýšil po tom, ako Čínska ľudová banka (People's Bank of China - PBOC) 20. júna prvýkrát od augusta znížila svoje kľúčové úrokové sadzby. Jednoročná hlavná úroková sadzba (LPR), ktorá je strednodobou úverovou sadzbou používanou na úvery podnikom a domácnostiam, bola znížená o 10 bázických bodov na 3,55 %, zatiaľ čo päťročná sadzba, ktorá je referenčnou sadzbou pre hypotekárne úvery, bola znížená o rovnakú maržu na 4,2 %.

EU: Ročná miera inflácie v Nemecku bola v júni 2023 potvrdená na úrovni 6,4 %, čo predstavuje nárast oproti májovému 14-mesačnému minimu 6,1 % a výrazne nad cieľovou hodnotou Európskej centrálnej banky približne 2 %. Jadrová miera inflácie, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, dosiahla v júni 5,8 %, čo predstavuje nárast z májových 5,4 %. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v júni zvýšili o 0,3 %. Index spotrebiteľských cien harmonizovaný v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami sa medziročne zvýšil o 6,8 % a medzimesačne o 0,4 %.

USA: Index optimizmu malých podnikov Národnej federácie nezávislých podnikov (NFIB) vzrástol na hodnotu 91, z predchádzajúcich 89,4, pričom trh očakával hodnotu 89,9. NFIB index je zložený z desiatich sezónne upravených zložiek. Ukazuje stav malých podnikov v USA, ktoré predstavujú približne 50 % súkromnej pracovnej sily v krajine.

USA: Index optimizmu malých podnikov Národnej federácie nezávislých podnikov (NFIB) vzrástol na hodnotu 91, z predchádzajúcich 89,4, pričom trh očakával hodnotu 89,9. NFIB index je zložený z desiatich sezónne upravených zložiek. Ukazuje stav malých podnikov v USA, ktoré predstavujú približne 50 % súkromnej pracovnej sily v krajine

Prečítané: 330x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 18 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.