Federálny rezervný systém vydal toto leto očakávanú správu o možnom vytvorení digitálneho dolára.
Federálny rezervný systém vydal toto leto očakávanú správu o možnom vytvorení digitálneho dolára.
Absolútna správa:
Federálny rezervný systém vydal toto leto očakávanú správu o možnom vytvorení digitálneho dolára, viceprezident centrálnej banky pre dohľad v pondelok uviedol, že o tejto myšlienke má značné pochybnosti. Guvernér Fedu Randal Quarles vyjadril skepsu voči väčšine argumentov v prospech digitálnej meny centrálnej banky. Navrhovatelia digitálneho dolára tvrdia, že by mohol urýchliť platobné systémy, najmä na medzinárodnej úrovni. Uvádzajú tiež výhody pre nebankové subjekty alebo banky s nízkym príjmom, ktoré nemajú prístup k existujúcemu systému digitálnych platieb. Pri oznámení štúdie predseda Fedu Jerome Powell v máji uviedol, že „sa zameriava na zaistenie bezpečného a efektívneho platobného systému, ktorý poskytuje široké výhody americkým domácnostiam a podnikom a zároveň zahŕňa inovácie.“ Obhajcovia CBDC sa obávajú, že Fed by mohol stratiť svoje miesto v globálnom finančnom systéme, ak nebude držať krok so svetovým progresom, pričom hegemónia amerického dolára ako svetovej rezervnej meny bude nakoniec ohrozená. "Potenciálne výhody CBDC Federálneho rezervného systému sú nejasné," uviedol Quarles v pripravovaných poznámkach k Utah Bankers Association. Tvrdí že systém CBDC by naopak mohol predstavovať významné riziká.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Etsy, Inc. ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,36 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1862,61 %). Spoločnosť Etsy, Inc. poskytuje služby elektronického obchodu. Spoločnosť ponúka ručne vyrobené predmety, umenie a spotrebný materiál, ako aj bežné predmety, ako sú odevy, domáce potreby, papierové výrobky, sviečky, tašky a kabelky a výrobky z dreva. Etsy slúži zákazníkom v celej Amerike.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Obchodný deficit v Hongkongu sa medziročne v máji 2021 takmer zdvojnásobil na 25,5 miliardy HKD z 13,7 miliárd HKD. Dovoz medziročne stúpol o 26,5% na 419,3 miliárd HKD. Malajzijský premiér Muhyiddin Yassin v pondelok ohlásil balík pomoci vo výške 150 miliárd ringgitov (36,22 miliárd dolárov) vrátane hotovostnej pomoci a mzdových dotácií, deň po predĺžení celonárodného lockdownu na neurčito s cieľom čeliť prepuknutiu nákazy COVID-19. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,22 %, Hang Seng -0,07 %, Nikkei 225 -0,06 %.
Nórsky maloobchod vzrástol v máji 2021 o 5,8%, čo je najviac od januára 1991, najväčší príspevok k celkovému rastu priniesli obchody s odevmi. Cena importu v Nemecku v máji 2021 medziročne vzrástla o 11,8 percenta a prekonala prognózy trhu s rastom 11,3 percenta. Išlo o najväčší medziročný nárast cien dovozu od októbra 1981, ktorý odrážal najmä posledné snahy o opätovné otvorenie ekonomiky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,75 %, CAC 40 -0,98 %, DAX -0,34 %.
Výnos americkej 10-ročnej pokladničnej poukážky sa na konci júna držal nad 1,5% a zostal vysoko nad štvormesačným minimom 1,36%, ku ktorému sa minulý týždeň priblížil, keď sa úradníci amerického Fedu snažili upokojiť finančné trhy. Nedávny cenový výkyv je dočasný a nedôjde k okamžitému sprísneniu menovej politiky. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,44 %, S&P 500 +0,24 %, NASDAQ +0,98 %.
Prečítané: 1432x
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.