pred rokom

Zvýšená volatilita na trhoch

shutterstock_2087114128

Po včerajšom dni, počas ktorého akcie stagnovali otvorili trhy na začiatku obchodovacieho dňa na úrovni týždenného minima, avšak neskôr tieto straty vymazali. Svedčí o pomerne pozitívnej nálade na trhoch, napriek čakaniu, či sa americká ekonomika prepadne do recesie.

Absolútna správa:

Akcie prepadli, zatiaľ čo dlhopisy vzrástli po tom, čo údaje poukazujúce na spomalenie spotrebiteľských výdavkov, ktoré sú hlavnou hybnou silou americkej ekonomiky, podnietili narastajúce obavy z recesie. Nové rekordy sa stále množia na Wall Street, pričom index S&P 500 je pripravený na najhorší polrok od roku 1962. 10-ročné výnosy štátnych dlhopisov klesli na približne 3 % z maxima dekády takmer v hodnote 3,5 %. Tento rekord nastal začiatkom júna 2022. Spotrebiteľské výdavky v USA prvýkrát v tomto roku klesli, čo naznačuje, že ekonomika je v súvislosti s rýchlou infláciou a zvyšovaním Federálneho rezervného systému o niečo slabšia, než sa pôvodne predpokladalo. Názor, že centrálne banky musia konať rýchlo, pretože nesprávne odhadli infláciu, otriasol trhmi a obchodníci zvyšovali stávky na zhoršenie ekonomiky. Nálada domácností je na rekordne nízkej úrovni a trh práce, hoci je stále silný, vykazuje prvé známky spomalenia.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Enphase Energy, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,74 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +22471,1 %). Enphase Energy je globálna energetická a technologická spoločnosť, ktorá navrhuje, vyvíja, vyrába a predáva domáce energetické riešenia, ktoré riadia výrobu energie a skladovanie energie, na jednej inteligentnej platforme. Spoločnosť v súčasnosti ponúka riešenia zamerané na rezidenčné a komerčné trhy po celom svete

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Priemyselná produkcia v Japonsku sa v máji medzimesačne výrazne prepadla o 7,2 % v porovnaní s očakávaniami analytikov v hodnote -0,3 percentuálneho bodu, po poklese o 1,5 % mesiac skôr, ukázali prvé štatistiky. Oficiálny PMI pre Čínu vzrástol v júni 2022 na 50,2 zo 49,6 v predchádzajúcom mesiaci a v porovnaní s odhadmi trhu 48,3. Išlo o prvé rozšírenie továrenskej činnosti od februára. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,44 %, Hang Seng -0,62 %, Nikkei 225 -1,54 %.

Ročná miera inflácie vo Francúzsku sa v júni zrýchlila na 5,8 %, čo je najviac od júla 1985, a podľa predbežných odhadov mierne prekročila trhové prognózy 5,7 %. Miera nezamestnanosti v Taliansku klesla v máji na 8,1 %, z 8,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Nezamestnanosť v tejto európskej krajine klesá už 8 mesiacov v rade. Miera nezamestnanosti v eurozóne klesla v máji na nové rekordné 12-mesačné minimum 6,6 % zo 6,7 % v apríli. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50  -1,69 %, CAC 40  -1,80 %, DAX -1,69 %.

Osobné výdavky v USA v máji medzimesačne vzrástli o 0,2 %, čo je doteraz najslabší nárast v tomto roku a po zvýšení o 0,6 % v apríli. Osobný disponibilný príjem v USA v máji vzrástol o 0,5 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, nárast bol rovnaký ako v predchádzajúcom mesiaci a v súlade s očakávaniami trhu, Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones  -0,82 %, S&P 500 -0,88 %, NASDAQ – 1,33%.  

Prečítané: 672x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX Pro
pred dňom

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 2 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 3 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

FX pro
pred 4 dňami

Výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.