Európsky index Stoxx 600 sa drží na najvyššej úrovni od januára 2022, podporovaný výsledkami ropných spoločností. Ropa Brent a West Texas Intermediate sa v intradennom obchodovaní dotkli svojich najvyšších úrovní od novembra.
Európsky index Stoxx 600 sa drží na najvyššej úrovni od januára 2022, podporovaný výsledkami ropných spoločností. Ropa Brent a West Texas Intermediate sa v intradennom obchodovaní dotkli svojich najvyšších úrovní od novembra.
Absolútna správa:
Trhy otvorili týždeň na opatrnú nótu, keďže sa investori pripravovali na správy americkej centrálnej banky FED o výhľade úrokových sadzieb, ako aj na zverejňovanie ziskov spoločností. Medzi spoločnosťami, ktoré budú tento týždeň ohlasovať výsledky svojho hospodárenia patria Apple Inc., Microsoft Corp. a materská spoločnosť Google Alphabet Inc.
Index S&P 500 uzavrel tretí týždeň ziskov po tom, čo v piatok ukončil blízko svojho rekordného maxima a v pondelok sa obchodoval mierne v zelených číslach. Európsky index Stoxx 600 sa drží na najvyššej úrovni od januára 2022, podporovaný výsledkami ropných spoločností, keďže zvýšené napätie na Blízkom východe vyhnalo ceny ropy nahor. BP Plc, Shell Plc a TotalEnergies SE si pripísali približne 2 %.
Euro zaznamenalo mierny pokles a európske vládne dlhopisy posilnili kvôli rastúcim špekuláciám, že Európska centrálna banka by mohla začať znižovať úrokové sadzby do apríla.
V ázijskom obchodovaní sa zvýšila miera optimizmu podporená najnovšou sériou opatrení Číny na posilnenie jej akciového trhu.
Ropa Brent a ropa West Texas Intermediate sa v intradennom obchodovaní dotkli svojich najvyšších úrovní od novembra a potom sa stiahli späť. USA uviedli, že militanti podporovaní Iránom zabili troch členov jej armády a ďalších zranili pri útoku bezpilotnými lietadlami v Jordánsku, pričom prezident Joe Biden prisľúbil odvetu.
Nadchádzajúci týždeň bude veľmi dôležitý a bude sa niesť v znamení ohlásenia ziskov spoločností, centrálnych bánk a geopolitických rizík – to sú tri hlavné faktory, ktoré by mohli veľa vecí ovplyvniť. Aj keď je volatilita na trhoch stále relatívne nízka, je potrebný len jeden z týchto troch faktorov, aby to spôsobilo otrasy na trhu.
Výnos 10-ročných dlhopisov klesol o tri bázické body na 4,10 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o päť bázických bodov na 2,24 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o päť bázických bodov na 3,91 %.
Cena ropy West Texas Intermediate zaznamenala len malú zmenu.
Spotové zlato vzrástlo o 0,5 % na 2 029 USD za uncu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Index domácich cien v Singapure v decembri 2023 medziročne klesol o 1,1 %, čo znamenalo rok deflácie, hoci sa zmiernil z novembrového poklesu 2,9 %.
EÚ: Európska centrálna banka na svojom prvom zasadnutí v roku 2024 ponechala úrokové sadzby nezmenené na rekordne vysokých úrovniach a zaviazala sa ich udržiavať na dostatočne reštriktívnych úrovniach tak dlho, ako to bude potrebné na to, aby sa inflácia včas vrátila k jej 2-percentnému cieľu, a to aj napriek obavám o hroziacu recesia a postupné zmierňovanie inflačných tlakov.
US: Výnos 6-mesačných zmenkových dlhopisov USA bol 5,22 percenta. Historické maximum dosiahol výnos 6-mesačných dlhopisov vo februári 1982 na úrovni 15,67.
Prečítané: 633x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.