pred rokom

Zmiešané signály na trhu

shutterstock_1685010463

Napriek dramatickému poklesu cien ropy či technických kovov zostávajú akcie aj nálada investorov naďalej pozitívne.

Absolútna správa:

Dolár dnes stúpol na svoju najsilnejšiu úroveň za viac než 20 rokov, čím sa stali komodity ocenené v tejto mene menej atraktívne. Výnosy zo štátnych dlhopisov klesli, pričom 10-ročný výnos bol okolo 2,81 %. Futures kontrakty na ropu West Texas Intermediate klesli najviac od začiatku marca. Klesla takisto cena referenčnej ropy Brent, a to o vyše 10 %. Meď, ktorá sa považuje za ekonomického oznamovateľa recesie, klesla na najnižšiu hodnotu za posledných 19 mesiacov. Energetické a ťažobné akcie klesli, keď komodity klesli, čo stiahlo index S&P 500. Najhoršie na tom boli sektory Utilities a Energy, keďže sa na trhu dlhodobo zhmotňuje obava z recesie, ktorá môže výrazným spôsobom znížiť agregátny dopyt. Dnes zverejnené makroekonomické údaje  tiež poukázali, že objednávky tovaru dlhodobej spotreby a výrobné objednávky vzrástli v máji viac, ako sa očakávalo (realita 1,6 % vs 0.5 % predpovede). Bitcoin sa k večeru dostal nad 20 000 dolárov. Napriek tomu, že európske akcie zatvorili viac ako dve percentá v mínuse, americké akcie napriek slabému otvoreniu celý deň posilňovali a zatvorili prevažne v kladných číslach. Nepotvrdzuje to teda teóriu neodvrátiteľnej recesie.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Etsy Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,56 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +571,86 %). Etsy prevádzkuje online trhy, ktoré spájajú milióny nakupujúcich a predajcov po celom svete. Spoločnosť pôsobí vo viac ako 40 rôznych maloobchodných kategóriách a ponúka viac ako 120 miliónov položiek. globálna komunita približne 96,3 milióna aktívnych kupujúcich.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Austrálska centrálna banka zvýšila na svojom júlovom zasadnutí úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 1,35 %. Tento krok nasledoval po júnovom zvýšení o 0.5% a zvýšení o 25 bázických bodov v máji, čím sa hotovostná sadzba dostala na úroveň, aká nebola zaznamenaná od mája 2019. Predstavenstvo krok komentovalo s tým, že obrovská peňažná podpora už nie je potrebná kvôli sile ekonomiky a súčasným inflačným tlakom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,14 %, Hang Seng +0,10 %, Nikkei 225 +1,03 %.

Priemyselná výroba vo Francúzsku v máji 2022 dosiahla úroveň 0 a zostala na nezmenenej medzimesačnej úrovni. Týmto prekonala prognózy trhu o 0,2 % a v apríli poklesla táto hodnota medzimesačne o 0,3 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,68 %, CAC 40  -2,68 %, DAX -2,91 %.

Nové objednávky na tovar v USA v máji 2022 medzimesačne vyskočili o 1,6 %, po nahor zaznamenanom raste o 0,7 % v apríli. Zároveň sa jedná o prekonanie prognóz trhu, ktorý hovorili o 0,5 % náraste, čo je znakom toho, že dopyt po produktoch ostáva vysoký. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,42 %, S&P 500 +0,16 %, NASDAQ +1,75 %.  

Prečítané: 599x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX Pro
pred dňom

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 2 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 3 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

FX pro
pred 4 dňami

Výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.