pred rokom

Úľava poznačená opatrnosťou

Shutterstock_370921607 (2)

Dohodu Bidena a McCarthyho teraz čaká prekážka v Kongrese. Kvôli štátnym sviatkom v USA a Veľkej Británií dochádza k nízkej likvidite na trhu.

Absolútna správa:

Americké akciové futures zaznamenali mierne zisky po piatkových silných výsledkoch na Wall Street, zatiaľ čo európske akcie oslabili v dôsledku opatrného optimizmu, že USA po víkendovej predbežnej dohode odvrátia katastrofálnu platobnú neschopnosť. Kontrakty na S&P 500 vzrástli približne o 0,3 %, zatiaľ čo kontrakty na Nasdaq 100 sa zvýšili približne o 0,4 %. Dolár, ktorý ťažil z napätia okolo zákonného limitu na požičiavanie si, si udržal piatkový pokles, zatiaľ čo futures na štátne pokladničné poukážky sa pri absencii hotovostného obchodovania nezmenili. Index Stoxx Europe 600 vymazal počiatočný náskok v podmienkach nízkej likvidity, keď boli trhy v USA, Spojenom kráľovstve a niektorých európskych krajinách zatvorené pre štátne sviatky. SBB vzrástla o viac ako 8 % po tom, čo švédsky prenajímateľ, ktorý sa ocitol v ťažkostiach, uviedol, že sa možno bude snažiť o predaj spoločnosti. Španielsky benchmark klesol po tom, čo premiér Pedro Sanchez vyhlásil prekvapivé predčasné voľby po tom, ako jeho strana v nedeľňajších regionálnych a miestnych voľbách utrpela veľké straty. Čínske akcie smerovali k medvediemu trhu. Prezident Joe Biden a predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy vyjadrili presvedčenie, že ich dohoda prejde Kongresom. Ale aj za predpokladu, že zákonodarcovia dohodu uzavrú skôr, ako sa americkej vláde približne o týždeň minú peniaze, obchodníci majú stále s čím bojovať - od perspektívy ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému až po pravdepodobnú záplavu emisií dlhopisov zo strany amerického ministerstva financií. Zrejmou pozitívnou interpretáciou je, že negatívne chvostové riziko je blízko k tomu, aby bolo odstránené zo stola. Po tom, ako rozptýlenie v podobe dlhového stropu ustupuje do pozadia, môžu teraz investori opäť zamerať svoju pozornosť na základné fundamenty. Jednou z obáv však je, že základný obraz zostáva neistý. Turecká líra medzitým oslabila po tom, čo Recep Tayyip Erdogan v nedeľu zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb, čím predĺžil svoje pôsobenie na poste najdlhšie slúžiaceho lídra krajiny a investori hľadajú akékoľvek známky toho, že začne uvoľňovať pevnú kontrolu štátu nad trhmi. Národný akciový benchmark získal. Zlato bolo bez zmeny pre slabnúci dopyt po prístavoch, zatiaľ čo ropa si udržala piatkové zisky a Bitcoin stúpol, čo odrážalo mierne povzbudivý tón.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Vývozné ceny v Singapure v apríli 2023 medziročne klesli o 12,4 % po 10 % poklese v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o štvrtý mesiac poklesu vývozných cien v rade a najstrmšie tempo v poradí, keďže rýchlejšie klesali ceny minerálnych palív (-28,8 % oproti -23,9 % v marci) aj neropných produktov (-6,3 % oproti -5,2 %), pričom ich pokles ťahali nadol najmä suroviny (-12,2 %), živočíšne a rastlinné oleje (-12,5 %).

EU: Index ekonomickej dôvery v Turecku v máji 2023 vzrástol na 103,7 bodu zo 102,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najsilnejší údaj od marca 2018, keďže sa zlepšil sentiment medzi spotrebiteľmi (91,1 oproti 87,5 v apríli), stavebníkmi (92,2 oproti 88,4) a maloobchodníkmi (116,7 oproti 116,2). Na druhej strane sa morálka oslabila medzi poskytovateľmi služieb (117,4 oproti 118,1). Medzitým sa dôvera nezmenila v prípade výrobcov (105,1)

Prečítané: 532x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2179500897
pred dňom

Štvrťročné výkazy: Delta Air Lines sklamala, PepsiCo so zmiešanými výsledkami a WD-40 Company rastie o 11 %

Shutterstock_2143309325 no mnyman
pred 2 dňami

TSMC a Tesla s pozitívnym vývojom, kým Volkswagen a LegalZoom znižujú predpovede

Shutterstock_1931146130 no mnyman
pred 3 dňami

Boeing a BP v ohnisku: Znovu problémy s lietadlami a varovanie pred znehodnoteniami

Shutterstock_1796825677 no mnyman
pred 4 dňami

Paramount sa spája so Skydance, Shell očakáva straty a Boeing čelí pokute za podvod

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.