pred rokom

Wall Street bola dnes zatvorená. Európa otvorila nový rok pozitívne.

Shutterstock_1579782679

Európske akcie v prvý deň obchodovania v roku 2023 posilnili, keďže obchodníci zhodnotili lacnejšie ocenenie po minuloročnom prepade.

Absolútna správa:

Európske akcie v prvý deň obchodovania v roku 2023 posilnili, keďže obchodníci zhodnotili lacnejšie ocenenie po minuloročnom prepade. Index CAC 40 rástol o viac ako 1,50 %, pričom objemy boli o 60 % nižšie ako priemer za posledných 30 dní. Na čele rastu boli akcie automobilového, energetického a maloobchodného sektora. Rok 2022 bol poznačený agresívnym sprísňovaním centrálnych bánk a vojnou na Ukrajine. Európske akciové indexy sa v priemere prepadli o 11 %. Pozitívnou správou je aj klesajúca cena plynu. Ceny zemného plynu v Európe začali nový rok poklesom, keďže mierne teplé počasie znížilo dopyt. Predpovede počasia poukazujú na to, že v nasledujúcich dvoch týždňoch budú teploty vo väčšine regiónu nad sezónnymi normami, čo Európe momentálne pomáha. Ceny plynu v decembri klesli približne o 47 %. Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že energetická kríza vyvolaná inváziou na Ukrajinu je "ťažkou skúškou" pre najväčšiu ekonomiku kontinentu, a vyzval občanov, aby v nasledujúcich mesiacoch naďalej šetrili energiou.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Vonovia SE, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,00 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -20,69 %). Spoločnosť Vonovia SE poskytuje služby v oblasti nehnuteľností. Spoločnosť spravuje, prenajíma a predáva byty. Spoločnosť Vonovia ponúka rezidenčné nehnuteľnosti zákazníkom v celom Nemecku.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Globálny juhokórejský index PMI vo výrobnom sektore S&P sa v decembri 2022 dostal na 48,2 bodu zo 49 bodov v novembri. Ústredným faktorom decembrovej hodnoty pod 50 bol najvýraznejší pokles objemu objednávok za dva a pol roka, pričom medzinárodný dopyt tiež klesol. V Ázii sa dnes neobchodovalo.

Globálny index PMI pre výrobný sektor S&P v Španielsku vzrástol v decembri 2022 na 46,4 bodu zo 45,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci, pričom trh očakával 46,2 bodu. Index PMI v nemeckom výrobnom sektore S&P Global/BME bol v decembri 2022 revidovaný na nižšiu hodnotu 47,1 boda z predbežných 47,4 bodu.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +1,77 %, CAC 40 +1,97 %, DAX +1,23 %.

Globálny index PMI v brazílskom priemysle S&P v decembri 2022 klesol na 44,2 bodu zo 44,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najnižšiu hodnotu od mája 2020. V USA sa dnes neobchodovalo z dôvodu sviatku.  

Prečítané: 561x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 8 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.