13 z 18 členov FOMC očakáva do roku 2023 najmenej jedno zvýšenie sadzieb. Výbor aktualizoval inflačné projekcie na ďalšie tri roky.
13 z 18 členov FOMC očakáva do roku 2023 najmenej jedno zvýšenie sadzieb. Výbor aktualizoval inflačné projekcie na ďalšie tri roky.
Absolútna správa:
Úradníci Federálneho rezervného systému ponechali úrokové sadzby takmer na nule, pričom signalizovali, že do konca roku 2023 očakávajú dve zvýšenia, čím posunuli uplatňovanie reštriktívnej menovej politiky na skorší dátum ako sa očakávalo v prípade, ak sa ekonomika zotaví. "Pokrok v očkovaní znížil šírenie Covid-19 v Spojených štátoch," uviedol Federálny výbor pre otvorený trh vo vyhlásení zverejnenom po ukončení dvojdňového politického stretnutia. „Uprostred tohto pokroku a silnej politickej podpory sa posilnili ukazovatele hospodárskej činnosti a zamestnanosti.“ Centrálna banka ponechala cieľové rozpätie svojej referenčnej úrokovej sadzby nezmenené na úrovni 0 % až 0,25% - kde je od marca 2020 a zaviazala sa pokračovať v nákupoch aktív mesačným tempom 120 miliárd dolárov, kým sa nedosiahne „podstatný ďalší pokrok“ v zamestnanosti a inflácii. „Je to jastrabie prekvapenie,“ uviedol Thomas Costerg, senior ekonóm spoločnosti Pictet Wealth Management. „Pozeráme sa na Fed, ktorý sa javí byť pozitívne prekvapený rýchlosťou očkovania a pokračujúcim rušením opatrení. Je to takmer akoby Fed bol unesený pokračujúcou znovu sa otvárajúcou eufóriou,“ uviedol. Hlasovanie FOMC bolo jednomyseľné. Prognóza Fedu vo oblasti inflácie na rok 2021 vzrástla na 3,4 % v porovnaní s marcovou projekciou 2,4 %. Prognóza na rok 2022 vzrástla na 2,1 % a odhad pre rok 2023 sa zvýšil na 2,2 % z 2,1 %. FOMC zvýšil svoje prognózy aj v prípade hospodárskeho rastu. Hrubý domáci produkt by mal v tomto roku vzrásť o 7 %, oproti predchádzajúcim 6,5 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Centene Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,74 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +121,35 %). Dôvodom tohto rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov, ktoré firma očakáva vo FY 2022. Spoločnosť Centene Corporation poskytuje riešenia zdravotnej starostlivosti jednotlivcom vo všetkých štátoch a na medzinárodnej úrovni.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Priemyselná výroba v Číne mierne spomalila, keď v máji klesla z 9,8 % na 8,8 % na medziročnej báze. Miera nezamestnanosti mierne vzrástla z 5,1 % na 5,2 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,67 %, Hang Seng -0,70 %, Nikkei 225 0,51 %.
Inflácia akceleruje aj vo Veľkej Británii. Spotrebiteľské ceny vzrástli medziročne v máji z 1,5 % na 2,1 %. Európska komisia schválila prvé národné plány obnovy, na základe ktorých budú krajiny Európskej únie čerpať peniaze z mimoriadneho pandemického fondu. Deutsche Telekom údajne ponúka investorom podiel vo firme, ktorú vytvára, aby modernizoval nemeckú sieť káblového internetu. Americký prezident Biden sa dnes stretol so svojím ruským náprotivkom Putinom na summite v Ženeve. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,20 %, CAC 40 +0,20 %, DAX -0,12 %.
Spotrebiteľská inflácia v Kanade vzrástla v máji z 3,4 % na 3,6 % na medziročnej báze. Zásoby ropy v USA klesli predchádzajúci týždeň o 7,355 mil. barelov. Ide už o siedmy pokles v rade. General Motors údajne plánuje zvýšiť celosvetové výdavky na elektrické a autonómne vozidlá o 30 % od svojej poslednej prognózy na celkovo až 35 miliárd dolárov do roku 2025. Tieto výdavky budú údajne zahŕňať aj ďalšie dve americké továrne na batérie. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,77 %, S&P 500 -0,54 %, NASDAQ -0,24 %.
Prečítané: 1489x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.