pred 10 mesiacmi

Trhy sú pokojnejšie

Shutterstock_227741875 (2)

Ropa posilnila, keď Saudská Arábia a Rusko ukončili znižovanie dodávok ropy. Spoločnosť Tesla Inc. vzrástla po zverejnení rekordných štvrťročných tržieb.

Absolútna správa

Ceny ropy si udržali zisky po tom, čo saudskoarabská štátna tlačová agentúra uviedla, že krajina predĺži jednostranné zníženie ťažby ropy o jeden mesiac, čím udrží ponuku pod kontrolou, aj keď sa očakáva, že trh sa bude zužovať. Nové obmedzenie vývozu oznámil aj jej spojenec z OPEC+, Rusko. Tento krok pomohol americkým energetickým akciám, ktoré dosiahli lepšie výsledky ako širší index S&P 500. Tesla si pripísala 6,7 %, zatiaľ čo spoločnosť BYD Co. stúpla v hongkonskom obchodovaní po tom, čo aj tento výrobca elektromobilov vykázal rekordné štvrťročné tržby, čo viedlo k rastu akcií dodávateľov batérií. Nasdaq 100 si pripísal zisk po tom, ako technologický index zaznamenal najlepší prvý polrok v histórii. Investori po doterajších výrazných ziskoch zmierňujú očakávania týkajúce sa akcií v druhej polovici roka. Zatiaľ čo centrálne banky pokračovali v jastrabej rétorike, známky zmierňovania inflácie v USA podporili veľké zisky technologických akcií. Obchodníci sa pozerajú na nadchádzajúcu výsledkovú sezónu a údaje, ako sú piatkové mzdy mimo poľnohospodárskeho sektora, aby získali informácie o stave ekonomiky. Trhy v USA môžu byť pred utorkovým sviatkom Dňa nezávislosti pokojnejšie. Tohtotýždňové prichádzajúce údaje budú mať pravdepodobne väčší vplyv na septembrové rozhodnutie Federálneho rezervného systému o sadzbách ako júlové, povedal Ian Lyngen, stratég spoločnosti BMO Capital Markets.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA:  Index Tankan japonskej centrálnej banky, ktorým sa meria nálada veľkých výrobcov, vzrástol v druhom štvrťroku 2023 na +5, čím sa odrazil od dvojročného minima +1 v predchádzajúcom trojmesačnom období. Prekonal tak očakávania trhu na úrovni +3 a naznačil, že firmy sa zotavujú z vplyvu rastúcich nákladov na suroviny a narušenia dodávok. Zlepšenie nálady bolo najvýraznejšie v odvetviach ako textil, železo a oceľ, neželezné kovy, potraviny a nápoje, stroje na všeobecné účely, lodiarstvo a ťažké strojárstvo a motorové vozidlá. Caixin China General Manufacturing PMI v júni 2023 klesol na 50,5 bodu z 50,9 bodu v predchádzajúcom mesiaci.

EU: Index PMI výrobného sektora HCOB v Nemecku bol v júni 2023 revidovaný smerom nadol na 40,6 bodu, čo je menej ako predbežný odhad 41,0 bodu, a naznačuje najvýraznejšie tempo zhoršovania stavu sektora od obdobia po pandémii COVID-19. Pokles produkcie bol najrýchlejší za posledných osem mesiacov a nové objednávky klesali najrýchlejším tempom od októbra predchádzajúceho roka, čiastočne v dôsledku váhavosti zákazníkov a znižovania zásob. Okrem toho bolo tempo tvorby pracovných miest najslabšie od marca 2021. Pokiaľ ide o ceny, vstupné náklady klesli najviac od júla 2009 a ceny produkcie sa znížili prvýkrát od septembra 2020, čo je odrazom rastúcich konkurenčných tlakov.

USA: PMI ISM vo výrobnom sektore v Spojených štátoch klesol v júni 2023 na 46, čo je najnižšia hodnota od mája 2020, z májových 46,9 bodu a pod prognózami 47 bodov. Výsledky poukázali na rýchlejšie tempo poklesu výrobnej aktivity, keďže spoločnosti riadia výstupy smerom nadol, keďže mäknutie pokračuje a optimizmus ohľadom druhej polovice roka 2023 slabne.

Prečítané: 636x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred dňom

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred 2 dňami

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 3 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 4 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.