pred 5 mesiacmi

Index S&P 500 sa pohybuje okolo kľúčovej hodnoty 4 400 bodov

Shutterstock_Forexpro

Hlavný americký akciový index S&P 500 sa odrazil od 100-dňového kĺzavého priemeru a pohybuje sa v blízkosti hranice 4 400 bodov, ktorú počas piatkového obchodovania prerazil.

Absolútna správa:

Európske akcie začali týždeň so stratami po tom, čo tento mesiac zaznamenali spolu s americkými veľké zisky, pričom obchodníci očakávajú najnovšie údaje o inflácii, vyjadrenia rečníkov z FEDu a výsledky maloobchodných predajcov. Index S&P 500 klesol pod kľúčovú hranicu 4 400, ktorú prelomil v piatok. Pokles nastal po tom, čo ukazovateľ zaznamenal deväť zelených dní z desiatich, čo je úroveň konzistencie, ktorá sa vyskytuje v menej ako 1 % prípadov v tomto storočí a naposledy bola pozorovaná na jeseň 2021. Dlhopisy klesli, pričom 10-ročné výnosy sa priblížili k hranici 4,7 %. Dolár vzrástol voči väčšine mien. Pondelkový pokles akcií prišiel po rall, ktorú hnal predpoklad investorov, že úrokové sadzby dosiahli vrchol. V prieskume Americkej asociácie individuálnych investorov podiel respondentov, ktorí tvrdia, že sú optimistickí, pokiaľ ide o akciový trh vyskočil o tri štvrtiny, zatiaľ čo podiel pesimistov klesol. Spoločnosť Nvidia, najhodnotnejší výrobca čipov na svete, aktualizuje svoj procesor H100 pre umelú inteligenciu. Spoločnosť Boeing otvorila dubajský letecký veľtrh prívalom nových objednávok na čele s obrovským záväzkom nakúpiť lietadlá v hodnote 52 miliárd dolárov spoločnosťou Emirates a zároveň naznačila možnosť ďalších objednávok, keďže Čína sa približuje k veľkej dohode o lietadlách 737 Max. Spoločnosť Exxon Mobil plánuje začať s výrobou lítia v Arkansase, čím chce vstúpiť na trh s kľúčovou zložkou veľkých batérií a prvýkrát v nedávnej histórii investovať do veľkého projektu ťažby nefosílnych palív.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Ceny výrobcov v Japonsku v októbri medziročne vzrástli o 0,8 %, čo predstavuje spomalenie rastu z 2,2 % v predchádzajúcom mesiaci, ktorý bol revidovaný smerom nahor, a je o niečo nižší ako trhové prognózy na úrovni 0,9 %. Išlo o najnižšiu infláciu cien výrobcov od deflácie vo februári 2021, čo znamenalo desiaty mesiac spomalenia tohto ukazovateľa v rade. Medzimesačne sa ceny výrobcov znížili o 0,4 %, čo bol zatiaľ piaty pokles v tomto roku.

EU: Rast maloobchodných tržieb v Turecku sa v septembri medziročne zvýšil o 13,8 %, čo je najmenej za posledných desať mesiacov. Stavebná produkcia na Slovensku v septembri medziročne vzrástla o 6 % oproti 4 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najväčší rast od februára, keďže domáca produkcia rástla už piaty mesiac po sebe.

Amerika: Index ekonomického optimizmu RealClearMarkets/TIPP vzrástol v novembri na 44,5 bodu, čo je najvyššia hodnota za posledných sedem mesiacov, z dvanásťročného minima 36,3 bodu v októbri. Napriek tomu sa index už 26 mesiacov po sebe pohybuje v záporných hodnotách. Šesťmesačný ekonomický výhľad, ktorý meria, ako spotrebitelia vnímajú vyhliadky ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch, sa zvýšil na 39,1 bodu z hodnoty 28,7 bodu, ktorá bola najnižšia od debutu tohto indexu vo februári 2001.

Prečítané: 318x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 2 dňami

Pokles akcií Meta a nervozita na trhoch

Shutterstock_1914701269
pred 3 dňami

Pokračujúce oživenie akciového trhu, Tesla aj Boeing si pripisujú zisky

FP
pred 4 dňami

Ekonomický prehľad: Ceny kryptomien sa stabilizujú, kým komodity čelia výzvam

FX pro
pred 5 dňami

Ekonomický prehľad: Zlato a ropa klesajú, kým Bitcoin zaznamenáva návrat

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.