pred 4 rokmi

USA tvrdo pociťuje uvalené clá na Čínu.

shutterstock_1110117785

"Potrebujem byť na mieste, kde si budem môcť kúpiť surovinu za konkurencieschopnú cenu."

Absolútna správa:

Prezident Donald Trump prisľúbil v roku 2016 bojujúcemu americkému oceliarskemu priemyslu nový začiatok , pričom  vábil novými pracovnými miestami v stredozápadných štátoch vrátane Michiganu,co mu pomohlo dosiahnuť prekvapivé volebné víťazstvo. O štyri roky neskôr spoločnosť Great Lakes Works, ktorá kedysi patrila k najväčším oceliarňam v štáte ukončila výrobu ocele a bola nútená prepustiť 1250 pracovníkov. Rok pred júnovým prepúšťaním odvolal vlastník závodu United States Steel Corp plán investovať 600 miliónov dolárov do rozvoja spoločnosti kvôli zhoršujúcim sa podmienkam na trhu. Trumpova stratégia sa sústredila na ochranu amerických oceliarní pred zahraničnou konkurenciou 25-percentným clom uvaleným v marci 2018. Prisľúbil tiež zvýšenie dopytu po oceli prostredníctvom veľkých investícií do ciest, mostov a ďalšej infraštruktúry. Vyššie ceny ocele vyplývajúce z ciel však narušili dopyt zo strany amerického automobilového priemyslu v Michigane a ďalších spotrebiteľov ocele. A Trumpova administratíva nikdy neplnila plán infraštruktúry. Clá mali podľa odborníkov v odbore výrazný dopad na spotrebiteľov ocele. Všetky tri automobilky v Detroite - General Motors, Ford a Fiat Chrysler Automobiles NV  uzavreli od januára 2018 závod v Michigane, uviedla Kristin Dziczek, viceprezidentka pre priemysel, prácu a ekonomiku v Centre pre automobilový výskum. Spoločnosti General Motors a Ford v roku 2018 zvýšili náklady na oceľ po jednej miliarde dolárov. Hovorca spoločnosti Ford uviedol, že automobilka čelila v roku 2018 vyšším nákladom na suroviny, pretože nakupuje 95% svojej ocele od domácich dodávateľov. Zatiaľ čo ceny surovej ocele odvtedy klesli, výrobné náklady spoločnosti Ford sú stále zvýšené z dôvodu amerických ciel na čínske automobilové diely. Odvetné clá z Číny tiež znížili vývoz vozidiel Ford do tejto krajiny. Jeff Aznavorian, vedúci michiganskej spoločnosti Clips & Clamps Industries, nakupuje oceľ z amerických závodov na výrobu kovov a súčastí nástrojov pre japonské a detroitské automobilky. Uviedol, že jeho spoločnosť stratila za posledné dva roky kontrakty v hodnote až 3,6 milióna dolárov. "Potrebujem byť na mieste, kde si budem môcť kúpiť surovinu za konkurencieschopnú cenu,"  uviedol Jeff Aznavorian.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Occidental Petroleum Corporation, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 14,11 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 171,33 %). Dôvodom prudkého nárastu je možnosť akvizície spoločnosti Xilinx spoločnoťou AMD za  30 milárd USD. Spoločnosť Xilinx, Inc. navrhuje, vyvíja a predáva kompletné programovateľné logické riešenia. Riešenia spoločnosti zahŕňajú pokročilé integrované obvody, softvérové návrhové nástroje, preddefinované systémové funkcie dodávané ako logické jadrá a podporu v teréne. Xilinx predáva svoje produkty prostredníctvom niekoľkých distribučných kanálov zákazníkom v Spojených štátoch a v zámorí.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Spoločnosti Orange a Proximus si vybrali spoločnosť Nokia, ktorá bude pomáhať pri budovaní sietí 5G v Belgicku, pretože Huawei klesá pod tlakom USA vylúčiť čínsku spoločnosť z dodávania kľúčového telekomunikačného zariadenia. Obranný výbor Britského parlamentu uviedol, že našiel jasný dôkaz o tom, že telekomunikačný gigant Huawei sa spolčil s čínskym štátom, a uviedol, že Británia bude možno musieť odstrániť všetko vybavenie spoločnosti Huawei skôr, ako bolo plánované. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,04, Hang Seng -0,31 %, Nikkei 225 -0,12 %.

Spoločnosť Euronext kúpi spoločnosť Borsa Italiana od londýnskej burzy cenných papierov za 4,3 miliardy eur (5,1 miliardy dolárov) v hotovosti. Bank of England sprísňuje pravidlá poskytovania pôžičiek na program v hodnote 20 miliárd libier (26 miliárd dolárov) pre veľké spoločnosti, ktoré mali úverové hodnotenie na úrovni investičnej kvality pred pandémiou COVID.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,53 %, CAC 40 +0,71 %, DAX +0,07%.

Biely dom pripravuje pomocný balíček COVID-19 vo výške 1,8 bilióna dolárov, ktorý ponúkne zákonodarcom pri pokračovaní rokovaní o pomoci zmierniť ekonomickú bolesť spôsobenú smrteľnou pandémiou koronavírusu. Kanada v septembri pridala 378 200 pracovných miest, väčšina z nich na plný úväzok, a miera nezamestnanosti klesla na 9,0%. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,57 %, S&P 500 +0,75 %, NASDAQ +1,39%.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1627x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
F (5)
pred dňom

Rast amerických trhov cez Broadcom, Ázia v červených číslach kvôli Číne a Európa v neistote

Shutterstock_no (14)
pred 2 dňami

Dôležité pohyby akcií a zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou

Shutterstock_2525871999
pred 3 dňami

Americké akcie ťažili z inflačných údajov. Cybertruck bude dostupný aj v Číne.

Shutterstock_no (13)
pred 4 dňami

Google predstavil prelomový čip, trhy v očakávaní údajov

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.