Prezidentka ECB označila júlové zasadnutie za dôležité. Núdzový stimul sa môže po marci 2022 zmeniť na „nový formát“.
Prezidentka ECB označila júlové zasadnutie za dôležité. Núdzový stimul sa môže po marci 2022 zmeniť na „nový formát“.
Absolútna správa:
Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová povedala investorom, aby sa pripravili na nové informácie týkajúce sa menových stimulov do 10 dní a naznačila, že v budúcom roku by mohli byť prijaté nové opatrenia na podporu ekonomiky eurozóny po ukončení súčasného núdzového programu nákupu dlhopisov. V rozhovore pre agentúru Bloomberg pár dní po tom, čo ECB zvýšila svoj inflačný cieľ na 2 % a pripustila, že môže tento cieľ prekročiť, uviedla Lagardová, že na zasadnutí Rady guvernérov 22. júla, na ktorom sa neočakávali žiadne veľké prekvapenia, budú „niektoré zaujímavé variácie a zmeny.“ „Bude to dôležité stretnutie,“ uviedla v nedeľu v Benátkach po stretnutí skupiny 20 ministrov financií a centrálnych bankárov. Neočakávane skorá revízia stratégie ECB z minulého týždňa sa okamžite podpísala na špekuláciách o plánoch centrálnej banky, pretože ekonomika eurozóny sa začína zotavovať z pandémie. Lagardová uviedla očakávanie, že súčasný plán nákupu dlhopisov ECB za 1,85 bilióna eur potrvá „minimálne“ do marca 2022. Potom by mohol nasledovať „prechod do nového formátu,“ uviedla bez bližšieho vysvetlenia. Napriek tomu odmietla potrebu diskutovať o tom, kedy by sa mohol núdzový stimul zmierniť, a uviedla, že pokiaľ ide o zotavenie, je iba „mierne optimistická“, pretože delta variant koronavírusu predstavuje hrozbu pre snahy o obnovenie normálneho života.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Albemarle Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,83 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +125,16 %). Spoločnosť Albemarle Corporation vyrába špeciálne chemikálie. Spoločnosť ponúka plasty, polyméry a elastoméry, ako aj čistiace prostriedky, poľnohospodárske zmesi, liečivá, fotografické chemikálie, vrtné zmesi a biocídy. Albemarle sa zameriava na lítium, bróm, rafinačné katalyzátory a aplikovanú povrchovú úpravu. Albemarle predáva svoje výrobky na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Spoločnosť Bytedance údajne po varovaniach čínskych regulátorov odložila plány na IPO. Peking sprísni pravidlá pre čínske firmy, ktoré chcú vstupovať na zahraničné akciové burzy. Dotknú sa technologických spoločností s viac ako miliónom užívateľov. Tie budú musieť požiadať o schválenie úrad pre kybernetickú bezpečnosť. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,25 %, Hang Seng +0,62 %, Nikkei 225 +2,25 %.
Španielsko investuje 4,3 miliardy eur, aby podporilo výrobu elektrických automobilov a batérií. Investícia je súčasťou veľkého národného programu výdavkov financovaného prevažne z fondov obnovy EÚ. Európska únia dnes uviedla, že odloží prijatie kontroverzného digitálneho poplatku kvôli rokovaniam o širšej minimálnej globálnej daňovej dohode, do ktorej zasiahnu najväčšie ekonomiky sveta. Plynovod Nord Stream 2, ktorý privedie ruský plyn do Európy a obíde Ukrajinu, bude dokončený v auguste a uvedený do prevádzky ešte tento rok. Aerolinka Ryanair plánuje v nasledujúcich troch rokoch prijať 2000 pilotov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,62 %, CAC 40 +0,46 %, DAX +0,65 %.
Vesmírna loď spoločnosti Virgin Galactic so zakladateľom firmy Richardom Bransonom na palube úspešne absolvovala svoj prvý skúšobný let s kompletnou šesťčlennú posádkou. Americká ministerka financií Janet Yellenová očakáva, že zmeny v zdaňovaní globálnych firiem dostanú zákonodarcovia na schválenie až na jar budúceho roka. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,37%, S&P 500 +0,35 %, NASDAQ +0,21 %.
Prečítané: 1289x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.