Výsledky veľkého globálneho testu preukázali vysokú účinnosť vakcíny proti Covid-19 od spoločnosti Johnson & Johnson.
Výsledky veľkého globálneho testu preukázali vysokú účinnosť vakcíny proti Covid-19 od spoločnosti Johnson & Johnson.
Absolútna správa:
Jednorazová vakcína spoločnosti Johnson & Johnson vytvorila silnú ochranu proti Covid-19 vo veľkom pokuse v neskorom štádiu, čo vzbudzuje nádej, že môže rýchlo zmeniť podobu imunizačnej kampane. Podľa štúdie, ktorá bola vykonaná na vzorke viac ako 44 000 osôb, vakcína zabránila 66 % stredne závažných až závažných prípadov Covid-19. A bola obzvlášť účinná pri zastavení závažných chorôb, pri prevencii 85 % závažných infekcií a 100 % hospitalizácií a úmrtí. Na základe výsledku plánuje spoločnosť J&J budúci týždeň požiadať v USA o povolenie na núdzové použitie. Najlepší vedec farmaceutického giganta tento mesiac uviedol, že očakáva odbavenie v marci a že potom bude mať produkt pripravený na odoslanie. Spoločnosť nešpecifikovala, koľko vakcíny bude okamžite k dispozícii, aj keď opätovne potvrdila, že USA dostanú v prvej polovici roka 100 miliónov dávok. Konkurenčné vakcíny od spoločností Moderna a Pfizer priniesli vyššiu celkovú mieru účinnosti, ale je potrebné podať dve dávky, kým sa ich plný úžitok prejaví. Prípravok J&J’s shot sa tiež môže uchovávať v chladničke tri mesiace, zatiaľ čo produkty od spoločností Pfizer a Moderna sa musia uchovávať zmrazené. Vakcína J&J napriek tomu pravdepodobne poskytne krajinám po celom svete nový silný nástroj na boj proti vírusu, ktorý infikoval už viac ako 101 miliónov ľudí a na celom svete zabil 2,2 milióna.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Biogen Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,50 % (výkonnosť za 5 rokov: 12,31 %). Dôvodom tohto rastu bola správa, že FDA posunula termín rozhodnutia o schválení nového experimentálneho lieku na Alzheimerovu chorobu o 3 mesiace. Spoločnosť Biogen Inc. vyvíja, vyrába a komercializuje terapie so zameraním na neurológiu, onkológiu a imunológiu. Produkty spoločnosti sa zameriavajú na choroby, ako je roztrúsená skleróza, non-Hodgkinov lymfóm, reumatoidná artritída, Crohnova choroba a psoriáza.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská miera nezamestnanosti stagnovala v decembri na úrovni 2,9 %, oproti očakávanému rastu na úroveň 3,0 %. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v januári zvýšila ťažbu o 160 000 na 25,75 milióna barelov denne. Kartel a jeho spojenci sa totiž dohodli na ďalšom zmiernení redukcia dodávok ropy na trh. Ťažba OPEC tak vzrástla už siedmy mesiac za sebou. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,47 %, Hang Seng -0,94%, Nikkei 225 -1,89 %.
Miera nezamestnanosti Nemecka v januári stagnovala na úrovni 6 %, tesne pod odhadmi na úrovni 6,1 %. Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučila podmienečnú registráciu vakcíny firmy AstraZeneca na trhu Európskej únie. Očkovať by sa mali ľudia starší ako 18 rokov. Po americkom Pfizeri a britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca oznámila tiež americká firma Moderna obmedzenia dodávok vakcín proti Covidu-19, menej vakcín dostane vo februári Taliansko a Francúzsko. Maďarsko sa stalo prvou krajinou v EÚ, ktorá schválila vakcínu proti Covid-19 od čínskej spoločnosti Sinopharm. Gabriel Makhlouf z ECB povedal, že teraz neočakáva pokles sadzieb ECB, avšak v budúcnosti je to možné, ak ich ECB bude potrebovať. Druhá polovica roka bude ohľadom rastu pozitívnejšia, neistota ale zostáva vysoká. Bankám na Slovensku vlani klesol zisk o viac ako štvrtinu na najnižšiu hodnotu od globálnej finančnej a ekonomickej krízy v roku 2009. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,13 %, CAC 40 -2,02 %, DAX -1,71 %.
Kanadská ekonomika vlani kvôli dopadom koronavírusovej krízy klesla o 5,1 percenta, čo je najvýraznejší prepad v zaznamenanej histórii. Vo svojej predbežnej správe to dnes oznámil kanadský štatistický úrad. Predaj americkej whisky a liehovín v USA vlani napriek pandémii, ktorá zavrela bary a reštaurácie, rástol. Pomohol predaj v obchodoch s alkoholom a cez internet. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -2,03 %, S&P 500 -1,94 %, NASDAQ -2,00 %.
Prečítané: 1553x
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Dňa 25. apríla 2025 finančné trhy reagovali na zmiešané firemné výsledky, pričom akcie spoločností ako Alphabet, Safran a Mapfre vzrástli, zatiaľ čo Procter & Gamble, Chipotle a Kemira vyslali negatívnejšie signály.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.