pred 7 mesiacmi

Zotavenie akciového trhu po poklesoch

Shutterstock

Akciový trh vzrástol v prvých hodinách obchodovania po niekoľkodňových prepadoch.

Absolútna správa:

Dolár stratil na sile po zdanlivo nezastaviteľnej rallye, ktorá posunula menu k rekordnú sériu týždenných ziskov na základe stávok, že Federálny rezervný systém udrží sadzby na vysokých hodnotách. Spotový dolárový index Bloomberg klesol, pričom bol stále na vysokej úrovni po ôsmych týždňoch rastu, čo je najdlhšia séria rastu od roku 2005. Americké akcie a dlhopisy krátko po otvorení trhu vzrástli. Výnosy amerických desaťročných dlhopisov klesli na 4,2 %. Prezident FEDu v New Yorku John Williams povedal vo štvrtok, že menová politika USA je "na dobrom mieste", ale americká centrálna banka bude musieť analyzovať údaje, aby sa rozhodla, ako postupovať ďalej v prípade smerovania úrokových sadzieb. Jeho kolega z Dallasu Lorie Logan poznamenal, že vynechanie navýšenia úrokových sadzieb na nadchádzajúcom zasadnutí centrálnej banky môže byť vhodné, pričom zároveň zdôraznil, že bude možno potrebné ešte minimálne jeden krát navýšiť úrokové sadzby aby centrálna banka dostala infláciu k dvom percentám. Vyššie sadzby ale zvyšujú pravdepodobnosť, že dôjde k tzv. „Hard landing“, čo by znamenalo vypuknutie recesie. Aktuálne sa predpokladá na 20 %, že tento scenár nastane. Spoločnosti Kroger a Albertsons sa dohodli na predaji 413 predajní spoločnosti C&S Wholesale Grocers v rámci odpredaja, ktorého cieľom je pomôcť získať protimonopolné schválenie ich fúzie v hodnote 24,6 miliardy USD.  

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Japonská ekonomika v 2. štvrťroku 2023 vzrástla medzikvartálne o 1,2 % v porovnaní s prvotným údajom o 1,5-percentnom náraste a po nadol revidovanom náraste o 0,9 % v 1. štvrťroku. Išlo o druhý štvrťrok po sebe ekonomického rastu, ktorý bol o niečo nižší ako trhové prognózy rastu o 1,3 %, napriek tomu, že išlo o najrýchlejší rast od 2. štvrťroka 2022. Ekonomika zaznamenala v tomto roku oneskorené zotavenie z pandémie v dôsledku pretrvávajúceho cenového tlaku. V roku 2022 hospodárstvo vzrástlo o 1,1 % po 2,1 % náraste v roku 2021.

EU: V auguste 2023 bola v Nemecku potvrdená medziročná miera inflácie spotrebiteľských cien na úrovni 6,1 %, čo znamenalo mierny pokles zo 6,2 % v predchádzajúcom mesiaci a zodpovedalo 14-mesačnému minimu zaznamenanému v máji. Pozoruhodné je, že jadrová miera inflácie, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, zostala nezmenená na úrovni 5,5 %, pričom obe miery zostali výrazne nad cieľom Európskej centrálnej banky na úrovni 2,0 %. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v auguste zvýšili o 0,3 %, teda rástli rovnakým tempom ako v júli.

USA: Miera nezamestnanosti v Kanade bola v auguste 2023 na úrovni 5,5 %, čo je nezmenená hodnota oproti 18-mesačnému maximu z predchádzajúceho mesiaca a mierne pod trhovým odhadom 5,6 %.

Prečítané: 402x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 17 hodinami

Ekonomický prehľad: Apple rozširuje svoje investície v Ázii, zatiaľ čo napätie medzi USA a Čínou stúpa

Shutterstock_2321155147
pred dňom

Adidas a Alcoa posilnili a zlato je stále na svojich maximách

FX pro
pred 2 dňami

Trhy v červenom: Hlavné indexy klesajú, zlato sa blíži k maximám

Shutterstock_2268092903
pred 3 dňami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.