Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Absolútna správa
Americké akciové indexy sa v piatok ráno po otvorení Wall Street pohli smerom nahor (S&P 500 o 0,74 %, Nasdaq Composite o 0,89 %, Dow Jones Industrial Average o 0,51 %), čím pokračovali v nárastoch z predchádzajúcej seansy. K týmto ziskom došlo v reakcii na signály z Číny o možnom obnovení obchodných rokovaní s USA, čo zvýšilo nádeje na zmiernenie napätia medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta. Pozitívnu náladu podporili aj silné výsledky technologických gigantov Microsoft a Meta Platforms. Opatrnosť však vyvolali slabšie prognózy Apple a Amazonu, pričom Apple znížil spätný odkup akcií a varoval pred dopadmi ciel, zatiaľ čo Amazon sklamal nižším očakávaným ziskom napriek rastu cloudových tržieb. Investori ďalej upriamujú pozornosť na prichádzajúcu správu o zamestnanosti v Spojených štátoch, kde sa očakáva spomalenie tvorby nových pracovných miest. Napätie môže zvýšiť aj Trumpov pripravovaný rozpočet na rok 2026, ktorý navrhuje výrazné škrty v civilných výdavkoch a posilnenie obrany a hraníc, čo bude čeliť odporu v Kongrese napriek tesnej republikánskej väčšine. Medzitým, na druhej strane Tichého oceána, došlo k prudkým nárastom ázijských akcií. Hongkongský index Hang Seng viedol so ziskom 1,74 %, podporený akciami Alibaba (+4,2 %) a Xiaomi (+5,4 %). Austrálsky index S&P/ASX 200 stúpol o 1,13 %, japonský Nikkei 225 o 1,04 % a širší TOPIX o 0,31 %. O niečo vyššie sa uzavrel aj juhokórejský Kospi (+0,12 %) a indický Nifty 50 (+0,1 %). Priaznivé obchodovanie sa odohrávali aj na európskom kontinente, kde eurozóna vykázala stabilnú infláciu na úrovni 2,2 %, čo prekonalo očakávania poklesu. Celoplošný index Stoxx 600 o 15:15 SEČ dosahoval nárast 1,57 %, najmä vďaka technologickým firmám, a londýnsky FTSE 100 zaznamenával 14. rast po sebe, čím dorovnal rekord z roku 2017. Optimistický impulz sa dotkol aj akcií spoločnosti Shell, ktoré stúpli o 2,69 % po silných kvartálnych hospodárskych výsledkov. Ropný konglomerát zároveň oznámil spätný odkup akcií za 3,5 miliardy dolárov.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výdavky na stavebníctvo v USA v marci neočakávane klesli o 0,5 %, dosahujúc ročnú hodnotu 2,196 bilióna dolárov, po predchádzajúcom náraste o 0,6 % vo februári. Tento pokles bol predovšetkým dôsledkom zníženia výdavkov na súkromnú výstavbu, ktoré klesli o 0,6 %. K poklesu takisto došlo aj pri výdavkoch na bytovú výstavbu (-0,4 %) a aj na nebytovú výstavbu (-0,8 %). Mierne zníženie bol zaznamenaný aj vo výdavkoch na verejnú výstavbu, vrátane výstavby vzdelávacích zariadení a diaľnic. Napriek očakávaniam rastu výdavkov o 0,2 % výsledky ukázali negatívny trend.
Ázia: Ekonomiky v Ázii vykazujú zmiešané trendy, pričom Hongkong dosiahol v 1. štvrťroku 2025 rast HDP o 3,1 %, podporený oživením investícií a silným rastom vývozu, aj keď domáca spotreba a maloobchodné tržby naďalej klesali. Napriek tomu zostáva výhľad neistý kvôli globálnemu obchodnému napätiu. V Indii výrobný sektor zaznamenal najrýchlejší rast za posledných 10 mesiacov, vďaka silnému dopytu doma aj v zahraničí, čo viedlo k rastu produkcie, exportných objednávok a zamestnanosti. Na druhej strane, výrobné náklady vzrástli a inflácia výstupných cien dosiahla najvyššiu úroveň za viac než 11 rokov.
Austrália: Maloobchodné tržby v Austrálii v marci vzrástli o 0,3 %, čo je mierne zrýchlenie oproti februáru, najmä vďaka zvýšeným výdavkom na potraviny, predovšetkým v Queenslande, kde sa domácnosti pripravovali na cyklón Alfred. Napriek tomu, že rast tržieb bol slabší než očakávania, medziročný nárast dosiahol 4,3 %. V prvom štvrťroku však celkový objem tržieb stagnoval po dvoch štvrťrokoch rastu, čo podľa úradu súvisí s tlmenými výdavkami po výraznej sezónnej akcii koncom roka 2024. Konečný dopyt medziročne vzrástol o 0,9 %.
Európa: Ročná inflácia v eurozóne zostala v apríli na úrovni 2,2 %, čo je rovnaké tempo ako v marci, hoci očakával miernejší rast. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné položky ako energie a potraviny, zas vzrástla výraznejšie než predpoklady a dosiahla 2,7 %. Najvýraznejší medziročný rast cien zaznamenali služby (3,9 %) a potraviny, alkohol a tabak (3,0 %), kým ceny energií klesli o 3,5 %. Medzimesačne sa harmonizovaný index spotrebiteľských cien zvýšil o 0,6 %.