Rast hospodárstva Spojených štátov poukazuje na robustnosť ekonomiky, ktorá sa zatiaľ vyhla najočakávanejšej recesií v histórii.
Rast hospodárstva Spojených štátov poukazuje na robustnosť ekonomiky, ktorá sa zatiaľ vyhla najočakávanejšej recesií v histórii.
Absolútna správa:
Index S&P 500 klesol z maximálnych hodnôt po tom, čo predstaviteľ Fed Bank of Richmond Thomas Barkin argumentoval, že centrálna banka by mala ponechať na stole možnosť zvýšiť úrokové sadzby v prípade, že sa inflácia ukáže byť zakorenená v ekonomike. Mega spoločnosti sa vyvíjali zmiešane, pričom spoločnosť Nvidia viedla zisky v rámci výrobcov čipov, Tesla vzrástla a spoločnosť Microsoft klesla. Index Russell 2000 stúpol o 1.5%. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov klesli o sedem bázických bodov na 4.66%. Swapy FEDu v plnej miere počítajú so znížením sadzieb o štvrť bodu do mája. Hrubý domáci produkt vzrástol o 5,2 % v treťom štvrťroku, čo je najrýchlejšie tempo rastu za takmer dva rokoy. Spotrebiteľské výdavky sa zvyšovali menej výrazným tempom a to 3,6 %. Spoločnosť General Motors zvýši dividendu o 33 % a spätne odkúpi akcie v hodnote 10 miliárd USD, čo je jej najväčší plán spätného odkúpenia akcií v histórii. Spoločnosť Foot Locker zvýšila svoju celoročnú prognózu finančných výsledkob s odvolaním sa na silné predaje počas týždňa vďakyvzdania a pokrok v strategickom pláne rastu firmy.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Bank of Thailand na svojom zasadnutí v novembri podľa očakávaní ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na stabilnej úrovni 2,5 %, čo je prvá prestávka v jej cykle sprísňovania po ôsmich po sebe nasledujúcich zvýšeniach úrokov, ktoré zvýšili náklady na požičiavanie si na najvyššiu úroveň od konca roka 2013.
EU: Indikátor dôvery v priemysle na Slovensku sa v novembri oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 4 body na -6, čo predstavuje najvyššiu hodnotu za posledné tri mesiace. Zlepšenie bolo ovplyvnené výrazným oživením očakávanej priemyselnej produkcie. Spotrebiteľská dôvera na Slovensku sa v novembri zvýšila o 2,4 percentuálneho bodu na -16,3 bodu z -19,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Bola to najvyššia hodnota od marca 2020. Ukazovateľ ekonomického sentimentu v eurozóne sa v novembri 2023 zvýšil na 93,8 bodu, čo predstavuje mierny nárast oproti revidovanej hodnote 93,5 bodu z predchádzajúceho mesiaca a blíži sa k trhom očakávanej hodnote 93,7 bodu. Hoci toto najnovšie čítanie naznačuje postupný nárast ekonomického sentimentu v rámci bloku, stále naznačuje, že podniky aj spotrebitelia zostávajú do určitej miery pesimistickí, najmä v dôsledku vplyvu rastúcich nákladov na prijaté úvery a pretrvávajúcich inflačných tlakov.
USA: Ekonomika USA v 3. štvrťroku 2023 vzrástla o 5,2 %, čo je viac ako 4,9 % v predbežnom odhade a 5 % v prognózach. Znamená to najvýraznejší rast od 4. štvrťroka 2021. Investície do nebytových priestorov boli revidované na vyššiu úroveň a namiesto pôvodne odhadovaného poklesu o 0,1 % vykázali rast o 1,3 %. Prvýkrát po takmer dvoch rokoch vzrástli aj investície do nehnuteľností na bývanie, a to oveľa rýchlejším tempom, ako sa pôvodne očakávalo (6,2 % oproti 3,9 % v predbežnom odhade). Medzitým súkromné zásoby prispeli k rastu o 1,4 p. b., čo je viac ako 1,32 p. b. v predchádzajúcom odhade, a vládne výdavky rástli rýchlejšie (5,5 % oproti 4,6 %). Na druhej strane, spotrebiteľské výdavky vzrástli o 3,6 %, čo je o niečo menej ako 4 % v predbežnom odhade, ale naďalej ide o najväčší prírastok od 4. štvrťroka 2021. Spomalenie bolo spôsobené najmä výdavkami na služby. Vývoz vzrástol o 6 % (oproti 6,2 %) a dovoz sa zvýšil menej (5,2 % oproti 5,7 %).
Prečítané: 699x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.