Británia začala proces pristúpenia ku Komplexnej a progresívnej dohody o trans-tichomorskom partnerstve.
Británia začala proces pristúpenia ku Komplexnej a progresívnej dohody o trans-tichomorskom partnerstve.
Absolútna správa:
Členské krajiny Komplexnej a progresívnej dohody o trans-tichomorskom partnerstve (CPTPP) umožnia Británii začať proces pristúpenia k paktu. Toto rozhodnutie predstavuje ďalší krok v úsilí Británie odkloniť sa od Európy, budovať globálny vplyv a vytvárať nové obchodné väzby s rýchlejšie rastúcimi ekonomikami po jeho odchode z Európskej únie na konci roku 2020. „Potenciálne členstvo Spojeného kráľovstva by podporilo spoločné záujmy, spoločné hodnoty a odhodlanie udržiavať obchodný systém založený na pravidlách, ktorý zdieľajú aj členovia CPTPP,“ uvádza sa vo vyhlásení 11 členských krajín. Britskí ministri považujú členstvo za jeden z niekoľkých spôsobov budovania vplyvu v regióne, ktorý pomáha pri podpore voľného obchodu a predstavuje protiváhu Číne, ktorú obviňuje z narušenia obchodu a narušenia trhov štátnymi dotáciami. Vstup Spojeného kráľovstva do CPTPP by priniesol nominálny hrubý domáci produkt zóny, na ktorú sa vzťahuje pakt, takmer na rovnakej úrovni ako v EÚ, uviedol japonský minister financií Nishimura. Proces pristúpenia začína vytvorením pracovnej skupiny na posúdenie zlučiteľnosti Británie s dohodou. Británia plánuje spolupracovať s Japonskom, ktoré skupine tento rok predsedá, aby rokovania viedli čo najrýchlejšie. CPTPP odstránila 95% ciel medzi jej členmi: Japonskom, Kanadou, Austráliou, Vietnamom, Novým Zélandom, Singapurom, Mexikom, Peru, Brunejom, Čile a Malajziou. Na rozdiel od EÚ si nekladie za cieľ vytvorenie jednotného trhu alebo colnej únie a neusiluje o širšiu politickú integráciu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Spoločnosť Schlumberger N.V, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,71 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: - 53,51 %). Spoločnosť Schlumberger N.V. známa tiež ako Schlumberger Limited je spoločnosť poskytujúca ropné služby. Spoločnosť prostredníctvom svojich dcérskych spoločností poskytuje širokú škálu služieb vrátane technológií, projektového riadenia a informačných riešení pre medzinárodný ropný priemysel, ako aj pokročilých prieskumov získavania a spracovania údajov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Saudskoarabská ropná skupina Aramco rokuje s bankami o emisii dlhopisov denominovaných v amerických dolároch, čím sa snaží získať peniaze skôr, ako budú splnené veľké záväzky pre jej hlavného akcionára, saudskoarabskú vládu. Všeobecne sa očakávalo, že sa Aramco stane pravidelným emitentom dlhopisov po tom, čo v roku 2019 nasledovala jej prvá transakcia s dlhopismi v hodnote 12 miliárd dolárov, po ktorej v novembri minulého roka nasledovala päťdielna transakcia v hodnote 8 miliárd dolárov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,97 %, Hang Seng -0,58 %, Nikkei 225 0,46 %.
Nemecko sa prikláňa k účasti na plánovanom zvýšení kapitálu spoločnosti Lufthansa o 3 miliardy EUR s cieľom obmedziť zriedenie svojho 20% podielu v leteckej spoločnosti a zabezpečiť úspešnosť refinančných opatrení. Orsted, najväčší svetový vývojár veterných fariem na mori, navýši svoje investície do obnoviteľných zdrojov energie na 57 miliárd dolárov do roku 2027, čím sa bude usilovať o post svetového lídra v oblasti zelenej energie a odraziť rastúcu konkurenciu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,41 %, CAC 40 +0,50 %, DAX +0,23 %.
USA zaviedli 25% clá na dovoz tovoru zo šiestich krajín a to Británie, Talianska, Španielska, Turecka, Indie a Rakúska v hodnote viac ako 2 miliárd dolárov z dôvodu daní z digitálnych služieb, okamžite však pozastavili clá, aby mali dostatok času na pokračovanie medzinárodných daňových rokovaní. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,07 %, S&P 500 +0,03 %, NASDAQ +0,14%.
Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1168x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.