Najväčšie banky v regióne majú prebytok hotovosti viac ako 26 miliárd dolárov
Najväčšie banky v regióne majú prebytok hotovosti viac ako 26 miliárd dolárov
Absolútna správa:
ECB dnes uviedla, že po septembri 2021 nenadviaže na svoje odporúčanie, aby všetky banky obmedzili dividendy. Orgány dohľadu vyhodnotia kapitálové a distribučné plány každej banky ako súčasť dohľadu. Vyjadrenie ECB prichádza po tom, čo Bank of England tento mesiac oznámila, že úplne ruší obmedzenia, ktoré limitujú dividendy v spoločnostiach HSBC Holdings Plc, Barclays Plc, Standard Chartered Plc a ďalších top poskytovateľoch pôžičiek. Najnovšie makroekonomické projekcie potvrdzujú hospodárske oživenie a hovoria nám o zníženej neistote. Banky by však mali postupovať opatrne pri rozhodovaní o dividendách a spätnom odkúpení akcií. ECB zakázala vyplácať dividendy v marci 2020 a v decembri 2020 povolila vyplácať dividendy a vykonávať odkupy akcií za prvých 9 mesiacov roku 2020 vo výške 15% zisku za predchádzajúce dva roky alebo 20 bázických bodov kľúčového kapitálového pomeru banky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,84 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1415,93 %). Spoločnosť Moderna, Inc. pôsobí ako spoločnosť v klinickom štádiu biotechnológie. Spoločnosť sa zameriava na objav a vývoj messenger RNA terapeutík a vakcín. Spoločnosť Moderna vyvíja lieky mRNA na infekčné, imunoonkologické a kardiovaskulárne ochorenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ekonomický oživenie Indie, ktoré už bolo v posledných mesiacoch oslabené a mohlo by stratiť ďalšiu dynamiku, pretože varianty koronavírusu predstavujú najväčšiu hrozbu a zvyšuje sa inflácia. Maloobchodné tržby v Taiwane v júni 2021 medziročne poklesli o rekordných 13,30 percenta, a to po zvýšení o 3,4 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o prvý pokles maloobchodnej činnosti od júna 2020, keď zdravotnícke úrady zosilnili opatrenia na potlačenie nárastu koronavírusu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,21 %, Hang Seng -1,45 %, Nikkei 225 +0,58 %.
IMI Markit Eurozone Composite PMI vzrástol v júli 2021 na 60,6 a dosiahol úroveň nad trhovými prognózami 60,0. Údaje ukázali na najsilnejší nárast aktivity súkromného sektora od júla 2000, keď sa ekonomika bloku opäť otvárala z obmedzení COVID-19. Produkcia sektoru služieb rástla najviac za 15 rokov, zatiaľ čo expanzia výroby sa zmiernila v dôsledku zhoršenia dodávateľských liniek. Pokiaľ ide o cenu, vstupné náklady rástli takmer rekordným tempom, zatiaľ čo inflácia predajných cien sa zmierňovala od júnového vrcholu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,23 %, CAC 40 +1,35 %, DAX +1,00 %.
Všetky tri hlavné americké akciové indexy v piatok rástli, keď index S&P 500 a Nasdaq 100 zaznamenali nové vnútrodenné rekordy, pretože tento týždeň sa opäť dostali do popredia akcie spojené s vysokorýchlostnými technológiami. Investori sa väčšinou obávali šírenia nákazlivého variantu delta. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,68 %, S&P 500 +0,98%, NASDAQ +1,04 %.
Prečítané: 1278x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.