pred 2 týždňami

Zvýšené výnosy dlhopisov spôsobili pokles naprieč globálnymi indexmi

Shutterstock_1947919489

V stredu 29.5.2024 sa pozrieme na hodnoty globálnych indexov, ktoré klesli, keďže výnosy dlhopisov celosvetovo vzrástli. V rámci podnikových správ American Airlines zverejnila výhľad, ktorý negatívne ovplyvnil akcie spoločnosti, ktoré prudko poklesli.

Absolútna správa

Hlavné americké indexy sa tesne po otvorení burzy pohybovali v červených číslach. Hlavný index S&P 500 sa pohyboval na hodnote 5 254 bodov, zatiaľ čo technologický Nasdaq Composite klesol na úroveň 16 898 bodov. Najväčší pokles v porovnaní s predchádzajúcou zatváracou cenou zaznamenal blue chip index Dow Jones na úroveň 38 484. Index MSCI AC Asia Pacific už druhý deň po sebe zaznamenal stratu na úroveň 178. Medzitým japonský index Nikkei 225 klesol a uzavrel na úrovni 38 557, zatiaľ čo Topix klesol na 2 742, čím sa rovnako predĺžili straty z predchádzajúcej seansy. Podobným smerom sa pohybovali aj európske indexy. Index Stoxx 50 klesol pod hranicu 5 000 a Stoxx 600 zaznamenal pokles na úroveň 515 bodov.

Čínsky juan klesol, čím sa dostal na najnižšiu úroveň od novembra, keďže sa vyskytli náznaky, že politici nechávajú menu klesať voči americkému doláru. Pokles zaznamenali aj iné ázijské meny ako juhokórejsky won a malajzijský ringgit, keďže dolár silnie. Japonský jen sa voči euru prepadal rýchlejšie ako dolár v dôsledku špekulácií ECB nebude pri znižovaní sadzieb priťahovať pozornosť, pretože inflácia je stále vysoko. American Airlines Group poskytla revidovaný výhľad na zisk, ktorý poukazuje na problémy v leteckom priemysle, ktorý čelí geopolitickému napätiu, nedostatku lietadiel a zvyšujúcimi sa nákladmi. Zverejnenie výhľadu zneistil investorov, čo spôsobilo pokles akcií o 13%. Robinhood Markets oznámila plán spätného odkúpu akcií v hodnote 1 miliardy USD. Spoločnosť Lenovo Group plánuje predať saudskoarabskému štátnemu investičnému fondu konvertibilné dlhopisy s nulovým kupónom v hodnote 2 miliárd USD, čo je súčasťou širšieho strategického paktu s kráľovstvom. Český miliardár Daniel Křetínský prevezme materskú spoločnosť Royal Mail v hodnote 3,6 miliardy GBP (4,6 miliardy USD). Skupina BHP Group oznámila, že potrebuje viac času na svoj plán prevzatia spoločnosti Anglo American a načrtla sériu záväzkov voči spoločnosti. Hodnota futures kontraktov na ropu WTI s júlovým dodaním pohybovala na úrovni približne 80 USD za barel, zatiaľ čo augustové kontrakty ropy Brent boli na hodnote 83 USD. Júnové kontrakty na zlato sa oproti predchádzajúcemu obchodnému dňu pohybovalo o 0,4% nižšie na úrovni 2 346 USD za uncu. Naopak futures na striebro sa už piaty deň pohybujú v zelených číslach na aktuálnej úrovni 32 USD.

Makroekonomické dáta a správy

Ázia – Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku klesol v máji na úroveň 36,2 z 38,3 v predchádzajúcom mesiaci a bol pod trhovými prognózami na úrovni 38,9. Sú to najnižšie čísla od novembra minulého roka, keďže nálada domácností sa zhoršila voči všetkým zložkám. Japonské referenčné výnosy dosiahli najvyššiu úroveň od roku 2011.

Európa – Predbežné odhady ročnej miery inflácie v Nemecku v máji mierne vzrástli na 2,4%, čo je v súlade s očakávaniami a v porovnaní s 2,2 % v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. Miera nezamestnanosti v Portugalsku v apríli klesla na 6,3 % z marcových 6,4 %. Index spotrebiteľskej dôvery v Taliansku v máji mierne vzrástol na 96,4 z aprílových 95,2 čo je mierne nad očakávaniami trhu.

USA - Výnos z 10-ročných dlhopisov sa zvýšil o 3 bázické body na 4,58 %

Prečítané: 243x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 7 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.