Výnosy dlhopisov klesli, keďže spomalenie inflácie posilnilo stávky, že cyklus agresívneho zvyšovania sadzieb Fedu sa skončil.
Výnosy dlhopisov klesli, keďže spomalenie inflácie posilnilo stávky, že cyklus agresívneho zvyšovania sadzieb Fedu sa skončil.
Absolútna správa:
Vrámci rozsiahleho rastu vzrástol index S&P 500 o viac ako 1,5 %. Zisky viedli mega-spoločnosti citlivé na sadzby, pričom spoločnosť Tesla vzrástla o 4,5 % a Nvidia predĺžila svoj rast už 10. deň v rade, čo je najdlhšia víťazná séria od roku 2016. Index malých spoločností Russell 2000 poskočil o 4 %. Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov klesli o približne 20 bázických bodov na 4,85 % a smerovali k najväčšiemu prepadu od mája. Dolár klesol najviac za posledné štyri mesiace. Obchodníci budú sledovať aj ďalšiu sériu vyhlásení Fedu rečníkov počas celého dňa, aby sa dozvedeli ich názory na najnovšie údaje a na to, ako ovplyvnia ďalšie kroky centrálnej banky, najmä pokiaľ ide o výhľad znižovania sadzieb. Prezident banky Fed v Richmonde Thomas Barkin povedal, že nie je presvedčený, že inflácia je na jasnej ceste k cieľu centrálnej banky 2 % cieľu napriek "skutočnému pokroku" pri obmedzovaní cenových tlakov v posledných mesiacoch. Investori sa k dlhopisom postavili najpriaznivejšie od globálneho finančnej krízy na základe "veľkého presvedčenia", že sadzby sa budú pohybovať nižšie v roku 2024.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Index spotrebiteľského sentimentu Westpac-Melbourne Institute v Austrálii klesol v novembri 2023 o 2,6 % na 79,9 bodu z októbrových 82 bodov, čím sa vrátil na veľmi pesimistickú úroveň, keďže novembrové zvýšenie sadzieb RBA vyvolalo opätovný tlak na rodinné financie a vyvolalo obavy z rastúcich životných nákladov aj z vyhliadok na ďalšie zvyšovanie sadzieb. Austrálsky index podnikateľskej dôvery NAB klesol v októbri 2023 na -2 zo zostupne revidovanej nezmenenej hodnoty v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na najnižšiu hodnotu od mája v dôsledku poklesu vo väčšine odvetví.
EU: Takzvaná upravená experimentálna miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve bola v troch mesiacoch do septembra 2023 na úrovni 4,2 %, teda nezmenená oproti obdobiu od apríla do júna a v súlade s očakávaniami trhu. Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko vzrástol o ďalších 10,9 bodu a v novembri 2023 dosiahol hodnotu +9,8 bodu, čím prekonal očakávania trhu na úrovni +5,0 bodu.
Amerika: Ročná miera inflácie spotrebiteľských cien v USA, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa v októbri 2023 znížila na viac ako dvojročné minimum 4 % zo 4,1 % v predchádzajúcom mesiaci, pričom trhy očakávali, že zostane stabilná na úrovni 4,1 %. Ročná miera inflácie v USA sa v októbri 2023 spomalila na 3,2 % z 3,7 % v septembri aj auguste a bola nižšia ako trhové projekcie na úrovni 3,3 %. Jadrové spotrebiteľské ceny v USA, ktoré nezahŕňajú volatilné položky, ako sú potraviny a energie, v októbri 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástli o 0,2 %, čo bolo pod trhovými očakávaniami rastu o 0,3 % a spomalenie oproti septembrovému rastu o 0,3 %. Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch sa v októbri nezmenili po septembrovom náraste o 0,4 % a v porovnaní s trhovými očakávaniami sa zvýšili o 0,1 %.
Prečítané: 732x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.