Americké akcie si udržali zisky po tom, čo štvrtkové údaje signalizovali, že ekonomika sa uberá správnym smerom, čo upevnilo stávky na perspektívne zníženie úrokových sadzieb zo strany FEDu.
Americké akcie si udržali zisky po tom, čo štvrtkové údaje signalizovali, že ekonomika sa uberá správnym smerom, čo upevnilo stávky na perspektívne zníženie úrokových sadzieb zo strany FEDu.
Absolútna správa:
Index Nasdaq 100 znížil svoj vyše 1-percentný nárast po tom, ako ho stredajší výpredaj zrazil z rekordných maxím. Index S&P 500 vzrástol o 0,7 %. Dlhopisy klesali, pričom sadzba amerických dvojročných dlhopisov sa pohybovala okolo 4,35 %, zatiaľ čo desaťročné dlhopisy vzrástli na 3,88 %. Medzi najväčšie zisky patrili spoločnosti Micron Technologies a Cintas Corp. ktoré vzrástli o viac ako 6 % po tom, čo ich štvrťročné príjmy prekonali prognózy. Spoločnosť Salesforce pozdvihla predpoveď banky Morgan Stanley, podľa ktorej sa táto softvérová firma vyšplhá na rekordnú úroveň. Niektorí pozorovatelia trhu obviňovali zo stredajšieho prepadu amerických akcií takzvané opcie na nulový deň alebo ODTE, pričom poznamenali, že veľké objemy "put" opcií pravdepodobne viedli držiteľov opcií k tomu, aby sa zbavili podkladových akcií. Mnohí však tvrdia, že širší obraz spomaľujúcej sa inflácie a stávok na zníženie sadzieb znamená, že takéto skoky budú krátkodobé. Prezident filadelfského Fedu Patrick Harker sa v stredu pridal k presvedčeniu o znižovaní sadzieb, keď povedal, že je dôležité, aby úrokové sadzby smerovali nižšie, hoci varoval, že centrálna banka by nemala postupovať príliš rýchlo Prezident filadelfského Fedu Patrick Harker sa v stredu pridal k presvedčeniu o znižovaní sadzieb, keď povedal, že je dôležité, aby úrokové sadzby smerovali nižšie, hoci varoval, že centrálna banka by nemala postupovať príliš rýchlo. Výsledky spoločnosti Nike Inc, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu, by mali poskytnúť informácie o stave amerických spotrebiteľov. Piatok prinesie údaje o HDP Spojeného kráľovstva, spotrebiteľský sentiment v USA a jadrový index cien výdavkov na osobnú spotrebu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Priame zahraničné investície (PZI) do Číny sa za prvých jedenásť mesiacov roka 2023 medziročne znížili o 10 % na 145,51 miliardy USD, čo je znakom toho, že zahraniční investori sa do krajiny po Covide ešte úplne nevrátili, zatiaľ čo nálada v súvislosti s oživením Číny zostáva slabá. Priame zahraničné investície sa zvýšili zo Spojeného kráľovstva (93,9 %), Francúzska (93,2 %), Holandska (34,1 %), Švajčiarska (23,3 %) a Austrálie (14,3 %).
EU: Ukazovateľ výrobnej klímy vo Francúzsku vzrástol v decembri 2023 na 100, čo je najvyššia hodnota od júla, z 99 v predchádzajúcom mesiaci a nad trhovými prognózami 98. Zlepšila sa bilancia priemyselníkov v oblasti minulej výroby (0 oproti -9) a zásob hotových výrobkov (14 oproti 13), zatiaľ čo bilancia celkových objednávok zostala nezmenená (na úrovni -17) spolu s ďalším nárastom zahraničných objednávok (-5 oproti -6). Na druhej strane sa hodnotenie výrobcov zhoršilo, pokiaľ ide o očakávania v oblasti osobnej produkcie (4 vs. 6) a vývoj predajných cien (-3 vs. -2). Okrem toho ukazovateľ merajúci vnímanú ekonomickú neistotu klesol na 25 z novembrových 28.
Amerika: Americká ekonomika v treťom štvrťroku 2023 vzrástla ročne o 4,9 %, čo je o niečo menej ako 5,2 % v druhom odhade, ale zodpovedá 4,9 %, ktoré boli pôvodne uvedené v predbežnom odhade. Stále však ide o najvýraznejší rast od 4. štvrťroka 2021. Spotrebiteľské výdavky vzrástli menej, než sa pôvodne očakávalo (3,1 % oproti 3,6 % v druhom odhade), ale aj tak zostali najväčším prírastkom od 4. štvrťroka 2021. Spomalenie bolo spôsobené najmä výdavkami na služby.
Prečítané: 632x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.