pred 3 mesiacmi

Technologické megakoncerny vedú akcie vyššie

Shutterstock_1061481881 (2)

Akcie prerušili spätný pokles na pozadí rally vo veľkých technologických spoločnostiach a špekulácie, že ekonomika zostáva odolná tvárou v tvár prísnej politike Federálneho rezervného systému.

Absolútna správa

Index Nasdaq 100 dosiahol lepšie výsledky, pričom spoločnosť Tesla Inc. po vyše 6 % poklese stúpla. Spoločnosť Nvidia Corp., ktorej produkty sa stali obľúbenými v dátových centrách potrebných na generovanie umelej inteligencie, zastavila štvordňovú rely. Materská spoločnosť Facebooku Meta Platforms Inc. získala, keďže Citigroup Inc. zvýšila svoju cieľovú hodnotu pre akcie. Spoločnosť Snowflake Inc. rástla po oznámení partnerstva so spoločnosťou Nvidia v oblasti umelej inteligencie. Spoločnosť Alphabet Inc. klesla v dôsledku zníženia hodnotenia analytikov. Akciový trh urobil tento mesiac zásadnú zmenu, opustil fázu, ktorá sa zvyčajne spája s najhoršími vyhliadkami na výnosy, a posilnil sa do fázy, ktorá je spojená s priaznivejším výhľadom. Model spoločnosti Bloomberg Intelligence známy ako Index trhových režimov - ktorý zoskupuje obdobia do troch fáz nazvaných zrýchlený rast (zelená), mierny rast (žltá) a pokles (červená) - sa preklopil z opatrnej červenej zóny, v ktorej sa nachádzal 15 mesiacov po sebe, do žltej. Podľa Giny Martin Adamsovej a Gillian Wolffovej to signalizuje, že akcie čakajú lepšie časy. Podľa sezónne upravených údajov spoločnosti S&P CoreLogic Case-Shiller ceny domov v USA rástli tretí mesiac za sebou, pričom ich nahor tlačil rastúci dopyt kupujúcich pri obmedzenej ponuke. Objednávky podnikového vybavenia v amerických továrňach vzrástli, čo naznačuje, že spoločnosti napriek vysokým nákladom na pôžičky a hospodárskej neistote naďalej realizujú dlhodobejšie investície.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Obchodný deficit Thajska v máji 2023 dosiahol 1,84 miliardy USD, čo je len malá zmena oproti deficitu 1,87 miliardy USD v rovnakom mesiaci pred rokom. Najnovší výsledok však bol horší, než trhové prognózy, ktoré predpokladali schodok vo výške 0,3 miliardy USD, keďže vývoz klesol viac ako dovoz. Počas prvých piatich mesiacov roka predstavovala obchodná medzera krajiny 6,37 mld. USD, čo je oproti rovnakému obdobiu roku 2022 skok o 96,0 %.

EU: Spotrebiteľská dôvera v Taliansku v júni 2023 vzrástla na 108,6 bodu zo 105,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čím prekonala očakávania trhu na úrovni 105,5 bodu a dosiahla najvyššiu hodnotu od februára 2022, a to aj napriek pretrvávajúcim obavám, že Európska centrálna banka zvýši svoje náklady na pôžičky v dôsledku spomaľovania ekonomiky. Počet ľudí evidovaných ako nezamestnaní v kontinentálnom Francúzsku sa v máji 2023 zvýšil oproti predchádzajúcemu mesiacu o 6,2 tisíc na 2,806 milióna. Išlo o druhý mesiac po sebe, keď sa zvýšila úroveň nezamestnanosti.

USA: Nové objednávky amerických priemyselných tovarov dlhodobej spotreby v máji 2023 medzimesačne vzrástli o 1,7 %, čo nasledovalo po vzostupne revidovanom náraste o 1,2 % v apríli a ľahko prekonalo trhové očakávania poklesu o 1 %. Ide o tretí mesiac rastu objednávok tovarov dlhodobej spotreby v rade.

Prečítané: 335x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 17 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.