pred 9 mesiacmi

Zmiešané dáta z pracovného trhu

Shutterstock

Index S&P 500 dosiahol len minimálny zisk po dátach z pracovného trhu, ktoré ponúkli zmiešaný pohlaď na stav zamestnanosti v USA.

Absolútna správa:

Wall Street zaznamenala zvrat v pohyboch v posledných dňoch, keď akcie rástli a výnosy dlhopisov klesali po zmiešanej správe o zamestnanosti, ktorá len málo zmenila trhové stávky na výhľad politiky FEDu. V číslach sa našlo niečo pre každého býka aj medveďa, ktoré ukázali miernejší ako odhadovaný rast miezd a platov a mzdy rástli solídnym tempom. Do ďalšieho zasadnutia Fedu zostáva 47 dní a medzitým niekoľko vyhlásení ďalších dôležitých ekonomických správ. Index S&P 500 sa pohyboval v blízkosti 4 500 bodov, čím zastavil trojdňový pokles. Spoločnosť Amazon.com poskočila až o 10 % na základe býčích tržieb zatiaľ čo trhová hodnota spoločnosti Apple klesla pod 3 bilióny USD po neuspokojivom výhľade. Výnosy 10-ročných štátnych pokladničných poukážok klesli o osem bázických bodov na 4,1 %. Dolár poklesol voči všetkým menám na rozvinutých trhoch. Hlavnou udalosťou dňa bolo vyhlásenie dát z trhu práce v USA. Miera nezamestnanosti klesla na 3,5 % a počet novovytvorených pracovných miest vzrástol o 187 tis. Prezident Federálnej rezervnej banky v Atlante Raphael Bostic uviedol, že rast zamestnanosti v USA sa riadene spomaľuje a nie je potrebné ďalej zvyšovať sadzby s cieľom zmierniť infláciu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Čína vykázala v druhom štvrťroku 2023 prebytok bežného účtu vo výške 65,3 miliardy USD, čo je menej ako 7,38 miliardy USD v rovnakom období pred rokom. Išlo o najmenší prebytok bežného účtu od druhého štvrťroka 2021, keďže prebytok tovarov sa znížil na 163,3 miliardy USD zo 171,1 miliardy USD v druhom štvrťroku 2022 a prebytok sekundárnych príjmov klesol na 3,1 miliardy USD z 5,8 miliardy USD.

EU: Maloobchodné tržby v eurozóne v júni 2023 medziročne klesli o 1,4 % po májovom poklese o 2,4 %, pričom trh očakával pokles o 1,7 %. Na medzimesačnej báze klesli oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,3 %, čím zaostali za trhovými očakávaniami 0,2-percentného zvýšenia. Tržby klesli v prípade potravín, nápojov a tabaku (-0,3 % oproti 0,3 % v máji) a nepotravinárskych výrobkov (-0,2 % oproti 0,6 %). Na druhej strane vzrástli tržby za pohonné hmoty pre automobilový priemysel (1 % oproti 0,5 %) a za zásielkové služby a internet (1,1 % oproti -1 %). Index PMI v stavebníctve Spojeného kráľovstva vzrástol v júli na 51,7 bodu, čím prekonal očakávania trhu na úrovni 48 bodov. Mesiac predtým dosiahol hodnotu 48,9 bodu. Hoci ide o mierny rast, tento údaj predstavuje najsilnejšiu hodnotu za posledných päť mesiacov.

USA: Miera nezamestnanosti v USA v júli mierne klesla na 3,5 % z júnových 3,6 % a bola nižšia ako boli trhové očakávania na úrovni 3,6 %. Počet nezamestnaných sa znížil o 116 tisíc na 5,841 milióna a úroveň zamestnanosti sa zvýšila o 268 tisíc na 161,262 milióna. Takzvaná miera nezamestnanosti U-6, ktorá zahŕňa aj ľudí, ktorí chcú pracovať, ale hľadanie práce vzdali, a tých, ktorí pracujú na čiastočný úväzok, pretože si nemôžu nájsť prácu na plný úväzok, v júli klesla na 6,7 % z júnových 6,9 %. Miera účasti pracovnej sily sa nezmenila a dosiahla 62,6 %, pričom zostala na najvyššej úrovni od marca 2020. Ekonomika USA vytvorila v júli 2023 187 tisíc pracovných miest, čo je menej ako trhové očakávania 200 tisíc.

Prečítané: 446x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred dňom

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred 2 dňami

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 3 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 4 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.