Miera inflácie v spojených štátoch amerických na svojich maximách za poslednú dekádu.
Miera inflácie v spojených štátoch amerických na svojich maximách za poslednú dekádu.
Absolútna správa:
Americké akcie klesajú naďalej v dôsledku vysokého prekročenia miery inflácie ktorú očakával trh .Tento jav zvyšuje obavy z hodnoty cenných papierov s pevným výnosom , že sa v budúcnosti znížia a Federálny rezervný systém bude nútený sprísniť monetárnu politiku v blízkej budúcnosti . Ročná miera inflácie vzrástla na 4,2% čo je najvyššia miera inflácie za posledných 13 rokov . Inflácia presahuje prognózy ktoré predpovedali mieru 3,6% . Zaznamenali sme mesačný nárast o 0,8% čo predstavuje najväčší nárast od roku 2009 a mesačná jadrová inflácia stúpla o 0,9% . V tomto prípade o najväčší mesačný nárast od roku 1996. Akcie technologických spoločností vykázali najhorší výsledok. Cyklické akcie sa taktiež obchodovali na nižšej úrovni . Obavy na trhoch sa netýkajú len Spojených Štátov. Spoločne s mnohými vládami USA podporovala príjmy domácností v čase keď ľudia neboli ochotný alebo schopný utrácať ako za bežných okolností . Nastalo hromadenie úspor a po očkovaní sa otvorí ekonomika . Ak dôjde k pretrvávajúcemu narušenie dodávateľských reťazcov , nastane tlak a to zvýši ceny .Fed doteraz uviedol , že rast inflácie je spôsobený pravdepodobne prechodnými faktormi a očakávania týkajúce sa budúcej inflácie sú dobre ukotvené .
Investori zarobili na:
Naj rastovou spoločnosťou z indexu S&P 500 sa stala druhý deň po sebe spoločnosť NORTONLIFELOCK INC., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,19 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +48,11 %). Dôvodom prudkého rastu boli hospodárske výsledky, ktoré spoločnosť zverejnila v utorok a akcia na tom ťažila aj ďalší obchodný deň. Spoločnosť NortonLifeLock poskytuje riešenia kybernetickej bezpečnosti. Spoločnosť ponúka riešenia, ktoré zákazníkom umožňujú chrániť ich zariadenia, súkromie, identitu a domáce siete. NortonLifeLock pôsobí celosvetovo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Stred obchodného týždňa bol pomerne bohatý na makroekonomické dáta. Prvé makroekonomické dáta prišli z krajiny vychádzajúceho slnka. Japonský index merajúci ekonomický sentiment zrástol o 3,2 % pričom v predchádzajúcom mesiaci vykázal poklesol o 1,7 %. Čínsky počet poskytnutých úverov na medziročnej báze vzrástol o 12,3 %, pričom analytici očakávali rast až o 12,5 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,43 %, Hang Seng +0,78 %, Nikkei 225 -1,61 %.
Miera spotrebiteľských cien v Nemecku vzrástla medziročne na 2 % v apríli 2021. Tento rast je v súlade s predbežnými odhadmi po marcovom náraste o 1,7%. Bola to najvyššia miera inflácie od apríla 2019 . Táto situácia nastala v dôsledku ukončenia dočasného zníženia sadzby DPH. Znížené sadzby DPH vošli do účinnosti 1.júla 2020 na obdobie 6 mesiacov ako súčasť vládnych opatrení na podporenie ekonomiky počas pandémie. Miera inflácie vo Francúzsku na medziročnej báze vzrástla o 1,2 %, čo bolo o niečo mierne ako prvotné odhady na úrovni 1,3 %. Britská priemyselná produkcie vzrástla o na medziročnej báze o 4,8 %, čo prekonalo očakávania na úrovni 3,8 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,03 %, CAC 40 +0,19 %, DAX +0,20 %.
Ako sme spomínali vyššie dnešná najdôležitejšia správa, ktorá bola zverejnená bola miera inflácie, ktorá výrazne prekonala očakávania analytikov. Zásoby ropy dnes poklesli o 0,4 milióna barelov, očakávania boli nastavené na úrovni 2,8 milióna. Údaje o deficite federálneho rozpočtu boli na úrovni – 226 miliárd USD za mesiac apríl pričom podľa prvotných očakávani mal by na úrovni 220 miliárd USD. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,99 %, S&P 500 -2,15 %, NASDAQ -2,67 %.
Prečítané: 1023x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.