pred 3 mesiacmi

Wall Street podporí Ázijské akcie

Forex Pro

Technologické spoločnosti zvyšujú zisky po uverejnení údajov o inflácií. Obchodníci sa pripravujú na týždeň plný rozhodnutí hlavných centrálnych bánk o úrokových sadzbách.

Absolútna správa:

Inflácia vykazovala známky zmiernenia, čo môže Fedu zabrániť v jeho rozhodnutí o zvyšovaní úrokových sadzieb na tento mesiac. Index S&P 500 rástol štvrtý deň po sebe. Futures na technologický Nasdaq 100 dosiahli lepšie výsledky. Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa kroky Fedu, klesli o osem bázických bodov na 4,5 %. Dolár zastavil dvojdňový nárast. Index spotrebiteľských cien v USA aj základný index spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa potraviny a energie, sa na ročnej báze spomalili, čo poukazuje na pokles inflácie od jej minuloročného vrcholu. Podľa utorňajších údajov Štatistického úradu práce je medziročná inflácia na úrovni 4 %, teda na najnižšej úrovni za posledné dva roky. “Dnešné CPI bolo pre trh úľavou, keďže údaje splnili očakávania, potvrdili dezinflačný trend a opätovne potvrdili predikcie trhu, ktorý očakáva nezmenné úrokové sadzby Fedu. Miera inflácie však naďalej nie je zlučiteľná s 2 % cieľom Fedu. Očakávame, že Fed zajtra nezvýši úrokové sadzby." Napísal analytik spoločnosti Goldman Sachs. Potom ako spoločnosť Oracle uviedla, že Cloud Computing ich spoločnosti bude pokračovať v rýchlom raste nasledujúceho fiškálneho roka tak hodnota akcií spoločnosti začala získavať na hodnote. Manchester United Plc vzrástol po tom, čo tweet z katarských novín podnietil špekulácie, že futbalový klub Premier League sa bliži k zmene majiteľa.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Index spotrebiteľského sentimentu inštitútu Westpac-Melbourne v Austrálii v júni 2023 nečakane vzrástol o 0,2 % oproti predchádzajúcemu obdobiu, čím prekonal konsenzus trhu o nezmenenej hodnote a zároveň sa ustálil v blízkosti recesných miním.

EU: Ročná miera inflácie v Nemecku bola v máji 2023 potvrdená na 14-mesačnom minime 6,1 %, čo je pokles oproti 7,2 % v predchádzajúcom mesiaci. Index spotrebiteľských cien v Nemecku sa v máji 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 0,10 %, čo bol prvý mesačný pokles za posledných päť mesiacov, po 0,4 % náraste v predchádzajúcom mesiaci. Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve dosiahla v období od februára do apríla 2023 úroveň 3,8 %, čo je o 0,1 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom štvrťroku.

USA: Inflácia spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v máji 2023 znížila na 4,0 %, čo je najnižšia hodnota od marca 2021 a mierne pod trhovými očakávaniami na úrovni 4,1 %, a to v dôsledku poklesu cien energií. Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch v máji 2023 vzrástli o 0,1 %, čo je miernejší nárast ako v predchádzajúcom mesiaci o 0,4 % a mierne pod konsenzom trhu, ktorý očakával nárast o 0,2 %, v dôsledku poklesu cien energií o 3,6 %. Index spotrebiteľských cien v máji po sezónnom očistení vzrástol o 0,1 % na 304,127 bodu po 0,4-percentnom zvýšení v apríli.

 

Roman Hronček, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

 

Prečítané: 382x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 19 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.