pred 9 mesiacmi

Volatilita uprostred rozhovorov o dlhovej hranici

Shutterstock_796394800 (2)

Akcie vzrástli vďaka nádeji, že užšia skupina washingtonských rokovateľov pomôže prelomiť patovú situáciu v otázke zvýšenia dlhového stropu, aby sa USA vyhli platobnej neschopnosti.

Index S&P 500 sa posunul o 0,48 %, zatiaľ čo priemyselný index Dow Jones získal 0,43 %, teda viac ako 100 bodov. Technologický Nasdaq Composite pridal pri otvorení 0,40 %. Wall Street je v napätí, pretože Biely dom a kongresoví lídri sa snažia dosiahnuť dohodu, ktorá by zabránila hroziacemu zlyhaniu USA. Menšia skupina členov vyjednávacieho tímu preberá úlohu prezidenta Joea Bidena, ktorý cestuje do Ázie, ale oznámil, že plánuje skrátiť svoju cestu tento týždeň. Ministerka financií Janet Yellenová a ďalší varovali pred katastrofickými dôsledkami na hospodárstvo USA v prípade platobnej neschopnosti, ktorá by mohla nastať už v júni. V stredu ráno klesol výnos 30-ročného štátneho dlhopisu na 3,84 %. Výnosy 10-ročných dlhopisov klesli na 3,52 %, zatiaľ čo výnosy dvojročných dlhopisov sa v podstate nezmenili a boli na úrovni 4,08 %. Dolárový index sa posilnil, zatiaľ čo ceny zlata klesli. Spoločnosť Target prekonala očakávania Wall Street týkajúce sa zisku, ale zaujala opatrný postoj k spotrebiteľom, ktorí sú vnímaní ako váhaví v oblasti diskrečných výdavkov. Maloobchodný reťazec uviedol zisk za druhý štvrťrok pod odhadmi analytikov, čím oslabil svoj pohľad na nákupnú sezónu pred začiatkom školskej dochádzky. Akcie sa v stredu po výsledkoch prepadli pod rovnú hranicu. Spoločnosť The TJX Companies, ktorá vlastní TJ Maxx, Marshalls a Home Goods, medzitým vykázala za prvý štvrťrok lepší zisk, pričom ponúkla aj neuspokojivé prognózy. Akcie v stredu vzrástli. Pokiaľ ide o jednotlivé akcie, akcie spoločnosti Tesla, Inc. (TSLA) sa posunuli vyššie po tom, ako sa v utorok po zvonení konalo výročné stretnutie akcionárov výrobcu elektrických vozidiel. Generálny riaditeľ Elon Musk na ňom uviedol, že neplánuje odstúpiť z funkcie generálneho riaditeľa a ponechal si miesto v predstavenstve na ďalšie funkčné obdobie.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská ekonomika v prvom štvrťroku 2023 medziročne vzrástla o 1,6 %, čím prekonala konsenzus trhu o 0,7 % a po revidovanom poklese o 0,1 % v predchádzajúcom období, ukázalo rýchle čítanie. Najnovší údaj znamenal najvýraznejšie tempo rastu za posledné tri štvrťroky, ktoré podporilo najmä zrýchlenie súkromnej spotreby po zrušení všetkých pandemických opatrení. Po poklese v predchádzajúcom štvrťroku nečakane výrazne vzrástli aj podnikateľské investície. Výdavky verejnej správy medzitým stagnovali po nárastoch v predchádzajúcich štyroch štvrťrokoch, zatiaľ čo čistý vývoz prispel negatívne.

Miera nezamestnanosti vo Francúzsku bola v prvom štvrťroku 2023 stabilná na úrovni 7,1 %, čo je rovnaká hodnota ako nadol revidovaná hodnota 7,1 % v 4. štvrťroku 2022 a najnižšia hodnota od 2. štvrťroku 2020 počas prvej kovidovej blokády. Počet nezamestnaných osôb sa znížil o 7 000 na 2,2 milióna. Taliansko vykázalo v marci 2023 najväčší obchodný prebytok za posledných 20 mesiacov vo výške 7,5 miliardy EUR, čím sa prehuplo z deficitu 0,8 miliardy EUR v rovnakom období predchádzajúceho roka a výrazne prekročilo trhové odhady prebytku 2,5 miliardy EUR, čiastočne v dôsledku klesajúcich cien energií. Dovoz klesol o 9,8 % na 51,8 mld. eur v dôsledku prepadu nákupu zemného plynu z Ruska. Pokiaľ ide o obchod s ostatnými členmi EÚ, Taliansko vykázalo deficit vo výške 0,9 mld.

Podľa predbežného odhadu sa počet stavebných povolení v Spojených štátoch v apríli 2023 znížil o 1,5 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,416 milióna. Ide o druhý mesiac poklesu za sebou a zaostáva za trhovými očakávaniami na úrovni 1,437 mil. stavebných povolení, čo naznačuje, že dopyt po bývaní zostal utlmený v dôsledku vyšších úrokových sadzieb a rastúcich spotrebiteľských cien. Povolenia pre volatilný viacpodlažný segment sa prepadli o 7,7 % na úroveň 561 tisíc, čo je najmenej od júla minulého roka 2021, zatiaľ čo povolenia pre jednorodinné domy vzrástli o 3,1 % na sedemmesačné maximum 855 tisíc.

Prečítané: 416x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_forexpro
pred dňom

Trhy si odmietajú vydýchnuť po tom, čo benchmarky z USA do Európy a Japonska dosiahli historické maximá ťahané ziskami Nvidia Corp.

FX pro
pred 2 dňami

Prísľub veľkých technologických investícií prispel k býčej nálade na trhoch

Shutterstock_1143041831
pred 3 dňami

Dokáže Nvidia a jej ťahúň v podobe AI zvrátiť pokles trhov?

FX pro
pred 4 dňami

Európske, americké akcie klesali kvôli pretrvávajúcim obavám o čínsku ekonomiku

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.