pred 4 mesiacmi

Vyššie úspory a spotreba sú pozitívnou správou pre ekonomiku USA

shutterstock_793237669

Maloobchodné tržby v najväčšej ekonomike sveta sa v januári výrazne odrazili, za mesiac vzrástli o 3,8 % a takmer zdvojnásobili očakávania, informoval v stredu U.S. Census Bureu.

Absolútna správa:

Podľa generálneho riaditeľa Bank of America Briana Moynihana americkí spotrebitelia míňajú viac peňazí a zároveň rastú úspory, čo je pozitívny signál pre ekonomiku. Nárast nasleduje po evidovanom decembrovom poklese o 2,5 %, aj z dôvodu lebo sa mnohí spotrebitelia rozhodli nakupovať pred sviatkami, kvôli obavám, že tovar bude vypredaný. Ekonómovia predpokladali rast o 2 %, avšak za január vzrástli o 3,8 % a takmer zdvojnásobili očakávania, informoval v stredu U.S. Census Bureu. Správanie spotrebiteľov je kritickým prvkom v ekonomike USA, ktorá takmer 70 % svojej činnosti odvodzuje od spotrebiteľských výdavkov. V posledných týždňoch sa nálada spotrebiteľov výrazne znížila v dôsledku obáv z inflácie, ktorá dosiahla až 7,5 %. Dobrou správou je že napriek Omikronu spotrebitelia míňali peniaze aj vďaka zvýšeniu rastu miezd, ktoré porástli o 4,7 %, a otvoreniu ekonomiky. Zvýšenie tržieb v januári môže reflektovať optimizmus na budúci rok, opozitom avšak môže byť zvýšenie úrokových sadzieb, ktoré sa môže zvýšiť až o 50 základných bodov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Generac Holdings Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 14,36 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +689,09 %). Generac Holdings Inc. vyrába automatické, stacionárne pohotovostné a prenosné generátory. Spoločnosť ponúka generátory na obsluhu rezidenčných, komerčných, priemyselných a telekomunikačných trhov. Generac Holdings predáva svoje produkty po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Inflácia čínskej továrne sa spomalila na najpomalšie tempo za šesť mesiacov a rast spotrebiteľských cien sa v januári tiež zmiernil v dôsledku slabnúceho dopytu. Čínsky index spotrebiteľských cien (CPI) narástol za minulý mesiac v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 0,9 %. Ekonómovia očakávali rast o 1 % po 1,5 % zvýšení v decembri. Relatívne priaznivá spotrebiteľská inflácia v Číne kontrastuje s nákladovými tlakmi, ktoré sa vyskytujú vo väčšine ekonomík vo svete. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,39 %, Hang Seng +1,49 %, Nikkei 225 +2,22 %.

Inflácia v Spojenom kráľovstve vzrástla v januári na 30-ročné maximum, čo je viac sa očakávalo, ukázali stredajšie údaje, čím sa zvýšil tlak na Bank of England. Ročný rast cien minulý mesiac dosiahol 5,5 %, čo je najviac od roku 1992, avšak ekonómovia očakávajú zrýchlenie, najmä z dôsledku zrušenia stropu na ceny energií. Taktiež Briti budú čeliť aj zvýšeniu daní v apríli, ktoré ešte viac zvýši náklady na ostrove. Bank of England očakáva infláciu v apríli na úrovni 7,25%. Pôvodne sadzby, ktoré sú na úrovni 0,5% by pravdepodobne mali tento rok zvýšiť na 1,25 % a 2% v budúcom roku. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,16 %, CAC 40 -0,21 %, DAX -0,28 %.

The Mortage Bankers Association v stredu uviedla, že jej týždenné meranie priemernej zmluvnej sadzby na 30-ročnej hypotéke s pevnou úrokovou sadzbou sa v týždni, ktorý sa skončil 11. februára, vyšplhal na úroveň 4,05 % z 3,83 % týždeň predtým, čo je najviac od októbra 2019. Nárast sadzieb odzrkadľuje aj znížené žiadosti o úver, ktoré klesli o 5,4 % a žiadosti o kúpu klesli o 1,2 %, a refinančný index MBA klesol na najnižšiu úroveň za posledné 2 roky. Banky reagujú na vysokú pravdepodobnosť, že FED zvýši referenčné úrokové sadzby, ktoré boli takmer na nule ktoré mali zmierniť recesiu vyvolanú pandémiou. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,15 %, S&P 500 +0,11 %, NASDAQ -0,11 %.  

Prečítané: 472x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_630478085
pred 10 hodinami

Horšie výsledky spotrebiteľskej dôvery dnes otočili trh.

shutterstock_2166457233
pred dňom

Akcie dnes v miernej korekcií

shutterstock_210281686
pred 4 dňami

Akcie majú za sebou najlepší týždeň za posledný mesiac

shutterstock_1832846329
pred 5 dňami

Horšie makro výsledky v Európe a USA dnes vytvárali predajný tlak

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.