Pandemické nákupy dosiahli minulý týždeň objem 16,9 miliárd eur. Panetta najnovšie hovorí, že je potrebné reagovať na strmý rast výnosov.
Pandemické nákupy dosiahli minulý týždeň objem 16,9 miliárd eur. Panetta najnovšie hovorí, že je potrebné reagovať na strmý rast výnosov.
Absolútna správa:
Európska centrálna banka minulý týždeň spomalila tempo núdzového nákupu dlhopisov, čo naznačuje, že tvorcovia politiky sa väčšinou spoliehali na slovné intervencie zamerané na zastavenie rastúcich výnosov, ktoré ohrozujú hospodárske oživenie regiónu. Hrubé nákupy vysporiadané v rámci pandemického núdzového programu dosiahli minulý týždeň 16,9 miliárd eur, čo bolo najmenej za štyri týždne. A to aj napriek varovaniu viacerých najvyšších predstaviteľov, že eurozóna nemusí byť schopná vyrovnať sa s vyššími nákladmi na pôžičky. Člen výkonnej rady ECB Fabio Panetta v utorok uviedol, že skokový rast výnosov z vládnych dlhopisov zaznamenaný v posledných týždňoch „je nevítaný a je potrebné mu odolávať“. V pondelok ECB oznámila spomalenie čistých nákupov dlhopisov a uviedla, že je to kvôli splatnosti obligácií. Posledné čísla ukazujú, že tieto maturity dosiahli spolu takmer 5 miliárd eur. Ani jedna množina údajov neodzrkadľuje objednávky uskutočnené vo štvrtok a v piatok, pretože vyrovnanie transakcií a ich prejavenie na účtoch centrálnej banky trvá pár dní. Panettiho komentáre nasledujú po pondelkových poznámkach francúzskeho člena rady guvernérov Francoisa Villeroya de Galhau, podľa ktorých inštitúcia „môže a musí reagovať“ na akékoľvek neoprávnené kroky, ktoré môžu ohroziť ekonomiku. Pre eurozónu predstavujú vyššie výnosy problém, pretože návratnosť štátneho dlhu používajú banky ako referenčný bod pre poskytovanie úverov. Očakáva sa, že zotavenie v tomto regióne bude už pomalšie ako v prípade mnohých iných vyspelých ekonomík, čiastočne kvôli jeho pomalému zavádzaniu očkovacích látok a vyššie pôžičkové náklady by mohli ďalej tlmiť dynamiku rastu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Fox Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,97 % (výkonnosť za 5 rokov: -7,76 %). Dôvodom prudkého rastu bola pravdepodobne správa, že bývalá tlačová tajomníčka Bieleho domu Kayleigh McEnanyová sa pripojí k stanici Fox News. Ide pritom o jednu z najvýznamnejších osobností Trumpovej vlády. Tak isto bola Fox News najsledovanejšia stanica vo februári. Spoločnosť Fox Corp. vyrába a licencuje spravodajský, športový a zábavný obsah na distribúciu prostredníctvom systémov káblovej televízie, satelitných operátorov priameho vysielania, telekomunikačných spoločností a distribútorov videa online.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Miera nezamestnanosti v Japonsku stagnovala v januári na úrovni 2,9 %. Austrálska centrálna banka ponechala úrokové sadzby na historických minimách na úrovni 0,1 %. Zakladateľ čínskej internetovej spoločnosti Alibaba Jack Ma prišiel o titul najbohatšieho človeka v Číne. Čína si kladie za cieľ zaočkovať 40 % svojej populácie proti COVID-19 do konca júla. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,28 %, Hang Seng -1,21 %, Nikkei 225 -0,86 %.
Spotrebiteľská inflácia v eurozóne vzrástla podľa prvého odhadu v februári o 0,9% medziročne. Nemecká miera nezamestnanosti stagnovala vo februári na úrovni 6,0% v súlade s očakávaniami. Nálada v nemeckom automobilovom priemysle sa vo februári zlepšila. Firmy sú optimistickejšie ohľadom budúceho vývoja a počítajú s výrazným zvyšovaním produkcie. Vývoz z Nemecka do Británie v januári podľa predbežných údajov medziročne klesol o 30 percent. Hlavnou príčinou je popri dopadu pandémie tiež brexit a s ním súvisiaca zmena obchodných pravidiel. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,03 %, CAC 40 +0,29 %, DAX +0,19 %.
Prezident USA Biden podľa Washington Post oznámi, že Merck pomôže spoločnosti Johnson & Johnson vyrábať jeho jednodávkovú vakcínu proti koronavírusu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,46 %, S&P 500 -0,81 %, NASDAQ -1,69 %.
Prečítané: 1820x
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Dňa 25. apríla 2025 finančné trhy reagovali na zmiešané firemné výsledky, pričom akcie spoločností ako Alphabet, Safran a Mapfre vzrástli, zatiaľ čo Procter & Gamble, Chipotle a Kemira vyslali negatívnejšie signály.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.