Index S&P 500 zaznamenal svoj piaty nárast za sebou, pripísal si o 0,5 %.
Akciové trhy potiahol nahor rad ziskov spoločností, ktoré prekonali prognózy, a očakávania investorov týkajúce sa znižovania úrokových sadzieb v eurozóne.
Index S&P 500 zaznamenal svoj piaty nárast za sebou, pripísal si o 0,5 %.
Akciové trhy potiahol nahor rad ziskov spoločností, ktoré prekonali prognózy, a očakávania investorov týkajúce sa znižovania úrokových sadzieb v eurozóne.
Absolútna správa:
Index S&P 500 zaznamenal svoj piaty nárast za sebou a vzrástol o 0,5 %, zatiaľ čo technologicky orientovaný Nasdaq Composite vzrástol o 0,2 %. Dow Jones Industrial Average si pripísal 0,6 %.
Akciové trhy potiahol nahor rad ziskov spoločností, ktoré prekonali prognózy, a očakávania, že úrokové sadzby v eurozóne začnú od apríla postupne klesať.
Pozitívny sentiment mierne narušil gigant v oblasti elektrických vozidiel Tesla, ktorý sa prepadol o 12,1 % po tom, čo vedenie spoločnosti varovalo, že predaje jeho produktov sa tento rok bude uberať „výrazne nižším“ tempom.
Intel Corp. klesol o viac ako 11 % v pre-market obchodovaní po pochmúrnej predpovedi, ktorá tiež dostala pod tlak ďalšie technologické akcie vrátane Advanced Micro Devices Inc. a Nvidia Corp.
Naopak, akcie výrobcu luxusných doplnkov Louis Vuitton vyskočili o 10 % vďaka silnému nárastu predaja za štvrtý štvrťrok. Luxusné spoločnosti z odvetvia ako Moncler SpA a Richemont tiež zažili rally, po tom, čo stratégovia Barclays Plc zlepšili svoje odporúčania týkajúce sa európskych luxusných titulov.
Európsky index Stoxx 600 zaznamenal nárast 1,13%.
Čínske a hongkonské akcie klesli po najväčšej trojdňovej rally od roku 2022, po ochladení reakcie na nové stimulačné signály z Pekingu.
Na akciových trhoch stále prevláda optimizmus, čoho znakom je aj to, že v týždni do 24. januára investori nasmerovali 17,6 miliardy dolárov do globálnych akciových fondov.
Trhy už do veľkej miery počítajú so scenárom tzv. mäkkého pristátia americkej ekonomiky.
Zdá sa, že Fedu sa darí znižovať infláciu. Naznačujú to aj prekvapivo vysoké štvrtkové údaje o hrubom domácom produkte v krajine. Tento scenár vyzerá jednak priaznivo pre zisky firiem a prináša výhody aj pre trh s dlhopismi.
Výnos 10-ročných dlhopisov klesol o dva bázické body na 4,10 %.
Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o tri bázické body na 2,26 %.
Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o tri bázické body na 3,95 %.
Cena ropa West Texas Intermediate klesla o 0,8 % na 76,45 USD za barel
Spotové zlato nezaznamenalo výraznejšiu zmenu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Hlavný index spotrebiteľských cien pre oblasť Ku v Tokiu v Japonsku vzrástol v januári 2024 medziročne o 1,6 %, pričom sa spomalil z 2,1 % v decembri a dostal sa pod očakávania trhu 1,9 %.
EÚ: Firemné úvery v eurozóne vzrástli v decembri 2023 medziročne o 0,4 % na 5,15 bilióna EUR po tom, čo sa v novembri nezmenili.
US: Základný cenový index v Spojených štátoch sa v decembri medzimesačne zvýšil na 0,20 percenta z 0,10 percenta v novembri 2023.
Prečítané: 608x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.