V rámci najnovšieho vývoja na trhu zaznamenali akcie pokles, keďže výnosy štátnych dlhopisov prudko vzrástli a americký dolár dosiahol najvyššiu hodnotu od marca.
V rámci najnovšieho vývoja na trhu zaznamenali akcie pokles, keďže výnosy štátnych dlhopisov prudko vzrástli a americký dolár dosiahol najvyššiu hodnotu od marca.
Absolútna správa:
Akcie ustúpili, keďže výnosy štátnych dlhopisov sa zvýšili a americký dolár dosiahol najvyššiu úroveň od marca. Dôvodom boli špekulácie investorov, že úrokové sadzby zostanú zvýšené, aj keď FED zastaví svoj cyklus sprísňovania monetárnej politiky. Index S&P 500 sa pohyboval okolo úrovne 4 500, zatiaľ čo výnosy desaťročných amerických dlhopisov vzrástli na 4,25 %. Dolár posilnil voči ostatným menám rozvinutých trhov a opční investori nastavili pozície na ďalšie posilňovanie dolára. Ropa Brent vzrástla na 90 USD za barel v dôsledku predĺženia obmedzenia dodávok zo strany kľúčových producentov OPEC+. V rámci geopolitických správ Rusko varovalo, že akýkoľvek pokus USA o umiestnenie jadrových zbraní v Spojenom kráľovstve bude považovať za eskaláciu. Predstavitelia Federálneho rezervného systému poskytli zmiešané signály o zvyšovaní úrokových sadzieb. Guvernér Fedu Christopher Waller naznačil opatrný prístup vzhľadom na zmierňujúcu sa infláciu, zatiaľ čo prezidentka clevelandskej pobočky Fedu Loretta Mesterová naznačila možnosť ďalšieho zvyšovania sadzieb. Spoločnosť Goldman Sachs znížila pravdepodobnosť recesie v USA na 15 %, pričom sa odvolávala na ochladzujúcu sa infláciu a odolný trh práce. Michael Wilson z Morgan Stanley vyjadril pesimizmus v súvislosti s hospodárskym rastom, najmä v prípade spotrebiteľského sektora. Stratégovia Goldman Sachs tvrdili, že sektor umelej inteligencie sa nenachádza v bubline, keďže popredné spoločnosti v oblasti umelej inteligencie majú solídne základy a primerané ocenenie. Z podnikových správ sa do indexu S&P 500 chystajú vstúpiť spoločnosti Blackstone a Airbnb, spoločnosť Oracle dostala od banky Barclays zvýšenie ratingu, spoločnosť Illumina vymenovala nového generálneho riaditeľa, spoločnosť Arm Holdings zo skupiny SoftBank plánovala menšiu IPO s spoločnosť Country Garden sa vyhla platobnej neschopnosti v súvislosti s dolárovými dlhopismi.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Čínsky index PMI všeobecných služieb Caixin v auguste 2023 klesol na 51,8 bodu z 51,9 bodu v júli, čím zaostal za trhovými prognózami na úrovni 53,6 bodu. Išlo o najpomalší nárast aktivity v službách od začiatku roka, a to v situácii rastúceho tlaku na pokles ekonomiky. Rast nových objednávok sa spomalil, zatiaľ čo vývozné tržby prvýkrát od decembra minulého roka klesli. Zamestnanosť sa medzitým zvýšila už siedmy mesiac po sebe. Miera tvorby pracovných miest sa oproti júlu zmenila len málo a bola mierna, a to v dôsledku správ o vyšších požiadavkách podnikov a plánov na rozšírenie kapacít, pričom objem nevybavených prác sa zvýšil v dôsledku vyššieho objemu nových objednávok a následného tlaku na kapacity.
EU: HCOB PMI v službách eurozóny bol v auguste 2023 revidovaný na nižšiu hodnotu 47,9 z predbežných 48,3, čo poukazuje na prvý pokles aktivity v službách v tomto roku a najvýraznejší od februára 2021. Všetky štyri najväčšie ekonomiky eurozóny zaznamenali pokles na čele s Francúzskom a Nemeckom. Objem nových obchodov klesal druhý mesiac po sebe a najrýchlejším tempom od februára 2021 a objem nových vývozných obchodov klesal tretí mesiac po sebe a rýchlejším tempom. Aj úroveň nedokončených obchodov klesla najviac za dva a pol roka. Ceny vstupov medzitým rástli najrýchlejším tempom za posledné tri mesiace, zatiaľ čo inflácia účtovaných cien sa zmiernila na 23-mesačné minimum, ale najmä v Nemecku zostala veľmi vysoká.
USA: Nové objednávky priemyselného tovaru v USA sa v júli 2023 znížili oproti predchádzajúcemu mesiacu o 2,1 % na 579,4 mil. USD, čo bolo menej, ako trh očakával, a to o 2,5 % po štyroch po sebe nasledujúcich mesiacoch rastu. V porovnaní s nahor revidovaným 2,3-percentným nárastom v júni. Nové objednávky priemyselných tovarov dlhodobej spotreby v júli po štyroch po sebe nasledujúcich mesačných nárastoch klesli o 15,7 mld. dolárov, resp. o 5,2 % na 285,5 mld. dolárov, čo je nezmenený pokles oproti predtým zverejnenej hodnote. Nové objednávky na priemyselný tovar krátkodobej spotreby sa zvýšili o 3,1 mld. dolárov, t. j. o 1,1 %, na 293,9 mld. dolárov.
Prečítané: 819x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.