pred 3 rokmi

Úrokové sadzby zostávajú nezmenené

shutterstock_1053383312

Guvernérka ECB necháva úrokové sadzby na rekordných minimách

Absolútna správa:

ECB podľa očakávaní ponecháva hlavnú úrokovú sadzbu na rekordnom minime 0,0%, sadzba depozitné operácie zostáva na -0,50%. ECB potvrdzuje taktiež veľkosť pandemického programu nákupov aktív (Peppy) na 1,85 bilióna eur. Lagardeová: Inflácia začne v najbližších mesiacoch zrejme zrýchľovať, jadrové inflačné tlaky zostávajú tlmené. Guvernérka ECB spomenula aj digitálne euro, ktoré očakáva, že bude ešte dlhšiu dobu vo vývoji. Euro během projevu šéfky ECB Lagardeové přidává k dolaru 0,5 % na 1,2156 EURUSD

Investori zarobili na:

Spoločnosti PACCAR Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 9 % (výkonnosť za 5 rokov: + 115,28 %).  Dôvodom prudkého rastu bola správa ohľadne toho, že ich akcie kúpila Ark Investment. Spoločnosť PACCAR vyvíja, vyrába a predáva nákladné vozidlá.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská centrálna banka ponechala cieľovú úroveň pre 10-ročné štátne japonské dlhopisy na úrovni 0%. BoJ ďalej zhoršila odhad poklesu japonskej ekonomiky vo fiškálnom roku 2020 na -5,6 % z doteraz očakávaných -5,5%. Vo fiškálnom roku 2021 očakávajú, že Japonská ekonomika vzrastie o 3,9% proti predtým očakávaným + 3,6%. Čína je znepokojená správami, že sociálna sieť Twitter zablokovala účet jej veľvyslanectva v USA. Vo štvrtok Twitter uviedol, že účet zablokoval kvôli správe, ktorá bránila čínsku politiku v západnej oblasti Sin-ťiang, a uviedol, že porušila politiku "odľudštenia". Čína vlani nesplnila cieľ obchodnej dohody s USA. V rámci prvej fázy obchodnej dohody sľúbila nakúpiť tovar za 172 miliárd USD, do konca decembra ale mala tento cieľ splnený iba na 58,1%. Vyplýva to z výpočtov agentúry Bloomberg vychádzajúcich z údajov čínskeho colného úradu. Vlaňajší rok bol však poznačený problémami v súvislosti s pandémiou a rastom napätia vo vzťahoch Číny s vládou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 1,64 %, Hang Seng – 0,09 %, Nikkei 225 - 0,45 %.

Taliansky parlament schválil požiadavku vlády navýšiť dlh o až 32 miliárd eur . Je to piaty takýto krok od začiatku pandémie. Počet úmrtí na koronavírus v Nemecku prekročil od začiatku pandémie 50.000. Británia zažila v stredu najtragickejší deň od začiatku pandémie, počas 24 hodín zomrelo viac ako 1800 chorých s Covid-19. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,05 %, CAC 40 - 0,11 %, DAX + 0,04 %.

Citigroup údajne zníži bonusy pre desiatky členov vedenia po tom, čo banku vlani pokarhal regulátori. Nový prezident USA Joe Biden nariadil len niekoľko hodín po vstupe do funkcie návrat Spojených štátov k parížskej klimatickej dohode z roku 2015. Z tej USA vyviedol bývalý prezident Donald Trump, ktorý ju považoval za ekonomicky nevýhodnú. Google a francúzski vydavatelia uzavreli dohodu o autorských právach, prvý v Európe, podľa ktorej tento americký technologický gigant podpíše všeobecný rámec pre platenie vydavateľom za ich obsah. Google zatiaľ podpísal jednotlivé dohody len s niekoľkými vydavateľmi, vrátane národných denníkov Le Monde a Le Figaro. BlackRock pridáva futures na Bitcoin ako možnú investíciu do dvoch fondov v snahe priniesť svojim klientom kryptomeny. Pre svoje fondy môže používať bitcoinové deriváty BlackRock Strategic Income Opportunities a BlackRock Global Allocation Fund. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,12 %, S&P 500 +0,19 %, NASDAQ +0,63 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1540x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 18 hodinami

Ekonomický prehľad: Apple rozširuje svoje investície v Ázii, zatiaľ čo napätie medzi USA a Čínou stúpa

Shutterstock_2321155147
pred dňom

Adidas a Alcoa posilnili a zlato je stále na svojich maximách

FX pro
pred 2 dňami

Trhy v červenom: Hlavné indexy klesajú, zlato sa blíži k maximám

Shutterstock_2268092903
pred 3 dňami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.