Americké akcie z technologického sektora zaznamenávajú pokles aj v dnešnom obchodnom dni.
Americké akcie z technologického sektora zaznamenávajú pokles aj v dnešnom obchodnom dni.
Absolútna správa:
Akcie v technologickom sektore zaznamenávajú pokles aj v dnešnom obchodnom dni. Jedným z hlavných dôvodov poklesu je strach z nárastu inflácie. Tieto obavy podporujú aj rastúce ceny komodít. Technologicky silný index Nasdaq 100 po prvý raz poklesol v troch obchodných dňoch za sebou uprostred narastajúceho strachu z inflácie, ktorá môže ohroziť príjmy z dlhodobého horizontu typické pre tento sektor. Tomuto zodpovedá aj zníženie investičného odporúčania od spoločnosti Citigroup pre technologické spoločnosti Alphabet a Facebook. Nárast ceny komodít zintenzívňuje diskusiu ohľadom rastúcej inflácie pred stredajšou správou o CPI z USA, ktorá by podľa očakávaní mala potvrdiť zvýšenie inflačných tlakov za mesiac apríl. Silné čísla spotrebiteľského indexu by mohli vyvolať ďalšie obavy ohľadom inflačného vývoja v USA. To by mohlo v nasledujúcich dňoch zvýšiť rizikový apetít na trhu. Avšak je možné, že investori využijú aktuálne poklesy v technologickom sektore, čo by pomohlo stabilizovať cenu akcií v tomto segmente.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Viatris Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,03 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -61,98 %). Dôvodom prudkého rastu boli dobré hospodárske výsledky spoločnosti za prvý štvrťrok roku 2021. Viatris Inc. je globálna zdravotnícka spoločnosť založená kombináciou spoločností Mylan a Upjohn. Spoločnosť má rozmanité portfólio zahŕňajúce značkové výrobky, kľúčové značky, značkové a komplexné generiká, biologicky podobné lieky a voľnopredajné produkty v širokej škále terapeutických oblastí.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ekonomika Saudskej Arábie klesla v prvom kvartály roku 2021 medziročne o 3,3 %. Japonskej priemyselnej spoločnosti Panasonic klesol medziročný prevádzkový zisk o 40 %. Firma očakáva navýšenie zisku vo finančnom roku 2022. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,07 %, Hang Seng -0,05 %, Nikkei 225 +0,55 %.
Priemyselná výroba na Slovensku rástla v marci medziročne o 24,5 %, čím prekonala odhady trhu. Ekonomická aktivita vo Francúzsku by sa mala vrátiť na pred pandemické úrovne v prvom polroku budúceho roka. Nálada investorov v eurozóne stúpla v máji na najvyššiu hodnotu od marca 2018. Dopomohlo k tomu zlepšenie budúcich očakávaní ohľadom ekonomického vývoja. Britská libra sa dnes dostala na najsilnejšie úrovne za posledné dva mesiace. Toto bolo podporené kombináciou slabšieho dolára a výsledkami v škótskych voľbách. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,27 %, CAC 40 +0,01 %, DAX +0,00 %.
Americká ministerka financií Yellenová uviedla, že fiškálne nástroje, ktoré majú udržať štátny dlh pred prelomením limitu daného Kongresom, by mohli byť vyčerpané už tento rok v lete. Výnosy na 10 ročných amerických dlhopisoch dnes rástli približne o 1,5 percenta. Spoločnosť Amazon zahájila emisiu dlhopisov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,10%, S&P 500 -1,04 %, NASDAQ -2,55 %.
Prečítané: 1429x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.