Americkí spotrebitelia pociťujú zhoršenie ekonomickej situácie v dôsledku vyšších úrokových sadzieb a stále vysokej inflácie.
Americkí spotrebitelia pociťujú zhoršenie ekonomickej situácie v dôsledku vyšších úrokových sadzieb a stále vysokej inflácie.
Absolútna správa:
Výnosy štátnych dlhopisov vzrástli po tom, čo údaje poukázali na ďalšie zvýšenie spotrebiteľských inflačných očakávaní v USA na rok dopredu. Dvojročné výnosy amerických dlhopisov prekročili hranicu 4,9 %. Dolár smeroval k najväčšiemu zisku za takmer šesť týždňov. Index S&P 500 zaznamenal rast. Hodnota spoločnosti Apple sa pohybovala v blízkosti hranice 3 biliónov USD. Amazon.com rástol pred začiatkom nákupnej sezóny. Spoločnosť Akcie spoločnosti Microsoft vzrástli na základe správy, že Sam Altman sa vráti na čelo OpenAI. Spoločnosť Nvidia po svojich výsledkoch klesla. Cena ropy sa po trojdňovom raste prepadla. Spoločnosť Deere & Co. predpovedá na budúci rok nižší zisk, ako sa pôvodne očakávalo, so spomaľujúcim sa dopytom po zariadeniach zo strany poľnohospodárov, ktorý sa začína prejavovať na objednávkach pre tohto najväčšieho svetového výrobcu traktorov. Spoločnosť Piper Sandler znížila rating spoločnosti Autodesk po tom, čo spoločnosť zaznamenala slabý rast a znížila očakávania marží. Spoločnosť Nordstrom, sieť obchodných domov, vykázala celkové tržby, ktoré zaostali za odhadmi. Spoločnosť Morgan Stanley znížila rating spoločnosti Virgin Galactic Holdings, ktorá uviedla, že táto spoločnosť nemá žiadne plánované príjmy generujúce lety od polovice roka 2024 do roku 2026.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
EU: Podľa najnovšieho prieskumu priemyselných trendov, ktorý uskutočnila Konfederácia britského priemyslu (CBI), sa celkové saldo objednávok v novembri 2023 znížilo štvrtý mesiac po sebe na -35 oproti -26 v predchádzajúcom mesiaci a v porovnaní s očakávaniami trhu na úrovni -25. Najnovšie dáta signalizujú najvýraznejší mesačný pokles továrenských objednávok od januára 2021.
Amerika: Nové objednávky priemyselných tovarov dlhodobej spotreby v Spojených štátoch sa v októbri medzimesačne prepadli o 5,4 %, čím zvrátili 4,0 % nárast zaznamenaný v septembri a výrazne prekonali trhové očakávania 3,1 % poklesu. Išlo o druhý najväčší pokles objednávok tovarov dlhodobej spotreby od apríla 2020, ktorý bol spôsobený najmä zníženým dopytom po dopravných prostriedkoch. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, klesol v týždni končiacom 18. novembra o 24 000 na 209 000, čo je prudký pokles z trojmesačného maxima v predchádzajúcom týždni a výrazne pod trhovými očakávaniami 225 000. Počet pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti pritom v predchádzajúcom týždni klesol o 22 000 na 1 840 000, čím ustúpil z dvojročného maxima dosiahnutého v predchádzajúcom sčítaní. Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA bol v novembri revidovaný prudko nahor na 61,3 bodu z predbežných 60,4 bodu. Napriek tomu to znamená štvrtý mesiac po sebe pokles spotrebiteľského sentimentu na najnižšiu úroveň od mája, keďže priaznivejšie súčasné hodnotenia a očakávania týkajúce sa osobných financií boli kompenzované výrazným zhoršením očakávaných podnikateľských podmienok.
Prečítané: 691x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.