Nové údaje o zamestnanosti povzbudzujú obchodníkov a zvyšujú stávky, že Fed bude znižovať úrokové sadzby.
Nové údaje o zamestnanosti povzbudzujú obchodníkov a zvyšujú stávky, že Fed bude znižovať úrokové sadzby.
Absolútna správa:
Pokladničné poukážky v utorok pokračovali v raste, keďže ďalšie ochladenie na trhu práce posilnilo špekulácie, že Federálny rezervný systém bude môcť v budúcom roku znížiť úrokové sadzby, aby zabránil recesii. Výnosy klesli naprieč celou americkou krivkou po tom, ako údaje ukázali, že počet voľných pracovných miest klesol na najnižšiu úroveň od marca 2021. Obavy z príliš rýchleho očakávania uvoľnenia politiky zo strany investorov sa znovu objavili tento týždeň - čo poukazuje na riziká, ktorým obchodníci čelia, keď zvyšujú stávky, že spomaľujúci sa rast a inflácia prinútia Fed vykonať obrat v politike. Je to stávka, ktorá sa môže veľmi vyplatiť, ak sa zníženie sadzieb uskutoční - alebo sa obráti proti nim, ak sa tvorcovia politiky rozhodnú udržať náklady na pôžičky na vyššej úrovni dlhšie. Údaje o zamestnanosti v USA, ktoré budú zverejnené koncom týždňa, sa považujú za kľúčový prvok skladačky na pochopenie ekonomiky a rizika, že rast miezd bude fanúšikom inflácie, čo povedie k vyšším nákladom na pôžičky po dlhšiu dobu. Spoločnosť Johnson & Johnson očakáva rast prevádzkových tržieb o 5 % až 6 % v roku 2024, keďže jeho najpredávanejší liek na psoriázu začína čeliť generickej konkurencii mimo USA. Spoločnosť CVS Health plánuje zmeniť spôsob, akým jej viac ako 9 tis. lekární dostáva platbu pomocou nového modelu úhrad, ktorého cieľom je zjednodušiť stanovovanie cien liekov. Londýnska burza cenných papierov London Stock Exchange Group Plc zaznamenala tretí výpadok v priebehu niekoľkých mesiacov, keď bolo zastavené obchodovanie s približne 2 000 menšími akciami, čím sa zvýšili nedávne problémy prevádzkovateľa burzy.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Hrubý domáci produkt (HDP) v Južnej Kórei sa v treťom štvrťroku 2023 zvýšil o 1,40 % v porovnaní s rovnakým štvrťrokom predchádzajúceho roka po 0,9 % raste v prvom aj druhom štvrťroku. Index spotrebiteľských cien v Južnej Kórei sa v novembri 2023 medziročne zmiernil na 3,3 % z 3,8 % v predchádzajúcom mesiaci a výrazne zaostal za prognózami rastu o 3,7 %. Austrálska rezervná banka počas svojho posledného tohtoročného zasadania podľa všeobecných očakávaní ponechala svoje peňažné sadzby na úrovni 4,35 %.
EU: HCOB PMI v službách eurozóny bol v novembri 2023 revidovaný na 48,7 bodu z predbežných 48,2 bodu v porovnaní s októbrovou hodnotou 47,8 bodu. Index PMI služieb S&P Global/CIPS v Spojenom kráľovstve bol v novembri 2023 revidovaný mierne nahor na 50,9 bodu z predbežného odhadu 50,5 bodu a októbrových 49,5 bodu.
USA: S&P Global US Composite PMI bol v novembri 2023 potvrdený na úrovni 50,7, teda na nezmenenej úrovni oproti trojmesačnému maximu z predchádzajúceho mesiaca, čo naznačuje mierny nárast podnikateľskej aktivity. Index S&P Global US PMI v službách bol v novembri 2023 potvrdený na úrovni 50,8, čo je najvyššia hodnota za posledné štyri mesiace, z októbrovej hodnoty 50,6. Počet voľných pracovných miest sa v októbri 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 617 000 na 8,733 milióna, čo predstavuje najnižšiu úroveň od marca 2021 a pokles pod trhový konsenzus 9,3 milióna.
Prečítané: 788x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.