pred mesiacom

USA a EÚ sa dohodli na pozastavení ciel v spore Boeing-Airbus

shutterstock_1048024081

Štvormesačné prímerie je navrhnuté tak, aby vytvorilo priestor na rokovania o dotáciách. Dohoda nasleduje podobný krok vo štvrtok medzi USA a Veľkou Britániou.

Absolútna správa:

Európska únia a USA sa dohodli na pozastavení ciel na tovary v objeme miliárd dolárov, čo posunulo 17-ročný transatlantický spor o nelegálnu pomoc najväčším výrobcom lietadiel na svete o krok vpred. Prezident Joe Biden a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen s týmto krokom súhlasili v piatok, uviedla komisia vo svojom vyhlásení. "Obaja sme sa zaviazali zamerať sa na riešenie našich leteckých sporov na základe práce našich obchodných zástupcov," uviedla. „Je to vynikajúca správa pre podniky a priemyselné odvetvia na oboch stranách Atlantiku a veľmi pozitívny signál pre našu hospodársku spoluprácu v nasledujúcich rokoch.“ Boj za pomoc spoločnostiam Airbus a Boeing vyústil do ciel schválených Svetovou obchodnou organizáciou, ktoré sa zameriavajú na transatlantický obchod v celkovom objeme 11,5 miliárd dolárov a ovplyvňujú celý rad priemyselného, ​​poľnohospodárskeho a spotrebného tovaru. EÚ v novembri uvalila clá na americké výrobky v hodnote 4 miliárd dolárov - asi rok potom, čo administratíva Donalda Trumpa ignorovala európske žiadosti, aby upustila od uvalenia poplatkov na dovoz z bloku vo výške 7,5 miliárd dolárov. USA uvalilo clá na kľúčové európske výrobky, ako sú francúzske víno a španielske olivy, zatiaľ čo Európa zasiahla americké traktory, orechy a ovocie. Medzi spoločnosti ovplyvnené tarifami patria LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton, Caterpillar či Microsoft. Airbus uviedol, že rozhodnutie víta.

Investori zarobili na:

Spoločnosti NOV Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,13 % (výkonnosť za 5 rokov: -48,09 %). Tento prudký rast spôsobil rast cien ropy. Spoločnosť NOV Inc ponúka zariadenia a komponenty používané pri ťažbe ropy a zemného plynu a výrobných operáciách, služby ropných polí a služby integrácie dodávateľského reťazca do ropného a plynárenského priemyslu na prvom stupni. Spoločnosť slúži zákazníkom na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Vlády by sa pri riešení Koronavirové krízy mali vyhýbať zvyšovaniu daní. Uviedla to podľa agentúry Reuters Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,34 %, Hang Seng -0,47 %, Nikkei 225 -0,23 %.

Nemecká vláda vyplatí prevádzkovateľom jadrových elektrární 2,4 miliardy eur ako odškodnenie za to, že ich donútila zavrieť ich zariadenia predčasne. Značka Volkswagen z rovnomenného koncernu plánuje, že do roku 2030 budú v Európe plne elektrické vozidlá tvoriť vyše 70 percent áut, ktoré predá. Slovenská ekonomika vlani kvôli dopadom pandémie klesla o 5,2 percenta. Išlo o prvý pokles od globálnej finančnej krízy v roku 2009. Európska komisia pravdepodobne oficiálne obviní americkú technologickú spoločnosť Apple z obmedzovania hospodárskej súťaže na trhu so streamovaním hudby. Informoval o tom Financial Times. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,95 %, CAC 40 -0,82 %, DAX -0,97 %.

Miera nezamestnanosti v USA klesla vo februári z úrovne 6,3 % na 6,2 %. Počet novo vytvorených pracovných miest mimo poľnohospodárstva vzrástol zo 166 tisíc na 379 tisíc. Počet lietadiel Boeing 737 MAX späť v prevádzke už presiahol stovku. Prevádzka týchto strojov bola pred dvoma rokmi v celom svete zastavená po tragických nehodách v Indonézii a v Etiópii, pri ktorých zomrelo celkovo 346 ľudí. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,86 %, S&P 500 +1,95 %, NASDAQ +1,55 %.

Prečítané: 429x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1296905446
pred 3 hodinami

Spoločnosť Coinbase Global dnes vstúpila na burzu

shutterstock_1888654813
pred dňom

USA vyzývajú na zastavenie používania vakcíny Johnson & Johnson

shutterstock_370707185
pred 2 dňami

Microsoft kupuje spoločnosť Nuance Communications Inc.

shutterstock_1847356675
pred 5 dňami

Biden podporuje vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.