Prezident Federálnej rezervnej banky v Atlante pripustil, že by v najbližších mesiacoch mohlo dôjsť k spomaleniu nákupu aktív, zmienil sa aj o navyšovaní úrokových sadzieb.
Prezident Federálnej rezervnej banky v Atlante pripustil, že by v najbližších mesiacoch mohlo dôjsť k spomaleniu nákupu aktív, zmienil sa aj o navyšovaní úrokových sadzieb.
Absolútna správa:
Prezident Federálnej rezervnej banky v Atlante Raphael Bostic uviedol, že centrálna banka by sa mohla rozhodnúť v najbližších mesiacoch spomaliť svoje nákupy aktív, a pripustil možné zvýšenie úrokových sadzieb už v roku 2022 v reakcii na rýchlejšie než očakávané oživenie ekonomiky z Covid-19. Fed minulý týždeň zverejnil ekonomické projekcie, ktoré ukazujú, že 13 z 18 účastníkov politicko-federálneho výboru pre voľný trh si myslelo, že by bolo asi vhodné začať so zvyšovaním úrokových sadzieb zo súčasných úrovní, ktoré sa nachádzajú blízko nuly. Šéf atlantického Fedu tiež uviedol, že nedávny nárast inflácie bude pravdepodobne trvať dlhšie, ako pôvodne očakával, ale po tomto roku by sa mal zmierniť, pretože mnoho faktorov ovplyvňujúcich cenové tlaky je prechodných. Centrálna banka má v priemere 2 % inflačný cieľ.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,27 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1 571,51 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti bola správa o umiestnení sa automobilu Tesla Model 3 na prvom mieste v americkom indexe webovej stránky Cars.com pre rok 2021. Spoločnosť Tesla Inc. navrhuje, vyrába a predáva vysoko výkonné elektrické vozidlá a komponenty hnacej sústavy elektrických vozidiel.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Saudskoarabský ropný gigant Saudi Aramco si zaistil ročné predĺženie svoje pôžičky na 10 miliárd USD, ktorú si zaistil vlani. Predĺženie tejto pôžičky by podľa dostupných informácií malo byť spojené s výhodnejšími podmienkami. Centrálna banka Thajska ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na 0,50 %. Japonský PMI index v sektore služieb v júni podľa predbežných odhadov vzrástlo na 47,2 bodu. Z predchádzajúcich 46,5 bodu, za sektor priemyslu klesol na 51,5 bodu z predchádzajúcej hodnoty 53,0 bodu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,49 %, Hang Seng +1,79 %, Nikkei 225 -0,03 %.
Česká národná banka na svojom dnešnom stretnutí zvyšovala úrokové sadzby. Repo sadzba vzrástla na 0,50 %, lombardná sadzba na 1,25 % a diskontná sadzba zostáva nezmenená na úrovni 0,05 %. Nemecký PMI index v sektore služieb zaznamenal za mesiac jún hodnotu 58,1 bodu, čím prekonal očakávania analytikov, ktoré boli nadstavené na úrovni 55,5 bodu. Britský PMI index priemyselného sektora v júni podľa predbežných údajov klesol na 64,2 bodu z predchádzajúcich 65,6 bodov. PMI index v sektore služieb takisto medzimesačne poklesol na 61,7 bodu, odhad analytikov bol na úrovni 62,8 bodu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,14 %, CAC 40 -0,91 %, DAX -1,15 %.
Ceny ropy sa dostali na viacročné maximá potom, čo silný dopyt na americkom trhu vyčerpal zásoby v tejto krajine. Morgan Stanley zakáže svojim zamestnancom a klientom, ktorí nebudú zaočkovaní proti covid-19, vstup do svojich kancelárií v New Yorku. Pokrok v diskusii o výške amerických úrokových sadzieb pomohol finančným spoločnostiam, predovšetkým bankovým akciám, ktoré majú tendenciu ťažiť z prostredia rastúcich úrokových mier uprostred zvýšenia čistej úrokovej marže. Americký internetový predajca Amazon pokračuje v automatizácii dopravy svojich zásielok. Investuje do techniky pre samo riadiace kamióny. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,21 %, S&P 500 -0,11 %, NASDAQ +0,13 %.
Prečítané: 1348x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.