Cena akcií ku koncu týždňa skôr stagnovali, volatilné boli ceny ropy, ktorá si za dnes odpísala skoro 2 % a je na najnižšej úrovni od začiatku roka.
Cena akcií ku koncu týždňa skôr stagnovali, volatilné boli ceny ropy, ktorá si za dnes odpísala skoro 2 % a je na najnižšej úrovni od začiatku roka.
Absolútna správa:
Cena ropy sa za tento týždeň prepadla o 15 %. Pokles nastal z viacerých dôvodov, predovšetkým vstúpili v platnosť európske sankcie voči Rusku a takisto vstúpil do platnosti cenový strop na ruskú ropu vo výške 60 dolárov za barel. Tento strop je však príliš vysoko aby výraznejšie ovplyvnil ruské príjmy ropy. Svetová ekonomika sa takisto pozerala na index cien výrobcov, ktoré rástli 0,3 % čo bola predposledná správa pred zasadnutím amerických centrálnych bankárov v stredu 14.12.2022. Rozhodovať budú o zvýšení úrokovej sadzby, ktoré sa očakáva vo výške 50 bázických bodov. Konečné slovo bude mať správa o medziročnej inflácií za november, ktorá vyjde v deň predtým. Zvýšenie o viac ako 50 bodov by mohlo spôsobiť strach o agregátny dopyt na rok 2023 a ekonomickú aktivitu, čo by tlačilo na ďalší pokles cien ropy.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Paramount Global, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,08 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -66,90 %). Paramount Global pôsobí ako mediálna spoločnosť. Spoločnosť vyrába a distribuuje zábavný obsah prostredníctvom štúdií, sietí streamovacích služieb, živých podujatí a tovaru. Paramount Global operuje po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná inflácia v Číne klesla v novembri 2022 na 1,6 % z 2,1 % v predchádzajúcom mesiaci, čo zodpovedá konsenzu trhu. Bolo to najnižšie číslo od marca, najmä v dôsledku prudkého spomalenia cien potravín. Medzimesačne klesli spotrebiteľské o 0,2 %. Ceny čínskych výrobcov klesli v novembri 2022 medziročne o 1,3 %, rovnakým tempom ako v predchádzajúcom mesiaci, v porovnaní s prognózami poklesu o 1,4 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,99 %, Hang Seng +2,32 %, Nikkei 225 +1,18 %.
Hrubý domáci produkt Ukrajiny klesol v treťom štvrťroku 2022 medziročne o 30,8 percenta, čím sa zmiernil z poklesu o 37,2 percenta v druhom štvrťroku, keďže krajina naďalej znášala ruskú vojenskú agresiu, ktorá sa začala vo februári tohto roka. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,54 %, CAC 40 +0,46 %, DAX + 0,74 %.
Index výrobných cien pre konečný dopyt v USA vzrástol v novembri 2022 medzimesačne o 0,3 %, rovnako ako v októbri revidovaný nárast o 0,3 % a nad trhové prognózy o 0,2 %. Nálada spotrebiteľov podľa University of Michigan pre USA nečakane vyskočila na 59,1 v decembri z novembrových 56,8, čím prekonala predpovede trhu 56,9. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,90 %, S&P 500 -0,73 %, NASDAQ -0,70 %.
Prečítané: 1157x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.