pred 6 hodinami

Technologické spoločnosti ako Meta a Microsoft ťahajú trhy nahor, zatiaľ čo geopolitika brzdí rast

Shutterstock_ (10)

Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.

Absolútna správa

V Spojených štátoch sa na začiatku štvrtkového obchodovania zvýšili hlavné akciové indexy S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average, vďaka silným štvrťročným výsledkom technologických gigantov, ako sú Meta Platforms a Microsoft, ktoré prekonali očakávania. Meta Platforms zaznamenala silný nárast ziskov vďaka zvýšeným investíciám do umelej inteligencie, a to aj napriek zníženým výdavkom zo strany ázijských exportérov, ktoré ovplyvňuje obchodná politika USA. Microsoft zas prekvapil s rastom svojho cloudového biznisu Azure, ktorý medziročne vzrástol o 33 %, pričom 16 % tohto rastu prišlo priamo z dopytu po umelej inteligencii. Tento optimizmus na amerických trhoch ďalej podporuje očakávanie ďalších silných výsledkov od technologických lídrov ako Apple a Amazon. V Ázii, kde mnohé burzy kvôli sviatkom zostali uzavreté, japonské akcie vzrástli po rozhodnutí Bank of Japan, ktorá ponechala úrokové sadzby nezmenené, aj keď znížila svoje prognózy rastu HDP a inflácie. Naopak, Austrália zaznamenala stagnáciu akcií popri tom, ako sa pozornosť sústredila na silný rast obchodnej bilancie a potenciálne zníženie úrokových sadzieb zo strany rezervnej banky. Napätie medzi USA a Čínou naďalej zostáva v centre pozornosti, keď sa objavili protichodné správy o možných obchodných rokovaniach medzi týmito dvoma krajinami. Medzitým v Európe, kde boli trhy taktiež väčšinou zatvorené pre sviatok, sa britský index FTSE 100 pohyboval medzi stratami a ziskami po dlhšom období rastu. Investori reagovali na zmiešané firemné hlásenia: akcie banky Lloyds sa ocitli v červených číslach po poklese zisku, zatiaľ čo akcie London Stock Exchange Group a Rolls-Royce evidovali zisky. Najvýraznejší nárast však zaznamenala dánska farmaceutická spoločnosť Novo Nordisk, ktorá profitovala zo silného dopytu po liekoch na chudnutie, čo pomohlo podporiť pozitívnu náladu na európskych trhoch.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesli po negatívnych údajoch o HDP za prvý štvrťrok, ktorý klesol o 0,3 %, čo vyvolalo obavy z recesie. Očakáva sa, že Federálny rezervný systém môže v neskorších mesiacoch znížiť úrokové sadzby, hoci na májovom zasadnutí ich pravdepodobne ponechá nezmenené.

Ázia: V Ázii sa v apríli prejavili zmiešané makroekonomické signály. Juhokórejský export vzrástol o 3,7 %, čo predstavuje najrýchlejší rast od decembra, najmä vďaka silnému dopytu po čipoch, čím krajina dosiahla obchodný prebytok 4,88 miliardy dolárov. Napriek tomu ekonómovia varujú, že obchodné napätie by mohlo v nasledujúcich mesiacoch znížiť dynamiku exportu. Na druhú stanu, v Japonsku klesla spotrebiteľská dôvera na najnižšiu úroveň za 26 mesiacov, čo odráža rastúci pesimizmus medzi domácnosťami. Japonská centrálna banka zároveň znížila výhľad hospodárskeho rastu a inflácie na roky 2025 a 2026, pričom predpokladá, že rast HDP sa v roku 2025 spomalí na 0,5 %.

Austrália: Austrálsky obchodný prebytok v marci výrazne vzrástol na 6,9 miliardy AUD, čím prekonal očakávania, vďaka silnému rastu exportu o 7,6 % a poklesu dovozu o 2,2 %, najmä v oblasti investičného tovaru. Export podporili vyššie dodávky z mimo vidieckych oblastí, zatiaľ čo dovozné ceny vzrástli v dôsledku oslabenia austrálskeho dolára a sankcií voči ruskej a iránskej rope. Inflácia dovozných cien v 1. štvrťroku dosiahla 3,3 %, kým exportná inflácia spomalila na 2,1 %. Medziročne ceny dovozu vzrástli o 3,2 % a ceny exportu klesli o 4,7 %.

Európa: V marci sa maloobchodné tržby v Švajčiarsku a Holandsku ukázali ako pozitívne, pretože v oboch krajinách zaznamenali medziročný rast, ktorý prekonal očakávania. Švajčiarsko zaznamenalo deviaty mesiac rastu v rade, pričom najvýraznejší nárast bol v predaji potravín a tabaku, kým v Holandsku rástol dopyt po nepotravinárskom tovare, najmä obuvi a oblečení. Naopak, výrobný sektor v Spojenom kráľovstve pokračoval v poklese, ovplyvnený slabým domácim a zahraničným dopytom, rastúcou ekonomickou neistotou a inflačnými tlakmi. V Írsku však výrobný sektor vzrástol vďaka silnému domácemu dopytu, ktorý podporil rast produkcie a nových objednávok, čo kompenzovalo negatívny vplyv amerických ciel a globálnej neistoty.

Prečítané: 44x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_ (9)
pred dňom

Spomaľujúca ekonomika vystrašila investorov

Shutterstock_no (5)
pred 2 dňami

Globálne trhy v pohybe: Firemné výsledky a obchodné politické faktory ovplyvňujú vývoj

Shutterstock_no (8)
pred 3 dňami

Pozitívny začiatok týždňa na Wall Street, ale neistota pretrváva

F (12)
pred 6 dňami

Google podporil Wall Street, ale Procter & Gamble a Chipotle znižujú výhľady

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.