pred 3 mesiacmi

Zníženie produkcie ropy

Shutterstock_1066809551 (2)

Saudská Arábia znižuje produkciu ropy a niektoré americké banky budú spadať pod prísnejšie kapitálové požiadavky.

Absolútna správa:

Desiatky amerických bánk budú možno čeliť prísnejším minimálnym požiadavkám na kapitál. O koľko sa tieto požiadavky navýšia bude závisieť od činnosti bánk, ktorých aktíva prevyšujú už 100 miliárd USD. Až doteraz podliehali prísnejším kapitálovým požiadavkám iba banky s kapitalizáciou prevyšujúcou 250 miliárd USD. Dlho očakávané zmeny sú súčasťou medzinárodných kapitálových pravidiel, ktoré sa začali pred viac ako desiatimi rokmi v reakcii na globálnu finančnú krízu v roku 2008. Táto otázka sa dostala do popredia tento rok, keď sa v USA dostalo do problémov niekoľko regionálnych bánk. Cena ropy vzrástla po tom, čo Saudská Arábia sama oznámila, že zníži produkciu o 1 milión barelov denne. Saudská Arábia týmto krokom potenciálne znížila svoj podiel na trhu s ropou s cieľom stabilizovať cenu tejto komodity, keďže jej krok nenasledovala žiadna iná krajina OPECu. Ostatní členovia OPECu sa zaviazali zachovať existujúce škrty až do konca roku 2024, okrem Ruska a Spojených arabských emirátov, ktoré si na budúci rok zabezpečili vyššiu produkčnú kvótu. Dohoda OPEC+ prišla po spore s africkými členmi o spôsobe merania poklesu produkcie, ktorý oddialil začiatok stretnutia.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Bath & Body Works, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,54 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +32,77 %). Bath & Body Works je špecializovaný predajca vôní do domácností, produktov starostlivosti o telo, mydiel a dezinfekčných prostriedkov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA:  PMI služieb banky Au Jibun v Japonsku dosiahol v máji 2023 hodnotu 55,9 v porovnaní s predbežným údajom 56,3 a v porovnaní s 55,4 mesiac predtým. Išlo o deviaty mesiac rastu v sektore služieb za sebou, a to v prostredí obnovenia dopytu zákazníkov, keďže vplyvy COVID-19 naďalej slabol.

EU: Prebytok obchodnej bilancie Nemecka sa v apríli 2023 zvýšil na 18,4 mld. EUR v porovnaní s nadol revidovanou hodnotou 14,9 mld. EUR v predchádzajúcom mesiaci a prekonal očakávania trhu vo výške 16,0 mld. Index HCOB Eurozone Services PMI bol v máji 2023 revidovaný nižšie na 55,1 z predbežných 55,9, ale naďalej poukazoval na silný rast v sektore služieb.

USA: Index PMI ISM v sektore služieb klesol v máji 2023 na 50,3 bodu z aprílových 51,9 bodu, čo poukazuje na najpomalšiu expanziu v sektore služieb za posledných päť mesiacov a je nižší ako prognóza 52,2 bodu. Nové objednávky na priemyselný tovar v USA sa v apríli 2023 zvýšili o 0,4 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom pri vysokých výdavkoch v obrannom sektore, ale spomalili sa nadol z revidovaného nárastu o 0,6 % v predchádzajúcom mesiaci a chýbajúcich predpovedí trhu o skok 0,8 %.

Prečítané: 270x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 17 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.