pred 10 mesiacmi

Trh očakáva pokles inflácie

shutterstock_730724536

Americká burza očakáva, že údaje o inflácií, ktoré majú vyjsť vo štvrtok dopadnú podľa očakávaní a ukážu ďalší pokles inflácie.

Absolútna správa:

Akcie vzrástli na základe stávok, že nadchádzajúci index spotrebiteľských cien bude vykazovať ďalšie zmiernenie, čo by mohlo znížiť tempo zvyšovania úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou – aj keď niektorí predstavitelia tvrdia, že je príliš skoro na vyhlásenie víťazstva nad infláciou. Práve očakávaný pozitívny vývoj inflácie by ich mohol presvedčiť o skoršom uvoľňovaní menovej politiky. Jerome Powell na fóre v Štokholme neposkytol žiadne informácie o vyhliadkach ekonomiky a politiky. Povedal, že „obnovenie cenovej stability, keď je inflácia vysoká, si môže vyžadovať opatrenia, ktoré nie sú z krátkodobého hľadiska populárne, keďže zvyšujeme sadzby, aby sme spomalili ekonomiku.“ Akciový trh sa v popoludňajšom obchodovaní v New Yorku posunul vyššie, pričom index S&P 500 sa vrátil nad svoju kľúčovú hranicu 3 900, čo je podľa viacerých technických analytikov úroveň odporu, ktorá by mohla pomôcť definovať pevnejší trend. Dvojročné výnosy amerických štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa rozhodnutia Fedu, znížili svoj rast.

Investori zarobili na:

Spoločnosť Warner Bros Discovery, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,18 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -50,76 %). Spoločnosť Warner Bros Discovery prevádzkuje širokú škálu vzdelávacích televíznych kanálov, taktiež ponúka spotrebiteľské a vzdelávacie produkty a služby po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Výdavky domácností v Japonsku sa v novembri 2022 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížili o 1,20 %. Medzimesačne sa výdavky znížili o 0,9 %. Zároveň tokijský index spotrebiteľských cien sa v decembri zvýšil na 4 % zo 3,80 % v novembri 2022. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,11 %, Hang Seng -0,27 %, Nikkei 225 +0,78 %.

Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve sa v decembri 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšili o 6,5 %, pričom zrýchlili z novembrového nárastu o 4,1 % v dôsledku vyšších nákladov na tovar a vianočného oživenia, ale tempo rastu zaostávalo za infláciou. Priemyselná produkcia vo Francúzsku vzrástla v novembri 2022 medzimesačne o 2 %, a v porovnaní s trhovými prognózami rastu o 0,8 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -0,27 %, CAC 40 -0,55 %, DAX -0,12  %.

Index ekonomického optimizmu IBD/TIPP v USA klesol v januári 2023 na 42,3 bodov z decembrových 42,9 a zostal hlboko pod priemerom 49,6 za posledné dve desaťročia. Index tiež uviazol na pesimistickej oblasti už 17 mesiacov za sebou. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,56 %, S&P 500 +0,69 %, NASDAQ +1,01 %.

Prečítané: 671x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX Pro
pred dňom

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 2 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 3 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

FX pro
pred 4 dňami

Výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.