Hlavný americký akciový index S&P 500 sa odrazil od 100-dňového kĺzavého priemeru a pohybuje sa v blízkosti hranice 4 400 bodov, ktorú počas piatkového obchodovania prerazil.
Hlavný americký akciový index S&P 500 sa odrazil od 100-dňového kĺzavého priemeru a pohybuje sa v blízkosti hranice 4 400 bodov, ktorú počas piatkového obchodovania prerazil.
Absolútna správa:
Európske akcie začali týždeň so stratami po tom, čo tento mesiac zaznamenali spolu s americkými veľké zisky, pričom obchodníci očakávajú najnovšie údaje o inflácii, vyjadrenia rečníkov z FEDu a výsledky maloobchodných predajcov. Index S&P 500 klesol pod kľúčovú hranicu 4 400, ktorú prelomil v piatok. Pokles nastal po tom, čo ukazovateľ zaznamenal deväť zelených dní z desiatich, čo je úroveň konzistencie, ktorá sa vyskytuje v menej ako 1 % prípadov v tomto storočí a naposledy bola pozorovaná na jeseň 2021. Dlhopisy klesli, pričom 10-ročné výnosy sa priblížili k hranici 4,7 %. Dolár vzrástol voči väčšine mien. Pondelkový pokles akcií prišiel po rall, ktorú hnal predpoklad investorov, že úrokové sadzby dosiahli vrchol. V prieskume Americkej asociácie individuálnych investorov podiel respondentov, ktorí tvrdia, že sú optimistickí, pokiaľ ide o akciový trh vyskočil o tri štvrtiny, zatiaľ čo podiel pesimistov klesol. Spoločnosť Nvidia, najhodnotnejší výrobca čipov na svete, aktualizuje svoj procesor H100 pre umelú inteligenciu. Spoločnosť Boeing otvorila dubajský letecký veľtrh prívalom nových objednávok na čele s obrovským záväzkom nakúpiť lietadlá v hodnote 52 miliárd dolárov spoločnosťou Emirates a zároveň naznačila možnosť ďalších objednávok, keďže Čína sa približuje k veľkej dohode o lietadlách 737 Max. Spoločnosť Exxon Mobil plánuje začať s výrobou lítia v Arkansase, čím chce vstúpiť na trh s kľúčovou zložkou veľkých batérií a prvýkrát v nedávnej histórii investovať do veľkého projektu ťažby nefosílnych palív.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Ceny výrobcov v Japonsku v októbri medziročne vzrástli o 0,8 %, čo predstavuje spomalenie rastu z 2,2 % v predchádzajúcom mesiaci, ktorý bol revidovaný smerom nahor, a je o niečo nižší ako trhové prognózy na úrovni 0,9 %. Išlo o najnižšiu infláciu cien výrobcov od deflácie vo februári 2021, čo znamenalo desiaty mesiac spomalenia tohto ukazovateľa v rade. Medzimesačne sa ceny výrobcov znížili o 0,4 %, čo bol zatiaľ piaty pokles v tomto roku.
EU: Rast maloobchodných tržieb v Turecku sa v septembri medziročne zvýšil o 13,8 %, čo je najmenej za posledných desať mesiacov. Stavebná produkcia na Slovensku v septembri medziročne vzrástla o 6 % oproti 4 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najväčší rast od februára, keďže domáca produkcia rástla už piaty mesiac po sebe.
Amerika: Index ekonomického optimizmu RealClearMarkets/TIPP vzrástol v novembri na 44,5 bodu, čo je najvyššia hodnota za posledných sedem mesiacov, z dvanásťročného minima 36,3 bodu v októbri. Napriek tomu sa index už 26 mesiacov po sebe pohybuje v záporných hodnotách. Šesťmesačný ekonomický výhľad, ktorý meria, ako spotrebitelia vnímajú vyhliadky ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch, sa zvýšil na 39,1 bodu z hodnoty 28,7 bodu, ktorá bola najnižšia od debutu tohto indexu vo februári 2001.
Prečítané: 573x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.