Saudská Arábia a Rusko majú rozdielne názory na produkciu ropy. Pred stretnutím OPEC+ sú rokovania o iránskej jadrovej dohode v patovej situácii.
Saudská Arábia a Rusko majú rozdielne názory na produkciu ropy. Pred stretnutím OPEC+ sú rokovania o iránskej jadrovej dohode v patovej situácii.
Absolútna správa:
Cena ropy dnes vzrástla, zatiaľ čo investori a obchodníci čakajú na kľúčové stretnutie medzi producentmi OPEC+, ktoré môže odhaliť kolektívne zvýšenie produkcie v dôsledku patovej situácie v iránskych jadrových rozhovoroch. Aliancia OPEC+ sa zíde už zajtra cez videokonferenciu. Zatiaľ čo Rusko zvažuje návrh na zvýšenie produkcie, Saudská Arábia naznačila, že uprednostňuje opatrnejší prístup. Rokovania o iránskom jadrovom programe medzitým čelia vyhliadkam opätovných zdržaní, ktoré vyvracajú pravdepodobnosť rýchleho vrátenia dodávok štátu. Ceny ropy by mali mať za sebou najlepší prvý polrok od roku 2009, keď sa kľúčové ekonomiky ako USA, Veľká Británia a Čína zotavujú z pandémie. OPEC+ tvrdí, že trh bude po zvyšok tohto roka v deficite, ak udrží stabilnú produkciu, ale rozšírenie variantu delta by mohlo ohroziť formovanie oživenia globálneho dopytu. Americkí producenti bridlíc zostávajú disciplinovaní v oblasti svojich výdavkov a nebudú premáhať OPEC, pretože kartel uvažuje o prinavrátení náhradných zásob na trh, uviedol v stredu v predstavení analytikov ConocoPhillips Ryan Lance. V USA sa zásoby ropy minulý týždeň prepadli na najnižšiu úroveň od marca 2020, vyplýva zo stredajšej správy EIA. Zásoby v najväčšom skladovacom uzle v Cushingu v Oklahome poklesli, zatiaľ čo sa zvýšili dodávky benzínu. Produkcia OPEC v júni podľa viedenského konzultanta JBC stúpla o 710 000 barelov denne na 26,27 milióna barelov denne. Zvýšenie viedla Saudská Arábia, ktorá zvýšila ponuku o 450 000 barelov denne na 8,9 milióna barelov denne.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Cabot Oil & Gas Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,25 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -32,44 %). Dôvodom tohto rastu boli správy, že spoločnosť Cimarex Energy pred oznámením akvizície s Cabot Oil & Gas rokovala s jej ďalšími 5 konkurentmi. Cabot Oil & Gas Corporation je nezávislá ropná a plynárenská spoločnosť, ktorá ťaží a hľadá zásoby ropy a zemného plynu nachádzajúce sa v Severnej Amerike.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínsky kompozitný index nákupných manažérov mierne poklesol v júni z 51 bodov na 50,9 bodov, očakával sa pokles na 50,8 bodov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,65 %, Hang Seng -0,57 %, Nikkei 225 -0,07 %.
HDP Veľkej Británie pokleslo v prvom kvartáli 2021 oproti 4.Q 2020 o 1,6 % oproti očakávaniam na úrovni -1,5 %. Na medziročnej báze pokleslo o 6,1 % v súlade s očakávaniami. Miera nezamestnanosti v Nemecku stagnovala v júni na úrovni 5,9 % v súlade s očakávaniami. Spotrebiteľská inflácia v eurozóne podľa odhadu mierne spomalila, keď v júni mierne klesla z 2,0 % na 1,9 % medziročne. Nemecký koncern Hella, ktorý sa venuje svetelnej technike a elektronike pre automobilový priemysel, presunie na Slovensko vývoj zadných svetlometov na autá. Vytvorí tým zhruba 100 pracovných miest. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,05 %, CAC 40 -0,91 %, DAX -1,02 %.
Zásoby ropy v USA klesli predchádzajúci týždeň o 6,718 mil. barelov, čo je viac ako očakávaný pokles o 4,686 mil. barelov. Ide už o deviaty týždeň poklesu zásob ropy v rade. Medzinárodný cestovný ruch bude tento rok stagnovať, s výnimkou niektorých západných trhov, čo spôsobí stratu až 2,4 bil. USD. Uviedla to dnes štúdia OSN, podľa ktorej sa neočakáva úplné oživenie sektora až do roku 2023. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,61 %, S&P 500 +0,13 %, NASDAQ -0,17 %.
Prečítané: 1380x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.