Začiatok týždňa sa niesol v negatívnom duchu, keď ďalšia ratingová agentúra v poradí znížila rating Spojených štátov amerických. Popri týchto správach na podnikom poli zaujala Nvidia, ktorá na najväčšej ázijskej technologickej konferencii sprístupnila verejnosti aplikáciu, ktorá bola jej doteraz exkluzivitou. V dnešnom komentári sa pozrieme aj na ďalšie správy a tiež na vývoj na komoditnom trhu.
Investori na začiatku týždňa poslali americké akciové indexy nadol, keďže agentúra Moody’s znížila rating USA z „AAA“ na „AA1“. Dôvodom takéhoto kroku boli obavy z dlhu krajiny, ktorý už vzrástol na 36 biliónov USD, pričom daňový zákon o ktorom sa má rozhodovať tento týždeň môže tento dlh zvýšiť o ďalších až 5 biliónov USD. Referenčný index S&P 500 klesol o 0,5 % na úroveň 5 926 bodov, prípade NASDAQu to bolo 0,7 % na 19 066 bodov, zatiaľ čo najmenší pokles zaznamenal Dow Jonesa to 0,21 % na 42 563. Čo sa podnikových správ týka, tak Nvidia na taiwanskej konferencií Computex predstavila niekoľko noviniek, vrátane aplikácie NVLink Fusion v rámci ktorej budú môcť zákazníci a partneri využívať procesory iných spoločností spolu s produktmi Nvidia. Ďalšou inováciou je AI trhovisko, kde budú vývojárom dostupné tisíce grafických procesorov v rámci globálnej siete poskytovateľov cloudu. Qualcomm oznámil, že bude vyvíjať vlastné procesory pre dátové centrá určené na prepojenie s čipmi umelej inteligencie od spoločnosti Nvidia, čo predstavuje obnovený vstup na trh so serverovými procesormi. Donald Trump sa na účet maloobchníka Walmart vyjadril, že by mal absorbovať rast cien vyplývajúci z vyšších dovozných ciel a varoval pred akýmkoľvek zvyšovaním cien. V Európe sa indexy pohybovali v červených číslach, pričom STOXX 600 zaznamenal 0,56 % pokles, kým STOXX 50 s vyšším, 0,7 %, poklesom. Nízkonákladový letecký dopravca Ryanair oznámil celoročný zisk na hornej hranici prognózy s očakávaním ďalšieho rastu. 5% pokles zaznamenal koncern Volkswagen, po tom čo počas piatkového valného zhromaždenia akcionári opäť kritizovali riadenie spoločnosti. Ázijské trhy ukončili obchodovanie zmiešane. Kým v Číne, indexy Shanghai Composite a Hang Seng sa pohybovali opačnými smermi s miernymi zmenami, japonský index Nikkei 225 klesol o 0,7 %. Japonské trhy ovplyvnila správa o preskúmavaní dohody medzi spoločnosťami Apple a Alibaba o integrácii funkcií umelej inteligencie do iPhonov v Číne. Juhokórejský index Kospi uzatvoril ešte nižšie, 0,9 %, vedený nadol najmä technologickým a automobilovým sektorom. Kvôli zníženému ratingu od Moody’s vzrástla cena zlata ako bezpečného prístavu, o asi 1 %, pričom spotová cena kovu bola 3 220 USD. Ropa na druhú stranu mierne stratila. Ropa Brent sa obchodovala za 65,35 USD a WTI bolo na hodnote necelých 62 USD.
Makroekonomické údaje
Ázia – Priemyselná produkcia Číny v apríli 2025 medziročne vzrástla o 6,1 %, čím prekonala očakávania 5,5 % nárastu. Najnovší údaj sa však zmiernil oproti 7,7 % rastu zaznamenanému v marci, čo bol najsilnejší rast priemyselnej produkcie od júna 2021, keď továrne čakali na hroziace vysoké americké clá. Mesačne sa priemyselná produkcia v apríli zvýšila o 0,22 %, pričom za prvé štyri mesiace 2025 sa zvýšila o 6,4 %. Maloobchodné tržby v krajine sa v apríli 2025 medziročne zvýšili o 5,1 %, čo je zmiernenie z marcového viac ako 1-ročného maxima 5,9 %, pričom nedosiahli trhové odhady na úrovni 5,5 %. Spomalenie nastalo uprostred slabej domácej spotreby, keďže domácnosti zostali opatrné kvôli ekonomickej neistote, pomalému rastu príjmov a obavám z vplyvu rastúcich amerických ciel. Za prvé štyri mesiace roka sa maloobchodný obrat zvýšil o 4,7 %.
Európa – Ročná miera inflácie v eurozóne bola v apríli 2025 potvrdená na úrovni 2,2 %, čo je tesne nad cieľovou strednou hodnotou 2,0 % stanovenou Európskou centrálnou bankou. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa potraviny a energie, medzitým stúpla na 2,7 %, čo je nárast z trojročného minima 2,4 % v marci. Spotrebiteľské ceny sa v apríli medzimesačne zvýšili o 0,6 %, čo zodpovedá marcovému rastu.
USA – Výnosy zo štátnych dlhopisov boli v zelenom, pričom najväčší rast zaznamenali 30-ročné dlhopisy, ktorých výnos vzrástol na takmer 5 %. Viac ako 1 % mali 10 a 5-ročné dlhopisy, zatiaľ čo výnos 2-ročných dlhopisov vzrástol o 0,5 %.