pred 2 rokmi

TikTok a WeChat dostali od USA stopku

shutterstock_1781735741

Americké ministerstvo obchodu vydal zákaz, ktorý zabráni ľuďom v USA v sťahovaní aplikácií TikTok a WeChat.

Absolútna správa:

Americké ministerstvo obchodu vydal zákaz, ktorý zabráni ľuďom v USA v sťahovaní čínskej aplikácie na zasielanie správ WeChat a aplikácie na zdieľanie videí TikTok od 20. septembra. Úradníci obchodu uviedli, že zákaz  sťahovania TikToku z USA by mohol prezident Donald Trump zrušiť skôr, ako nadobudne platnosť v nedeľu.  Spoločnosť ByteDance rokovala s Oracle Corp a ďalšími o vytvorení novej spoločnosti TikTok Global, ktorá sa zameriava na riešenie obáv USA v súvislosti s bezpečnosťou údajov ich používateľov. Spoločnosť ByteDance stále potrebuje Trumpov súhlas, aby zabránila americkému zákazu. USA nebude brániť ďalším technickým transakciám pre TikTok až do 12. novembra, čo spoločnosti dáva čas na zistenie, či ByteDance môže dosiahnuť dohodu o svojich operáciách v USA. "Základný TikTok zostane nedotknutý až do 12. novembra," povedal minister obchodu Wilbur Ross. Oddelenie uviedlo, že opatrenia „ochránia používateľov v USA vylúčením prístupu k týmto aplikáciám a výrazným znížením ich funkčnosti. Zákaz  nezakáže americkým spoločnostiam podnikať prostredníctvom aplikácie WeChat mimo USA, čo bude vítanou správou pre americké firmy ako Walmart a Starbucks, ktoré využívajú zabudované „mini-aplikácie“ WeChat na uľahčenie transakcií a zapojenie spotrebiteľov v Číne. Zákaz je reakciou na dvojicu výkonných príkazov vydaných Trumpom 6. augusta, ktorá poskytla ministerstvu obchodu 45 dní na to, aby určil, ktoré transakcie z aplikácií môže blokovať, a ktoré podľa jeho názoru predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť. Táto lehota končí v nedeľu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Mosaic Company, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 6,80 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +42,66 %). Aptiv PLC vyrába a distribuuje komponenty vozidiel. Spoločnosť vyrába konektorové vodiče, bezpečnostné zadržovacie systémy, kolíkové konektory a podvodné vlečné súbory pre automobilové a úžitkové vozidlá. Aptiv dodáva svetovým výrobcom originálneho vybavenia.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čína v rámci krokov na podporu hospodárskeho oživenia uľahčí firmám uskutočňovanie cezhraničných vyrovnaní juanov v zahraničnom obchode a zmierni niektoré obmedzenia zahraničných investícií a poskytne bankám viac voľnosti pri riešení cezhraničných zúčtovaní juanov v zahraničnom obchode pre kvalifikované firmy, podľa návrhov usmernení vydaných Čínskou ľudovou bankou. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,25 %, Hang Seng +0,47 %, Nikkei 225 +0,18 %.

Dánsko zníži hranicu verejných zhromaždení na 50 ľudí zo 100 a nariadi, aby sa bary a reštaurácie zatvárali predčasne, aby sa zastavil nárast nových infekcií COVID-19. Milánsky sudca zaistil 2,3 milióna eur (2,7 milióna dolárov) od farmaceutickej nadnárodnej spoločnosti Novartis v rámci vyšetrovania podvodov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,99 %, CAC 40 -1,22 %, DAX -0,70 %.

Deficit bežného účtu v USA, ktorý meria tok tovarov, služieb a investícií do krajiny a von z nej, v minulom štvrťroku vyskočil o 52,9% na 170,5 miliárd dolárov. To bola najvyššia úroveň od tretieho štvrťroka 2008. Údaje za prvý štvrťrok boli revidované vyššie, aby ukazovali schodok 111,5 miliárd dolárov, namiesto 104,2 miliárd dolárov, ako sa predtým uvádzalo. Americký prezident Donald Trump oznámil na kampani vo Wisconsine nové kolo pandemickej pomoci poľnohospodárom v hodnote približne 13 miliárd dolárov. Americký minister obchodu Wilbur Ross obhajoval ďalšiu vládnu pomoc pre priemyselné odvetvia, ako je poľnohospodárstvo a aerolínie, a naznačil len malú pomoc pre ďalšie odvetvia, ako reštaurácie a podobne. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,88 %, S&P 500 -0,93 %, NASDAQ -1,07 %.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1318x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_704695771 (3)
pred 59 minútami

Centrálna banka Anglicka zvýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov

Shutterstock_2152413597
pred dňom

Fed zvýšil sadzby o 25 bázických bodov

Shutterstock_1549048322 (1)
pred 2 dňami

Ceny domov vo februári klesli prvýkrát za 11 rokov

Shutterstock_1945377157 (6)
pred 3 dňami

Oslabený bankový systém

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.