Európska centrálna banka zvyšuje odhady rastu ekonomiky eurozóny.
Európska centrálna banka zvyšuje odhady rastu ekonomiky eurozóny.
Absolútna správa:
Ekonomika eurozóny môže podľa člena Rady guvernérov Klaasa Knota expandovať o viac ako 4 %, ktoré tento rok v súčasnosti predpokladá Európska centrálna banka, pretože dôjde k uvoľneniu úspor a oživeniu spotreby. Holandský centrálny bankár potvrdil, že aktivita v sektore služieb ožíva v súlade so skúsenosťami krajín, ktoré boli rýchlejšie pri zavádzaní očkovania, a že blok bude pravdepodobne nasledovať podobnú cestu. „Eurozóna sa v najbližších mesiacoch bude uberať úplne rovnakou trajektóriou, zrýchlia sa aj služby, očakávame viac ako 4 % rast za celý rok,“ uviedol. "Tvrdil by som, že v skutočnosti stále existuje značné riziko zvýšenia inflácie, a to súvisí so zadržaným dopytom." ECB bude aktualizovať svoje ekonomické prognózy budúci mesiac po tom, čo tak urobila naposledy v marci. Odvtedy sa rýchlosť očkovania v eurozóne výrazne zvýšila a ekonomika preukázala odolnosť aj napriek prísnym obmedzeniam v krajinách, ktoré bojujú s treťou vlnou pandémie. Guvernér centrálnej banky Španielska Pablo Hernandez de Cos uviedol, že ak sa distribúcia vakcín v nadchádzajúcich týždňoch zrýchli, „je normálne očakávať, že v skutočnosti bude európska, globálna a samozrejme španielska ekonomika zaznamenávať relatívne silný hospodársky rast v nasledujúcich štvrťrokoch.“
Investori zarobili na:
Spoločnosti NortonLifeLock Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,77 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +38,83 %). Dôvodom prudkého rastu boli hospodárske výsledky za Q4 FY 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 2,11 % a zisk na akciu o 4,99 %. Spoločnosť NortonLifeLock poskytuje riešenia kybernetickej bezpečnosti. Spoločnosť ponúka riešenia, ktoré zákazníkom umožňujú chrániť ich zariadenia, súkromie, identitu a domáce siete. NortonLifeLock pôsobí celosvetovo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Spotrebiteľská inflácia v Číne vzrástla v apríli z 0,4 % na 0,9 % medziročne, očakával sa však rast na úroveň 1,0 %. Predaje osobných áut v Číne vzrástli v apríli medziročne o 12,4 %. Nissan vykázal rekordnú ročnú prevádzkovú stratu 150,65 miliárd jenov s tým, ako pandémia zasiahla predaje áut a globálny nedostatok čipov prinútil firmu znížiť produkciu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,61 %, Hang Seng -2,03 %, Nikkei 225 -3,08 %.
Nemecký index ekonomického sentimentu podľa inštitútu ZEW vzrástol v máji z hodnoty 70,7 bodov na 84,4 bodov, čo je lepšia ako očakávaná hodnota 72 bodov. Ide o najvyššiu hodnotu za posledných 21 rokov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,92 %, CAC 40 -1,86 %, DAX -1,82 %.
Americký technologický gigant Apple čelí žalobe, podľa ktorej takmer 20 miliónom britských zákazníkov obchodu s aplikáciami App Store účtoval príliš vysoké ceny. Žaloba tvrdí, že 30% poplatok je príliš vysoký a nezákonný. Podľa odhadov predkladateľov žaloby môže celková hodnota odškodného presiahnuť 1,5 miliardy libier. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,36 %, S&P 500 -0,87 %, NASDAQ -0,09 %.
Prečítané: 1647x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.