pred 3 rokmi

Zasadnutie FED-u

shutterstock_1248226750

Nové informácie a vyhlásenia predsedu Powella o budúcej ekonomickej situácii sa dočítate v článku.

Absolútna správa:

Federálny rezervný systém ponechal úrokové sadzby a tempo nákupu dlhopisov nezmenené v stredu po ukončení prvého zasadnutia v novom roku. Federálny výbor pre voľný trh udržal svoju referenčnú sadzbu v rozmedzí od 0% do 0,25% a udržiaval si tempo nákupu dlhopisov mesačne 120 miliárd dolárov. Rozhodnutie o nezmenenej sadzbe prichádza preto, že krátkodobé ekonomické pozadie sa oslabilo v čase, keď sa zdá, že spotrebitelia znižujú priehlbiny po spomalení oživenia trhu práce. Táto slabosť sa však pravdepodobne ukáže ako prechodná, pretože sa očakáva, že tempo oživenia naberie na obrátkach v druhej polovici roka uprostred pokračujúceho úsilia o zavedenie vakcín a ďalšej podpory z fiškálnych stimulov. Pokiaľ ide o ďalší vývoj, centrálna banka naďalej naznačovala, že postup obnovy bude významne závisieť od priebehu vírusu vrátane pokroku v očkovaní. Pretrvávajúca kríza v oblasti verejného zdravia naďalej ovplyvňuje ekonomickú aktivitu, zamestnanosť a infláciu a predstavuje značné riziko pre hospodársky výhľad. Powell tiež zaútočil proti obvineniam, že ultraľahká monetárna politika FED-u viedla k volatilným hodnotám na trhoch vrátane posledného meteorického nárastu konkrétnych akcií, ako je GameStop. „Súvislosť medzi nízkymi úrokovými sadzbami a cenami akcií je pravdepodobne niečo, čo nemá až taký súvis, ako si ľudia myslia, pretože v súčasnosti sa na cenách podieľa veľa rôznych faktorov,“ dodal.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Iron Mountain Incorporated, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,93 % (výkonnosť za 5 rokov: +43,44 %). Spoločnosť zaoberajúca sa ukladaním a správou informácií. Spoločnosť poskytuje správu záznamov, riešenia pre správu údajov a služby ničenia informácií.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Oficiálne údaje zo stredy ukázali, že zisky v čínskych priemyselných firmách rástli v decembri ôsmy mesiac po sebe. Ázijská krajina je jedinou významnou ekonomikou na svete, ktorá zabránila poklesu v roku 2020, pričom hrubý domáci produkt sa za celý rok zvýšil o 2,3%, zatiaľ čo mnoho krajín zostáva pandémiou ochromených. Oživenie prípadov koronavírusu a cestovné obmedzenia na pevnine oddialia ukončenie stimulačných opatrení a očakáva sa, že centrálna banka zabezpečí dostatočnú likviditu trhu pred sviatkom lunárneho nového roka, uviedla šéfka čínskej UBS, Wendy Liu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,27%, Hang Seng -0,32 %, Nikkei 225 +0,31 %.

Banky v eurozóne sa dostali pod tlak, keď člen rady guvernérov ECB Klaas Knot uviedol, že centrálna banka by sa mohla rozhodnúť znížiť sadzbu vkladov ďalej pod nulu, ak sa to ukáže ako nevyhnutné na udržanie inflačného cieľa. Dánsky výrobca zdravotníckych pomôcok Ambu po pozitívnych štvrťročných výsledkoch prudko vzrástol o 23,6%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,57 %, CAC 40 -1,16 %, DAX -1,81 %.

Obavy zo zvýšeného ocenenia na trhoch s akciami, rastúceho počtu prípadov koronavírusu a nerovnomerného rozmiestnenia vakcín donútili investorov do stiahnutia a zvýšenia volatility v krátkodobom horizonte. Akcie maloobchodného predajcu videohier GameStop Corp a prevádzkovateľa kina AMC Entertainment Holdings Inc sa v stredu viac ako zdvojnásobili, pričom minulý týždeň pokračovali v prudkom náraste, keď sa do akcií opäť hromadili amatérski investori, čo prinútilo predajcov cenných papierov ako Citron opustiť svoje akcie na short. Výsledky spoločnosti Microsoft udávajú pozitívny tón pre ďalšie spoločnosti spojené s technológiami, vrátane spoločností Apple Inc a Facebook Inc, ktoré majú po uzavretí trhu hlásiť štvrťročné čísla.   Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -2,05 %, S&P 500 -2,70 %, NASDAQ -2,61 %..

Prečítané: 1480x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 18 hodinami

Ekonomický prehľad: Apple rozširuje svoje investície v Ázii, zatiaľ čo napätie medzi USA a Čínou stúpa

Shutterstock_2321155147
pred dňom

Adidas a Alcoa posilnili a zlato je stále na svojich maximách

FX pro
pred 2 dňami

Trhy v červenom: Hlavné indexy klesajú, zlato sa blíži k maximám

Shutterstock_2268092903
pred 3 dňami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.