Inflácia PCE poklesla v USA o trochu viac ako sa predpokladalo, čo zvýšilo šance, že FED v budúcom roku pristúpi k agresívnejšiemu znižovaniu úrokových sadzieb.
Inflácia PCE poklesla v USA o trochu viac ako sa predpokladalo, čo zvýšilo šance, že FED v budúcom roku pristúpi k agresívnejšiemu znižovaniu úrokových sadzieb.
Absolútna správa:
Americké akcie zostali na ceste k osemtýždňovému rastu po tom, čo dobré údaje o inflácii zvýšili pravdepodobnosť, že FED výrazne zníži úrokové sadzby v budúcom roku. Index S&P 500 vzrástol o 0,4 % po tom, ako najnovšie údaje o inflácii naplnili očakávania. S&P 500 má tak našliapnuté k najdlhšej sérii ziskov za posledných 5 rokov. Nasdaq 100 je pripravený zaznamenať podobnú sériu. Americký dolár sa obchoduje na päťmesačnom minime, keďže investori počítajú s radikálnym znižovaním úrokových sadzieb. Ceny ropy rozšírili svoj najväčší týždenný zisk za posledné dva mesiace, keďže dopravné lode sa snažia obísť Červené more, aby sa vyhli militantným útokom. Spoločnosť Nike zaznamenala najhoršie výsledky, keď klesla až o 12 % v newyorskom obchodovaní po tom, čo výrobca športového oblečenia označil slabší výhľad predaja a zníženie nákladov až o 2 mld. EUR. Obchodníci so swapmi vsádzajú na to, že úrokové sadzby sa znížia v budúcom roku o viac ako 150 bázických bodov, čo je dvojnásobok toho, čo predpokladá americká centrálna banka.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Medziročná miera inflácie v Japonsku v novembri klesla na 2,8 % z 3,3 % v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na najnižšiu hodnotu od júla 2022. Miera jadrovej inflácie klesla z 2,9 % na 2,5 %, čo je najnižšia hodnota za posledných 16 mesiacov, čím sa zhodovala s konsenzom, ale zostala mimo 2-percentného cieľa Bank of Japan už 20. mesiac po sebe. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny znížili o 0,1 %, čo bol prvý pokles od februára, po októbrovom náraste o 0,7 %.
EU: Britská ekonomika v treťom štvrťroku 2023 medziročne vzrástla o 0,3 %, čo je polovica pôvodného odhadu 0,6 % a zodpovedá rastu v druhom štvrťroku, ktorý bol tiež revidovaný smerom nadol z 0,6 % na 0,3 %. Výdavky domácností sa zvýšili o 0,7 %, rovnako ako v prvom odhade, zatiaľ čo podnikové investície (2,3 % oproti 2,8 %) vzrástli menej, ako sa očakávalo, a vývoz (-6,8 % oproti -6,6 %) a dovoz (-0,1 % oproti 0,1 %) sa znížili. Na druhej strane, verejné výdavky boli revidované výrazne vyššie (2,3 % oproti 2,8 %).
Amerika: Medziročná miera inflácie PCE v USA sa v novembri znížila na 2,6 %, čo je najnižšia hodnota od februára 2021, z nadol revidovanej hodnoty 2,9 % v predchádzajúcom mesiaci a pod úrovňou prognóz 2,8 %. Výdavky na osobnú spotrebu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesli o 0,1 %, čo bol prvý pokles od júla 2022, a v porovnaní s trhovými projekciami a októbrovým nezmeneným údajom. Medzimesačná jadrová inflácia PCE, ktorá nezahŕňa potraviny a energie a je preferovaným ukazovateľom inflácie Fedu, bola medzitým stabilná na úrovni 0,1 % po októbrovom čítaní revidovanom nadol. A napokon, medziročná miera jadrovej inflácie sa spomalila z 3,4 % na 3,2 %, čo predstavuje čerstvé minimum od polovice roka 2021. PCE inflácia je Fedom preferovanou metrikou inflácie a novembrové údaje ukázali, že inflačné tlaky sa naďalej zmierňujú.
Prečítané: 673x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.