Najväčším exportérom do Veľkej Británii už nie je Nemecko
Najväčším exportérom do Veľkej Británii už nie je Nemecko
Absolútna správa:
Čína predbehla Nemecko a stala sa najväčším vývozcom do Británie. Objem tovaru dovezeného z Číny sa v tohtoročnom 1. kvartáli v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2018 zvýšil o 66% a dosiahol 16,9 miliárd GBP. Dovoz z Nemecka v rovnakom období o štvrtinu klesol a predstavoval 12,5 miliárd GBP. Obchod medzi Britániou a EÚ narušil brexit, zatiaľ čo pandémia zvýšila dopyt po čínskom tovare.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Ford Motore, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 7 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 3,34 %). Dôvodom prudkého rastu boli správy, v ktorých spoločnosť očakáva, že až 40% všetkých ich vyrábaných áut bude v roku 2030 elektrických. Spoločnosť Ford je popredným celosvetovým výrobcom automobilov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Nový Zéland drží kľúčovú úrokovú sadzbu na 0,25%, očakáva sa, že ku zvýšeniu sadzieb by mohlo dôjsť v druhej polovici roka 2022. Čínsky bankový regulátor podľa zdrojov Reuters požiadal banky, aby prestali predávať investičné produkty spojené s komoditnými futures retailovým kupcom Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,04 %, Hang Seng + 0,88 %, Nikkei 225 + 0,31 %.
Nemecká automobilová skupina Volkswagen dostala ponuku na predaj svojej značky Lamborghini za 7,5 miliardy eur, tvrdí server Autocar. Podľa automobilky Audi, pod ktorú značka oficiálne spadá, však Lamborghini nie je na predaj. Brusel podľa denníka FT začne vyšetrovať údajné protimonopolné praktiky spoločnosti Facebook. Aerolinky Norwegian Air sa po šiestich mesiacoch dostali z bankrotovej ochrany. Majú menšiu flotilu a skoro vymazali dlh. Tiež ale čelia väčšej konkurencii a pokračujúcej neistote kvôli pandémií. Firme sa podarilo získať nový kapitál v hodnote 6 miliárd NOK, dosť na to, aby splnila požiadavky súdov v Dubline a Osle. Európska centrálna banka svoju podpornú menovú politiku zrejme zatiaľ zachová, meniť ju nebude ani v júni. Naznačujú to slová člena Výkonnej rady ECB Fabia Panetta, ktorý v rozhovore s japonským portálom Nikkei povedal, že na zmiernenie podporných opatrení je zatiaľ skoro. Shell prehral v spore o zodpovednosť za klimatické zmeny. Holandský súd mu nariadil znížiť do roku 2030 emisie o 45% v porovnaní s úrovňami z roku 2019. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,11 %, CAC 40 + 0,02 %, DAX - 0,09 %.
Google dostal súhlas na výstavbu obrieho kampusu v meste San Jose v Kalifornii. Projekt Downtown West počíta s využitím 80 akrov pôdy v centre tretej najväčšieho kalifornského mesta. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones - 0,02 %, S&P 500 + 0,15 %, NASDAQ + 0,52 %.
Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1504x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.