pred 5 mesiacmi

Tri obrovské americké banky profitujú

FP

Zvyšovanie sadzieb Fedu zvyšuje príjmy z úverov a podporuje obchodovanie. Veľké firmy, ktoré získavajú nové vklady, diskutujú o tom, či sú "lepkavé".

Absolútna správa:                                           

Spoločnosti JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc. a Wells Fargo & Co. získavajú neočakávané zisky z vyšších úrokových sadzieb, ktoré minulý mesiac rozbúrili menších poskytovateľov úverov.  Tieto tri obrovské americké banky, ktoré v piatok začali štvrťročné správy o hospodárení v tomto odvetví, hľadajú spôsoby, ako profitovať zo zvýšenia sadzieb, ktoré v marci prispelo ku krachu banky Silicon Valley a spôsobilo, že klienti regionálnych veriteľov sa predháňajú v presúvaní nepoistených vkladov do bezpečných prístavov.  Spoločnosť JPMorgan zaznamenala prekvapivý nárast vkladov o 2 % napriek tomu, že analytici predpovedali širší presun sporiteľov k investíciám s vyšším výnosom. Citigroup sa mohla pochváliť jedným z najlepších obchodov s pevnými výnosmi za posledných desať rokov, keďže klienti reagovali na zmenu sadzieb. A všetky tri firmy uviedli, že príjmy z úverov oproti predchádzajúcemu roku poskočili po zvýšení sadzieb Federálnym rezervným systémom. Výhody, ktoré zaznamenali najväčšie banky v krajine, sú v kontraste so skúsenosťami regionálnych veriteľov, ktorí minulý mesiac zaznamenali záplavu výberov a prudký pokles akcií, keďže akcionári sa obávali, že rastúce sadzby znižujú hodnotu aktív bánk. Napriek tomu piatkové správy ponúkli menším firmám niekoľko pozitívnych informácií a ukázali, že aj keď veľké banky začínajú vkladateľom vyplácať viac, zatiaľ nezvyšujú konkurenciu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti JPMorgan Chase & Co., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 25,52 %). Spoločnosť JPMorgan Chase & Co. poskytuje globálne finančné služby a retailové bankovníctvo. Spoločnosť poskytuje služby ako investičné bankovníctvo, treasury a cenné papiere, správu aktív, privátne bankovníctvo, služby pre členov kariet, komerčné bankovníctvo a domáce financie. JP Morgan Chase slúži obchodným spoločnostiam, inštitúciám a jednotlivcom.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Celkový predaj osobných vozidiel v Indii v marci 2023 predstavoval 292 030 vozidiel, čo je len malá zmena oproti predchádzajúcemu mesiacu, pričom vo februári sa predaj znížil o 2,1 %, čo bol tretí mesiac poklesu v rade, ukázali údaje Spoločnosti indických výrobcov automobilov (SIAM). Výnos trojmesačných japonských dlhopisov bol v piatok 14. apríla podľa mimoburzových medzibankových kotácií výnosov pre túto splatnosť štátnych dlhopisov na úrovni -0,29 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,69 %, Hang Seng +0,17 %, Nikkei 225 +0,26 %.

Ročná miera inflácie vo Francúzsku sa v marci 2023 znížila na šesťmesačné minimum 5,7 % z februárových 6,3 % a mierne prekročila predbežnú hodnotu 5,6 %. Medziročná miera inflácie veľkoobchodných cien v Nemecku sa v marci 2023 spomalila už šiesty mesiac na 2 %, čo je najnižšia miera od januára 2021 a pokles z februárových 8,9 %. Najnovšie číslo naznačilo ochladzovanie nákladových tlakov v najväčšej európskej ekonomike, pričom váhu mali bázické efekty. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,67 %, CAC 40 +1,13 %, DAX +0,16 %.

Maloobchodné tržby v USA sa v marci 2023 medzimesačne prepadli o 1 % po februárovom poklese o 0,2 %, ktorý bol revidovaný smerom nadol, a oveľa viac, ako trh predpovedal, teda o 0,4 %, čo je znakom toho, že tlak na náklady a rastúce úrokové sadzby ovplyvňujú ochotu spotrebiteľov míňať. Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA sa v apríli 2023 nečakane zvýšil na 63,5 bodu zo 62 bodov v marci, čím prekonal prognózy na úrovni 62 bodov, ako ukázali predbežné odhady. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,42 %, S&P 500 -0,11 %, NASDAQ -0,35 %.

Prečítané: 504x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 18 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.